Launchpad je zvláštní věc. Snaha Apple mít na MacOS něco co se podobá iPhone a iPadu. A to včetně obvyklých omezení, které už naštěstí na iPhone/iPadu neplatí. Tedy že to není “plocha” na které můžete volně umisťovat ikonky (tu ostatně máte, desktop funguje dobře). Jen Launchpad zůstal tam kde byl při uvedení. Prostě Apple.

Launchpad má některé typicky jablečné neduhy – podivné ovládání, ale to už bylo popsáno v Launchpad na Mac OS. Co to je a jak s tím zacházet, před pár lety, při pořízení MacBooku. Od té doby se to k lepšímu rozhodně nezměnilo.

Včetně toho, že řada podstatných systémových věcí je stále schována ve složce, ve které byste je nehledali. A včetně toho, že když se netrefíte na ikonku, tak se vám to celé zavře.
Launchpad v zásadě obsahuje leccos z toho, co je v Applications. Skutečnost ale je, že někdy tam prostě nainstalované aplikace systém nepřidá. Můžete je ale z Applications přetáhnout na ikonku Launchpadu v Docku.
Aplikace z Launchpadu lze i odstranit a dělá se to podobně jako na iPhone/iPadu, na ikonce (libovolné) podržte kurzor. Tím se začnou všechny ikonky třást a bude na nich “X” pro odstranění. Ale velmi rychle zjistíte, že to jde jen u některých. Ty co takto odstranit nejdou se musí odstranit kompletně (z Applications). Logiku to nemá žádnou, protože Launchpad je prostě jen spouštěč, podobně jako Docker.
Launchpad stále umí vytvářet složky aplikací – podobně jako na iPhone/iPadu stačí ikonku přetáhnout na jinou ikonku pro vznik složky. Další aplikace pak už přetahujete na složku. Něco co by si zasloužilo aby uměl Dock.

Víte, že, když na ikonku Launchpadu v Docku kliknete pravým tlačítkem, ta se zobrazí seznam aplikací v jednoduché podobě a můžete si cokoliv spustit? Je to rychlejší a praktičtější, než otevírat Launchpad jako takový.

Launchpad má mírné možnosti přizpůsobení podle všeho jedině přes něco jako TinkerTool (a v Terminalu).
Má Launchpad budoucnost?
Těžko říct, Apple ho před mnoha lety (teoreticky 2011) vytvořilo a od té doby se nijak nezměnil, nic se nezlepšilo, ani nenásleduje změny používání, které jsou na iPhone/iPadu.
Čistě prakticky je to zbytečný spouštěč. Máte Dock, který si lze v mezích možností přizpůsobit. A máte složku Applications kde je vše, co byste mohli chtít spouštět (a není to něco co jste si opatřili přes něco jako Homebrew). A máte k dispozici Desktop/Plochu, kde si můžete vytvářet vlastní sestavu ikonek aplikací i dokumentů pro spouštění a otevírání (byť tohle na Mac není zvykem).
Zda má Apple nějaké plány pro Launchpad známo není.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#1617: MacBook a Trackpad. Používání, nastavení a gesta
MacBook má Trackpad, dotykovou ovládací plošku. Solidní, opravdu velký, velmi příjemný na omak (to je důležité) a také velmi citlivý na poklik (to vás bude hodně zlobit než si zvyknete). Nemá žádné…
-
TIP#1615: Jak na Mac OS instalovat, aktualizovat a odinstalovat aplikace
V nové sérií (začíná ve Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1) se postupně řeší zprovoznění a používáhní MacBooku. Některé tipy budou samostatné a číslované, stejně jako je tomu u jiných…
-
Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Pokračujeme v nastavování (2)
Nový seriál popisuje takřka v přímém přenosu pořízení vůbec prvního MacBooku a zprovoznění. Začíná v Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1) a po několik úvodních dílech bude pokračovat zcela konkrétními…
-
Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1)
V září 2019 jsem si po deseti letech s Androidem koupil iPhone a přešel na něj (iPad jsem používal od prvního modelu). Popsané je to v dlouhé a velmi užitečné sérii Přejít…
-
TIP#1606: Jak sloučit PDF? Jak na spojení více PDF do jednoho?
Čas se vrátit na tipy týkající se PDF. Už jsme tu řešili jak zmenšit PDF, jak PDF převést na JPG (obrázek) či jak převést PDF na Word. A samozřejmě to hodně podstatné…
-
TIP#1528: Jak poslouchat podcasty? A co to vlastně ty podcasty jsou?
Podcast je označení pro zvukový záznam (ale může to být i videozáznam) mluveného slova. Funguje (technicky) stejně jako písničky – ve zvukovém souboru (MP4 zejména) je nahrané povídání – jedné osoby, rozhovoru…
-
TIP#1479: Co je to operační systém?
Čas podívat se na další odborný termín, takový co se vyskytuje v řadě zdejších tipů. A také něco co všichni vlastně známe a dennodenně používáme, byť to možná většina lidí vůbec netuší.…
-
iOS 13/iPad OS 13: Jak funguje nové Přihlašování s Apple (Sign in with Apple)
Apple s iOS 13 přineslo nové přihlašování do aplikací (a webů) pomocí Apple ID. Není to nic co byste neznali, totéž umí Google, Twitter, Facebook i Linkedin (s tím se ale tak…
-
TIP#1449: Co je to bookmarklet a jak se to používá
S termínem bookmarklet (někdy též favelet) se nebudete asi setkávat příliš často. Umí to ale být užitečná pomůcka – využívá existenci „bookmarků“, tedy možnosti ukládat si odkazy mezi Oblíbené do prohlížeče. Ty…
-
TIP#1373: Co je to Download Manager a proč je dobré ho mít?
Download Manager býval poměrně zásadní pomůckou v době počátku Internetu (a také počátků prohlížečů). Jde o software, které usnadňuje stahování souborů z Internetu v prohlížeči – můžete ho mít pro Windows i MacOS, stejně…
-
TIP#1372: Alternativy k GlassWire? Software co vám umožní sledovat co zatěžuje síť ve vašem počítači
V tipu Jak ve Windows zjistit co mi zatěžuje Internet (připojení k sítí) byla zmínka o Glasswire (a také o Networx), takže je čas na tip věnující se i tomuto specifickému software,…
-
TIP#1316: Jak porovnat dva soubory Excelu?
To, že Word umí velmi dobře porovnat dva soubory a zvýraznit rozdíly asi víte. Ale to, že Excel něco takového prostě hned tak rovnou neumí, tomu se těžko věří. Skutečně tomu tak je,…
-
TIP#1160: Jak je to se soukromím v Dropboxu či One Drive? Může být šifrované online úložiště opravdu bezpečné?
Chcete používat nějaké bezpečné úložiště v online podobě, cloudové úložiště (viz Velký přehled cloudových úložišť aneb Dropbox, OneDrive, Box.net a ti další) a jde vám o bezpečnost? Měli byste vědět několik poměrně zásadních…
-
TIP#1159: Jak zmenšit velikost (komprimovat) PDF?
Je dost jisté, že na tenhle problém narazíte dost často. Máte nějaké PDF a potřebujete ho umístit na web a zjistíte, že je příliš velké. Stát se to může i pokud ho…