Launchpad je zvláštní věc. Snaha Apple mít na MacOS něco co se podobá iPhone a iPadu. A to včetně obvyklých omezení, které už naštěstí na iPhone/iPadu neplatí. Tedy že to není “plocha” na které můžete volně umisťovat ikonky (tu ostatně máte, desktop funguje dobře). Jen Launchpad zůstal tam kde byl při uvedení. Prostě Apple.

Launchpad má některé typicky jablečné neduhy – podivné ovládání, ale to už bylo popsáno v Launchpad na Mac OS. Co to je a jak s tím zacházet, před pár lety, při pořízení MacBooku. Od té doby se to k lepšímu rozhodně nezměnilo.

Včetně toho, že řada podstatných systémových věcí je stále schována ve složce, ve které byste je nehledali. A včetně toho, že když se netrefíte na ikonku, tak se vám to celé zavře.
Launchpad v zásadě obsahuje leccos z toho, co je v Applications. Skutečnost ale je, že někdy tam prostě nainstalované aplikace systém nepřidá. Můžete je ale z Applications přetáhnout na ikonku Launchpadu v Docku.
Aplikace z Launchpadu lze i odstranit a dělá se to podobně jako na iPhone/iPadu, na ikonce (libovolné) podržte kurzor. Tím se začnou všechny ikonky třást a bude na nich “X” pro odstranění. Ale velmi rychle zjistíte, že to jde jen u některých. Ty co takto odstranit nejdou se musí odstranit kompletně (z Applications). Logiku to nemá žádnou, protože Launchpad je prostě jen spouštěč, podobně jako Docker.
Launchpad stále umí vytvářet složky aplikací – podobně jako na iPhone/iPadu stačí ikonku přetáhnout na jinou ikonku pro vznik složky. Další aplikace pak už přetahujete na složku. Něco co by si zasloužilo aby uměl Dock.

Víte, že, když na ikonku Launchpadu v Docku kliknete pravým tlačítkem, ta se zobrazí seznam aplikací v jednoduché podobě a můžete si cokoliv spustit? Je to rychlejší a praktičtější, než otevírat Launchpad jako takový.

Launchpad má mírné možnosti přizpůsobení podle všeho jedině přes něco jako TinkerTool (a v Terminalu).
Má Launchpad budoucnost?
Těžko říct, Apple ho před mnoha lety (teoreticky 2011) vytvořilo a od té doby se nijak nezměnil, nic se nezlepšilo, ani nenásleduje změny používání, které jsou na iPhone/iPadu.
Čistě prakticky je to zbytečný spouštěč. Máte Dock, který si lze v mezích možností přizpůsobit. A máte složku Applications kde je vše, co byste mohli chtít spouštět (a není to něco co jste si opatřili přes něco jako Homebrew). A máte k dispozici Desktop/Plochu, kde si můžete vytvářet vlastní sestavu ikonek aplikací i dokumentů pro spouštění a otevírání (byť tohle na Mac není zvykem).
Zda má Apple nějaké plány pro Launchpad známo není.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#1648: Jak na MacBooku zjistit v jakém stavu je baterie?
V Mac OS je to podobně jako ve Windows, stav baterie (Battery Report) není viditelně dostupný a musíte vědět kde tyto informace najít. Najdete ho v System Information App/Informace o systému (a…
-
TIP#1644: Proč je na Mac OS lepší nepoužívat Safari? Náhradou ideálně Chrome nebo Firefox
Pokud se budete chtít ptát proč na Mac OS stále používám Chrome a ne Safari, tak je to vlastně jednoduché. Chrome umí uživatelské profily a je možné vše synchronizovat s dalšími zařízeními…
-
TIP#1642: Zprovoznění MacBooku: MacOS a pokročilejší aplikace
Předchozí díl s těmi nejzákladnějšími aplikacemi (a není jich málo) najdete v Potřebné a obvyklé aplikace (3). Navíc je tu pár let starší přehled v Tipy na užitečné software pro MAC OS X.…
-
TIP#1640: Jak je to s ovládacími prvky a ovládáním oken na Mac OS
Mac OS používá okna jako základní a zásadní prvek rozhraní a v principu se neliší od Windows či Linuxu. Některé věci ale samozřejmě jsou jinak. Související příspěvky Po aktualizaci na Mac OS…
-
TIP#1638: Launchpad na Mac OS. Co to je a jak s tím zacházet
Launchpad je snadná cesta jak se podívat co máte v Macu za aplikace a rychle je spustit. Je vlastně dost podobný displeji mobilu nebo tabletu (tomu zejména), včetně té zásadní nevýhody že…
-
TIP#1636: Klávesové zkratky pro Mac OS (MacBook a Mac) a velké srovnání s těmi s Windows
Přechod z Windows na Mac OS je vlastně docela v pohodě. Ty ovládací prvky okna vlevo se naučíte, Dock je příjemná věc, když si k MacBooku dám myš, tak je to výrazně…
-
TIP#1634: Co jsou to Hot Corners (Aktivní rohy) na displeji Mac OS počítače
Hot Corners (v čeština přeloženo jako Aktivní rohy) je užitečná možnost navázat nějakou akci na to, že kurzorem myši najedete do jedno ze čtyř rohů displeje. Schovává se to v Mission Control…
-
TIP#1632: Jak je na tom Mac OS a hry? Co a jak hrát na Mac/MacBooku
Bez iluzí, MacBook je na tom s hrami sice lépe než některý z Linuxů, ale s Windows se to prostě srovnávat nedá.Hry se najdou, většina z nich je spíš o ničem (tedy…
-
TIP#1630: Jak na MacOS mít makra a zkratky na klávesnici. Alternativy pro TextExpander
Usnadnit a urychlit psaní na klávesnici pomoci maker a a zkratek je extrémně užitečná věc. Už před několika lety tohle téma řešil v samostatný tip pro všechny platformy – pro Mac OS…
-
TIP#1629: Jak na Mac OS psát emotikony, smajlíky a nezvyklé znaky. A jak se dostat do Prohlížení znaků
Snadno. Můžete jít v menu do Edit/úUpravit a ve většině aplikací tam najdete Emotikony s symboly neboli také Speciální znaky/Special Characters. Související příspěvky TIP#2423: Nedokumentované a vůbec fn klávesové zkratky pro mac…
-
TIP#1628: Mám pro Mac používat nějaké software pro odinstalování aplikací?
Chcete to stručně a jasně? Ne, nic takového nezkoušejte. Jednak jsou v nich rizika malware a vůbec divných věcí, ale hlavně, nedokáží opravdu dělat to co slibují. Problém s Mac OS je,…
-
TIP#1626: Zprovoznění MacBooku: Potřebné a obvyklé aplikace (3)
U tak trochu seriálu o přechodu na Mac OS z Windows (začíná Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1) a další díl je Pokračujeme v nastavování (2)) jsem si nebyl vůbec…
-
TIP#1624: Jak na Mac OS zacházet s plochou?
Plocha je zvláštní koncept. Ve Windows vede k tomu, že tam lidé nechávají všechno co je napadne a Windows samo tam navíc dává aplikace (programy) aby je bylo možné spouštět (a navíc…
-
TIP#1621: Kalendář, Mail, Kontakty, Připomínky a Poznámky na MacOS. Jak připojit další účty a jaké jsou alternativy
Tuhle pětici dost dobře možná znáte, vlastně přesně odpovídá tomu co je v iPhone či iPadu a ve Windows má také v některých případech ekvivalent. Osobně jsem u prvních tří v Google…
-
TIP#1619: Jak na Mac OS ovlivnit aplikace co se automaticky spouštějí (autostart) při spuštění počítače
Tohle je staré známé Peklo z Windows, které se přemístilo i do Mac OS. Kdykoliv restartují Mac, tak se po spuštění začne otevírat záplava věcí. Chápu otevření toho „co bylo otevřeno“, ale…