Launchpad je zvláštní věc. Snaha Apple mít na MacOS něco co se podobá iPhone a iPadu. A to včetně obvyklých omezení, které už naštěstí na iPhone/iPadu neplatí. Tedy že to není “plocha” na které můžete volně umisťovat ikonky (tu ostatně máte, desktop funguje dobře). Jen Launchpad zůstal tam kde byl při uvedení. Prostě Apple.

Launchpad má některé typicky jablečné neduhy – podivné ovládání, ale to už bylo popsáno v Launchpad na Mac OS. Co to je a jak s tím zacházet, před pár lety, při pořízení MacBooku. Od té doby se to k lepšímu rozhodně nezměnilo.

Včetně toho, že řada podstatných systémových věcí je stále schována ve složce, ve které byste je nehledali. A včetně toho, že když se netrefíte na ikonku, tak se vám to celé zavře.
Launchpad v zásadě obsahuje leccos z toho, co je v Applications. Skutečnost ale je, že někdy tam prostě nainstalované aplikace systém nepřidá. Můžete je ale z Applications přetáhnout na ikonku Launchpadu v Docku.
Aplikace z Launchpadu lze i odstranit a dělá se to podobně jako na iPhone/iPadu, na ikonce (libovolné) podržte kurzor. Tím se začnou všechny ikonky třást a bude na nich “X” pro odstranění. Ale velmi rychle zjistíte, že to jde jen u některých. Ty co takto odstranit nejdou se musí odstranit kompletně (z Applications). Logiku to nemá žádnou, protože Launchpad je prostě jen spouštěč, podobně jako Docker.
Launchpad stále umí vytvářet složky aplikací – podobně jako na iPhone/iPadu stačí ikonku přetáhnout na jinou ikonku pro vznik složky. Další aplikace pak už přetahujete na složku. Něco co by si zasloužilo aby uměl Dock.

Víte, že, když na ikonku Launchpadu v Docku kliknete pravým tlačítkem, ta se zobrazí seznam aplikací v jednoduché podobě a můžete si cokoliv spustit? Je to rychlejší a praktičtější, než otevírat Launchpad jako takový.

Launchpad má mírné možnosti přizpůsobení podle všeho jedině přes něco jako TinkerTool (a v Terminalu).
Má Launchpad budoucnost?
Těžko říct, Apple ho před mnoha lety (teoreticky 2011) vytvořilo a od té doby se nijak nezměnil, nic se nezlepšilo, ani nenásleduje změny používání, které jsou na iPhone/iPadu.
Čistě prakticky je to zbytečný spouštěč. Máte Dock, který si lze v mezích možností přizpůsobit. A máte složku Applications kde je vše, co byste mohli chtít spouštět (a není to něco co jste si opatřili přes něco jako Homebrew). A máte k dispozici Desktop/Plochu, kde si můžete vytvářet vlastní sestavu ikonek aplikací i dokumentů pro spouštění a otevírání (byť tohle na Mac není zvykem).
Zda má Apple nějaké plány pro Launchpad známo není.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#1684: Jak na Mac/MacBooku spustit Linux z USB klíčenky
Mac či MacBook můžete opatřit i Windows, Apple na to má přímo i mechanismus v podobě Bootcampu. Stačí na pevném disku vytvořit oblast (partition) a do té nainstalovat Windows a můžete použít…
-
TIP#1683: Jak využít iPhone/iPad jako kameru pro Mac Book/Mac a Windows
Možná si říkáte proč něco takového dělat. Mac Book má přece vlastní kameru, k Mac počítači si můžete pořídit USB kameru a používat tu. iPhone ale nejspíš máte kdykoliv po ruce a…
-
TIP#1682: Jak na MacBooku či Macu monitorovat teplotu procesoru, grafiky, disků a jak ovládat ventilátory.
Pro Mac je k dispozici slušný výběr aplikací pro monitorování teploty a systémových údajů. Můžete začít třeba u Macs Fan Control. Slouží i k ovládání rychlosti ventilátorů (což umí i některé z…
-
TIP#1679: Jak na Mac OS spouštět věci z Windows/Linuxu? Virtualizace pro Mac OS nebo Boot Camp
Mac či MacBook samozřejmě neumí spouštět programy pro Windows. Stejně jako to neumí jiné operační systémy. Takže pokud potřebujete spouštět něco takového, tak musíte zvolit jednu ze tří možných cest. U dvou…
-
TIP#1673: Mac OS a antivirus? Potřebujete ho? Jaké antiviry pro Mac jsou dostupné?
Ochrana proti virům a malware je extrémně důležitá ve Windows. To už snad za ty roky víme a nakonec to velmi dobře ví i Microsoft, takže součástí Windows je už chvíli Microsoft/Windows…
-
TIP#1670: Nákupní rádce: Thunderbolt 3 (USB-C) v notebooku. Jaké periferie pořídit? A jak je to u MacBook Pro/Air
Apple MacBook Air 2020 má dvojici Thunderbolt 3 portů. Což může znít trochu nezvykle, pokud jste zvyklí na svět s USB porty. Obávat se ale není potřeba, jak už bylo napsáno v…
-
TIP#1669: Jak dlouho vydrží MacBook v uspaném stavu bez napájení? Jak řešit rychlé vybíjení?
Jedna z těch věcí, na které je těžké odpovědět. Uspaný (nevypnutý) MacBook totiž bude stále spotřebovávat energii. V optimálním případě jen na udržení obsahu paměti, ale v řadě případů se bude i…
-
TIP#1667: Jak na Mac OS udělat screenshot, když nejde použít klávesová zkratka
Udělat Screenshot na Mac OS je poměrně snadné, stačí vědět jaké klávesové zkratky pro snímky obrazovky můžete použít. Zádrhel nastane, když potřebujete vyfotit něco co narušuje klávesovou zkratku – třeba něco kde…
-
TIP#1665: Jaké aplikace si na Mac OS pořídit pro snímání obrazovky (screenshoty)?
Pokud chcete v Mac OS dělat snímky obrazovky (screenshoty) tak v základní podobě nic nepotřebujete. Stačí znát klávesové zkratky pro snímky obrazovky můžete použít a můžete snímat celou obrazovku, okna, části obrazovky.…
-
TIP#1663: Canyon USB-C a Thunderbolt 3 huby rozšíří (nejen) MacBook o potřebné výstupy
Pro dnešní notebooky (a MacBook Air zejména) je vhodné mít nějaké to rozšíření možností připojit další periferií – určitě budete potřebovat možnost připojit monitor/projektor přes klasické HDMI a mít alespoň jeden klasicky…
-
TIP#1662: Spotlight na Mac OS. K čemu to je a co to umí
Spotlight je vyhledávací nástroj dostupný po stisku Cmd+mezerník. Ale pozor, ne vždy to půjde (ano, další nelogičnost v Mac OS, protože tohle by prostě mělo fungovat všude). Najde programy, soubory, e-maily, spustí…
-
TIP#1660: Jak na Mac OS používat diktování (převod hlasu na psaný text)
Jedna ze zajímavých věcí na Mac OS je, že můžete diktovat text kdekoliv kde systém umožňuje vstup z klávesnice. Ještě zajímavější je to v tom, že to umí česky. Jediná konkurenční funkčnost…
-
TIP#1658: Nákupní rádce: Jakou konfiguraci MacBooku koupit? Bude stačit 256 GB disk? Kolik GB paměti?
Když jsem zvažoval koupit MacBooku bylo to trochu dilema – původně jsem přemýšlel nad MacBook Pro, ale na jaře 2020 to byly stále modely s problematickou věčně se rozbíjející klávesnicí. V dubnu…
-
TIP#1655: Jak zrychlit Mac/MacBook? Několik tipů na rychlejší Mac OS
Chcete mít rychlejší Mac či MacBook? Stejně jako ve Windows se k tomu hodí některé tipy, které jsou si navíc docela dost podobné. Související příspěvky Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé.…
-
TIP#1652: Jak na Mac OS udělat screenshot a (hlavně) jak změnit kam se ukládá
Jak na Mac OS udělat screenshot jsem už věděl, nakonec je tu jeden hodně starý tip a tohle téma (Jak udělat screenshot na Mac počítači?). Ale překvapení přišlo v okamžiku, kdy obrázky šly…