@365tipu

TIP#1684: Jak na Mac/MacBooku spustit Linux z USB klíčenky

Mac či MacBook můžete opatřit i Windows, Apple na to má přímo i mechanismus v podobě Bootcampu. Stačí na pevném disku vytvořit oblast (partition) a do té nainstalovat Windows a můžete použít na jednom počítači Mac OS i Windows. Samozřejmě v „dual boot“ podobě.  Stejně tak můžete Mac či MacBook spustit z USB klíčenky. A na tu si třeba dát Linux (ten si mimochodem můžete také dát přímo na pevný disk, podobně jako Windows, ale není to jednoduché).

Vytvoření bootovací USB klíčenky se neliší od postupu pro Windows – můžete použít i tu, kterou jste si dříve zkoušeli právě ve Windows. V samotném Mac OS ji můžete připravit také

1) Nejprve ji naformátujte (v Disk Utility) na MS-DOS (FAT)/GUID Partition Map.

2) Stáhněte si váš oblíbený Linux v podobě image

TIP: Jak vytvořit bootovatelný USB disk ve Windows (ale i Linuxu)

3) Pořiďte si balenaEtcher (existuje pro MacOS, Windows i Linux) a s jeho pomoci stažené image prostě nahrajte na USB klíčenku. Nic si nedělejte z varování o nekompatibilitě.

Variantou je použít Terminal – nejprve musíte převést stažené ISO na IMG formát:

hdiutil convert [cesta-ke-staženému-ISO] -format UDRW -o [cesta-kam-nahrát-IMG]

Na disku pak budete mít soubor (bude mít nejspíš příponu DMG, nedivte se) v IMG formátu.

Následně si musíte zjistit jak se „jmenuje“ vaše USB klíčenka (musíte ji mít vloženou. K tomu použijte „diskutil list“ – objeví se vám seznam a USB klíčenku poznáte podle DOS_FAT_32, velikosti a toho že je external. Její název bude něco jako /dev/diskX (kde X bude číslo)

Odpojte USB klíčenku (nikoliv vytažením) pomocí „diskutil unmountDisk /dev/diskX“ (případně můžete odpojit i v Disk Util).  Z počítače ji ale stále nevytahujte.

Nyní už jenom přenést IMG/DMG soubor na klíčenku:

sudo dd if=[cesta-k-dmg-souboru] of=/dev/[diskX] bs=1m

4) Pak už můžete vypnout (shutdown) váš Mac/MacBook a zapnout ho tak, aby se spustil z USB klíčenky. Po zapnutí stačí držet Option (Alt) – to vám zobrazí možnost výběru odkud lze spouštět (bude tam určitě pevný disk a USB klíčenka jako EFI Boot).

PS: Tipy a triky pro Mac OS hledejte v 💻 Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky