@365tipu

TIP#1316: Jak porovnat dva soubory Excelu?

To, že Word umí velmi dobře porovnat dva soubory a zvýraznit rozdíly asi víte. Ale to, že Excel něco takového prostě hned tak rovnou neumí, tomu se těžko věří.  Skutečně tomu tak je, žádná snadná cesta jak porovnat dva Excely prostě není.

Můžete si je zobrazit vedle sebe (Zobrazení/View -> Okno/Windows -> Zobrazit vedle sebe/View Side by Side) a porovnávat pomocí očí. Pomůže vám v tom Synchronní posun/Synchronous Scrolling – tedy posouvání obou současně.

2019-03-18 07_15_26-Microsoft Excel.png

Trochu pomoci si můžete podmíněným formátování (conditional formatting). Prostě si nastavíte chytře tabulky tak, aby rozdílné informace měly rozdílnou barvu. K tomu budete potřebovat aby obě tabulky byly součástí jednoho workbooku – zpravidla to uděláte tak, že si prostě uděláte kopii jedné z tabulek. Pak už stačí vybrat v všechny buňky (Ctrl+Shift+End) a přes Domů/Home -> Styly/Styles -> Podmíněné formátování/Conditional Formatting můžete založit nové Pravidlo/Rule – pokud máte kurzor v první buňce, tak použijte „=A1<>jmeno_listu!A1“ (budete porovnávat aktivní buňku se stejnou buňkou v druhém porovnávaném list). Pak už jen doplňte jak bude vypadat zvýraznění.

TIP: Hodit se může Jak otevřít Excel ve dvou oknech a Jak otevřít DBF soubor v Excelu či jinak?

Můžete využít i nového listu do kterého si do každé buňky vložíte funkci, která porovná hodnoty z dvou porovnávaných listů. Ta funkce bude vypadat takto:

=IF(List1!A1 <> List2!A1, „LIST1:“&List1!A1&“ vs LIST2:“&List2!A1, „“)

Musíte samozřejmě nahradit názvy listů vlastními. A mít tuhle funkci všude kde je potřeba porovnat buňky.

Další možnost je aktivovat Compare & Merge funkčnost (Přizpůsobit pás karet/More Commands -> vybrat si Všechny příkazy/All Commands a najít Porovnat a sloučit sešity/Compare and merge Workbooks). Má to ale jeden háček, tohle se týká sdílených tabulek a práce více lidí na nich – umožňuje to porovnat změny a zpracovat do finální tabulky.

TIP: Další užitečná věc je v Jak z webové stránky dostat tabulková data do Excelu (Google Sheets) a třeba i Jak (nejen) v Excelu vypočítat procenta?

2019-03-18 07_22_28-Možnosti aplikace Excel.png

Vedle toho má Microsoft ještě  Spreadheet Compare ale musíte mít Office Professional Plus 2013 nebo Office 365 ProPlus.

Excel samotný toho už víc neumí, ale můžete zkusit některou z pomůcek třetích stran:

Pokud totéž potřebujete v Google Docs, tak viz Jak v Google Docs porovnat dokumenty

Další užitečné tipy pro Google Sheets či Excel

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky