@365tipu

TIP#1323: Jak otevřít DBF soubor v Excelu či jinak?

Bývaly doby, kdy soubory s příponou DBF byly známé a hojně používané – jde o databázové soubory používané v dBase, FoxPro a dalších databázových programech. A protože jde o klasickou relační databázi, tak jejím dnešním ekvivalentem (pro menší data) jsou tabulky v Excelu. Proto je také možné DBF soubor otevřít právě v Excelu.

Dnes už se DBF soubory příliš nesetkáte, ale je dobré vědět, že existuje DBF Viewer/Manager (placený produkt), který kupodivu je stále aktualizovaný a s jehož pomocí můžete s DBF soubory pracovat. Pokud používáte něco jako Total Commander, tak pro něj existuje plugin pro prohlížení těchto souborů. Užitečné může být i to, že PSPad umí s DBF soubory pracovat po přidání pluginu

S Excelem je to nakonec ale docela jednoduché, DBF soubory totiž umí prostě otevřít – při otevírání si můžete aktivovat i filtr na „dBase Files“. Co ale neumí, je do dbf souborů ukládat. Obejít to nakonec jde uložením XLS jako CSV a poté importem do dalšího software. Případně se podívat, jestli ono další software neumí importovat soubory XLS.

Jen pozor, DBF souborů je několik verzí. Novější co se objevily s příchodem Visual FoxPro už Excel otevírat neumí.

Pokud máte Microsoft Access, tak ten také umí číst dbf soubory – hledejte v External Data -> Import & Link. Umí ale nejenom importovat, ale i propojit (Link). V nejnovějších verzích je ale možné, že už to také Microsoft odstranil.

Užitečné může být pořídit si LibreOffice, tamní LibreOffice Base totiž umí DBF soubory nejenom číst, ale také je umí ukládat.

Google Docs (a tamní Google Sheets) DBF formát nepodporuje.

PS: V záhlaví je screenshot z DBF Viewer Plus. Programů pro práci s DBF jsou doslova stovky, ale většina z nich přestala být aktualizována před mnoha lety.

Další užitečné tipy pro Google Sheets či Excel

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky