Přeskočit na obsah
@365tipu
  • Domů
    • Práce na dálku
    • Twitter for dummies
    • Jak na Mastodon
    • Facebook a marketing
    • Návod pro Instagram
    • Jak na LinkedIn
    • Bezpečný Internet
    • Bezpečnost pro novináře
    • Soukromí na Facebooku
    • Pomocník webdesignera
    • Jak na WordPress
    • Nepostradatelné software
      • Jak na Windows 11
      • Jak na Windows 10
      • Jak na iPhone/iPad
      • Jak na Mac OS
      • Jak na Apple TV/TV+
      • Jak na Apple Watch
      • Jak na Apple AirTag
      • Microsoft Office
      • Linux
    • Jazykový koutek
    • GTD
    • Filmy a TV seriály
    • Recenze
    • Chytrá domácnost
      • Chytrá domácnost
      • Jak na Google Home
      • Amazon Echo a Alexa
      • Apple HomePod
      • Jak na Raspberry Pi
      • Jak na QNAP NAS
      • Netatmo
    • Jak na Home Assistant
  • Všechny štítky
  • Odběr e-mailem
  • RSS/XML
  • Kontakt
    • Kontakt
    • Twitter
    • Facebook
    • BlueSky
    • Mastodon
      • Threads
    • Zásady Cookies (EU)
26. 11. 2024 podle 365tipů
Nezařazené

TIP#2854: Přechod z Windows na Mac: Klávesnice

V listopadu 2024 jsem pořídil Mac Mini M4, dva dny ho instaloval a nastavoval a současně pracoval na Windows stroji. A pak Windows stroj vypnul a přešel čistě na Mac. Což bylo nejlepší, protože mě to přinutilo postupně dořešit spoustu malých i velkých věcí. A také psát průběžně nový seriál. 

Klávesnice je komplikace

Ctrl je prostě o pár pozic jinde než ve Windows, takže i tak obyčejná věc jako Ctrl+C/V (Cmd+C/V na Windows klávesnici bude jako Alt+C/V) na kterou je naučená hlava nefunguje.

Řešitelné přemapováním kláves (přímo v Nastavení pro Mac OS). Nebo přesvědčením hlavy. To druhé asi bude lepší, protože ono to není 100% shodné a přemapováním se rozbijí některé jiné kombinace. 

Klávesové zkratky co nefungují. Prostě i tak obyčejná věci jako Ctrl a End (viz dále) nefunguje. Naučené Ctrl+Backspace nesmaže slovo vlevo ale celý kus odstavce vlevo. Tahle komplikace má navíc dvě složky, jedna jsou Ctrl/Alt pozice vs ekvivalenty pro Apple, druhá jsou samotné aplikace, které nemají konzistentní klávesové zkratky mezi Win a Mac. 

TIP: Před pár lety napsané Jak používat Mac OS s klasickou PC klávesnicí? se věnuje zprovoznění klasické Windows klávesnice a případnému přemapování.

Specificky česká klávesnice a psaní # a @ a dalších je velký nezvyk. Není to na pravém altu a už vůbec ne na písmenech, ale na číselné řadě.  

O posedlosti Apple uvádět klávesy pomoci ⌃ | ⌥ | ⌘ raději nemluvě, čtyři roky používám MacBook a dodnes si nepamatuji co znamenají. A nejspíš nikdy nebudu.

  • Řešení: Karabiner-Elements po některé úpravy (Home/End zejména, viz dále) a pak prostě pár dní trpělivě cvičit hlavu. Nedoporučím prohazovat Ctrl a Alt. 

Klávesová zkratka pro emoji je také velmi velmi jinak Control + Command + Space (ctrl+alt). Našeptávač umí česky i anglicky, ale jsou tam jiné názvy, než ve Windows. A pozor, jde to změnit na jednu klávesu, viz Jak na Mac OS vyvolat emoji klávesnici jednou klávesou. Tedy pokud takovou klávesu na klávesnici vůbec máte.

Pozor na Home/End, tyhle klávesy v pojetí Apple jsou začátek/konec dokumentu a dokonce jen zobrazení, bez přemístění kurzoru, nikoliv začátek a konec odstavce či snad řádku. V některých aplikacích se to bude chovat “jako na Windows”, ale někde vůbec (Substack například). 

Absence F kláves (jde to přepnout) je nezvyk. Ale dnes už moc nejsou nutné. U Apple jsou tam ovládání různých věcí. Takže prostě naučit.

Screenshot neuděláte přes PrintScreen, ale to je jenom o zvyku a změně postupů. A také nezapomeňte na změnu kam se ukládají, protože to všechno dává na plochu. Logitech klávesnice co mám tak jako tak nemá screenshot klávesu.  Tady viz Jak na Mac OS udělat screenshot a (hlavně) jak změnit kam se ukládá

Pokud jste zvyklí na numerické klávesnici zadávat znaky přes číselnou hodnotu, tak tohle Mac dělá přes Alt/Option a poté +unicode_hex_kód (ano včetně toho +). A nebude to fungovat, dokud to v System Preferences > Keyboard > Input Sources nezapnete (a nezapnete to, pokud nepřidáte klávesnici Other -> Unicode Hex Input). Ano, opět, prostě Apple. JInými slovy, na tohle spíš zapomeňte. Třeba i proto, že pak budete mít další klávesnici v systému a při přepínání bude překážet.

Chybějící Del(ete) bude realitou pokud si nenecháte Windows klávesnici, tam bude Del fungovat. Na té od Apple je jenom Backspace. Opět o tom se naučit/přeučit postupy, protože Delete je fn+Backspace.

Capslock je možné deaktivovat tam, kde je možné prohodit všechny ty ctrl/alt/start a podobně. Rozhodně doporučim.

Další tipy týkající se Mac OS

  • TIP#1629: Jak na Mac OS psát emotikony, smajlíky a nezvyklé znaky. A jak se dostat do Prohlížení znaků

    TIP#1629: Jak na Mac OS psát emotikony, smajlíky a nezvyklé znaky. A jak se dostat do Prohlížení znaků

    Snadno. Můžete jít v menu do  Edit/úUpravit a ve většině aplikací tam najdete Emotikony s symboly neboli také Speciální znaky/Special Characters. Související příspěvky TIP#2423: Nedokumentované a vůbec fn klávesové zkratky pro mac…

  • TIP#1628: Mám pro Mac používat nějaké software pro odinstalování aplikací?

    TIP#1628: Mám pro Mac používat nějaké software pro odinstalování aplikací?

    Chcete to stručně a jasně? Ne, nic takového nezkoušejte. Jednak jsou v nich rizika malware a vůbec divných věcí, ale hlavně, nedokáží opravdu dělat to co slibují. Problém s Mac OS je,…

  • TIP#1626: Zprovoznění MacBooku: Potřebné a obvyklé aplikace (3)

    TIP#1626: Zprovoznění MacBooku: Potřebné a obvyklé aplikace (3)

    U tak trochu seriálu o přechodu na Mac OS z Windows (začíná Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1) a další díl je Pokračujeme v nastavování (2)) jsem si nebyl vůbec…

  • TIP#1624: Jak na Mac OS zacházet s plochou?

    TIP#1624: Jak na Mac OS zacházet s plochou?

    Plocha je zvláštní koncept. Ve Windows vede k tomu, že tam lidé nechávají všechno co je napadne a Windows samo tam navíc dává aplikace (programy) aby je bylo možné spouštět (a navíc…

  • TIP#1621: Kalendář, Mail, Kontakty, Připomínky a Poznámky na MacOS. Jak  připojit další účty a jaké jsou alternativy

    TIP#1621: Kalendář, Mail, Kontakty, Připomínky a Poznámky na MacOS. Jak připojit další účty a jaké jsou alternativy

    Tuhle pětici dost dobře možná znáte, vlastně přesně odpovídá tomu co je v iPhone či iPadu a ve Windows má také v některých případech ekvivalent. Osobně jsem u prvních tří v Google…

  • TIP#1619: Jak na Mac OS ovlivnit aplikace co se automaticky spouštějí (autostart) při spuštění počítače

    TIP#1619: Jak na Mac OS ovlivnit aplikace co se automaticky spouštějí (autostart) při spuštění počítače

    Tohle je staré známé Peklo z Windows, které se přemístilo i do Mac OS. Kdykoliv restartují Mac, tak se po spuštění začne otevírat záplava věcí.  Chápu otevření toho „co bylo otevřeno“, ale…

  • TIP#1617: MacBook a Trackpad. Používání, nastavení a gesta

    TIP#1617: MacBook a Trackpad. Používání, nastavení a gesta

    MacBook má  Trackpad, dotykovou ovládací plošku. Solidní, opravdu velký, velmi příjemný na omak (to je důležité) a také velmi citlivý na poklik (to vás bude hodně zlobit než si zvyknete).  Nemá žádné…

  • TIP#1615: Jak na Mac OS instalovat, aktualizovat a odinstalovat aplikace

    TIP#1615: Jak na Mac OS instalovat, aktualizovat a odinstalovat aplikace

    V nové sérií (začíná ve Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1) se postupně řeší zprovoznění a používáhní MacBooku.  Některé tipy budou samostatné a číslované, stejně jako je tomu u jiných…

  • Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé.  Pokračujeme v nastavování (2)

    Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Pokračujeme v nastavování (2)

    Nový seriál popisuje takřka v přímém přenosu pořízení vůbec prvního MacBooku a zprovoznění. Začíná v Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1) a po několik úvodních dílech bude pokračovat zcela konkrétními…

  • Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1)

    Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1)

    V září 2019 jsem si po deseti letech s Androidem koupil iPhone a přešel na něj (iPad jsem používal od prvního modelu). Popsané je to v dlouhé a velmi užitečné sérii Přejít…

  • TIP#1606:  Jak sloučit PDF? Jak na spojení více PDF do jednoho?

    TIP#1606: Jak sloučit PDF? Jak na spojení více PDF do jednoho?

    Čas se vrátit na tipy týkající se PDF.  Už jsme tu řešili jak zmenšit PDF, jak PDF převést na JPG (obrázek) či jak převést PDF na Word. A samozřejmě to hodně podstatné…

  • TIP#1528: Jak poslouchat podcasty? A co to vlastně ty podcasty jsou?

    TIP#1528: Jak poslouchat podcasty? A co to vlastně ty podcasty jsou?

    Podcast je označení pro zvukový záznam (ale může to být i videozáznam) mluveného slova. Funguje (technicky) stejně jako písničky – ve zvukovém souboru (MP4 zejména) je nahrané povídání – jedné osoby, rozhovoru…

  • TIP#1479:  Co je to operační systém?

    TIP#1479: Co je to operační systém?

    Čas podívat se na další odborný termín, takový co se vyskytuje v řadě zdejších tipů. A také něco co všichni vlastně známe a dennodenně používáme, byť to možná většina lidí vůbec netuší.…

  • iOS 13/iPad OS 13: Jak funguje nové Přihlašování s Apple (Sign in with Apple)

    iOS 13/iPad OS 13: Jak funguje nové Přihlašování s Apple (Sign in with Apple)

    Apple s iOS 13 přineslo nové přihlašování do aplikací (a webů) pomocí Apple ID. Není to nic co byste neznali, totéž umí Google, Twitter, Facebook i Linkedin (s tím se ale tak…

  • TIP#1449: Co je to bookmarklet a jak se to používá

    TIP#1449: Co je to bookmarklet a jak se to používá

    S termínem bookmarklet (někdy též favelet) se nebudete asi setkávat příliš často. Umí to ale být užitečná pomůcka – využívá existenci „bookmarků“, tedy možnosti ukládat si odkazy mezi Oblíbené do prohlížeče. Ty…

«Předchozí stránka
1 … 21 22 23 24 25
Další stránka»
Předchozí článekTipy pro Docker (3): Užitečné kontejnery pro Knihy, audioknihy, Fotografie, TorrentyDalší článek Tipy pro Docker (4): Užitečné kontejnery pro Správu hesel, bezpečnost, správu kontaktů

Nejnovější příspěvky

  • TIP#3260: Vrací WordPress na spoustu kliknutí chybu “Not a Valid JSON Response”? Jak to napravit
  • TIP#3259: Jak přesně měří CGM senzory na cukr? Co vlastně zjišťují a jaké jsou zkušenosti?
  • TIP#3258: Windows 11 a zálohování? Zlepšilo se něco, nebo je to stále stejná bída?
  • TIP#3257: GeForce Now: Tarify, limity, platit či neplatit? A co si pořídit
  • TIP#3256: Postřehy k hernímu AlzaPC GameBox Elite – R7 / RTX5070Ti / 48GB RAM / 2TB SSD

Nejčtenější

Přispět na provoz můžete

Přispějte. 500 Kč můžete změnit dle vlastního uvážení. Z částky zaplatíme DPH a pochopitelně daně platbou na účet 331049001/5500, spec. symbol 365. Částku si můžete změnit. Z platby odvádíme DPH a daníme ji.

Zdejší tipy na zajímavé/užitečné věci obsahují affialiate odkazy na Alzu/Aliexpres

... nebo placeným odběrem

Staňte se platícím odběratelem newsletteru. 5 USD/měsíc, 50 USD/rok nebo dle vlastního uvážení od 100 USD/rok. Každou středu a neděli nálož informací.

Kontakt a tak

Kontakt: 365tipu@gmail.com

Veškerý obsah zde uveřejněný je CC-BY-NC-SA

Oznámení