Přeskočit na obsah
@365tipu
  • Domů
    • Práce na dálku
    • Twitter for dummies
    • Jak na Mastodon
    • Facebook a marketing
    • Návod pro Instagram
    • Jak na LinkedIn
    • Bezpečný Internet
    • Bezpečnost pro novináře
    • Soukromí na Facebooku
    • Pomocník webdesignera
    • Jak na WordPress
    • Nepostradatelné software
      • Jak na Windows 11
      • Jak na Windows 10
      • Jak na iPhone/iPad
      • Jak na Mac OS
      • Jak na Apple TV/TV+
      • Jak na Apple Watch
      • Jak na Apple AirTag
      • Microsoft Office
      • Linux
    • Jazykový koutek
    • GTD
    • Filmy a TV seriály
    • Recenze
    • Chytrá domácnost
      • Chytrá domácnost
      • Jak na Google Home
      • Amazon Echo a Alexa
      • Apple HomePod
      • Jak na Raspberry Pi
      • Jak na QNAP NAS
      • Netatmo
    • Jak na Home Assistant
  • Všechny štítky
  • Odběr e-mailem
  • RSS/XML
  • Kontakt
    • Kontakt
    • Twitter
    • Facebook
    • BlueSky
    • Mastodon
      • Threads
    • Zásady Cookies (EU)
26. 11. 2024 podle 365tipů
Nezařazené

TIP#2854: Přechod z Windows na Mac: Klávesnice

V listopadu 2024 jsem pořídil Mac Mini M4, dva dny ho instaloval a nastavoval a současně pracoval na Windows stroji. A pak Windows stroj vypnul a přešel čistě na Mac. Což bylo nejlepší, protože mě to přinutilo postupně dořešit spoustu malých i velkých věcí. A také psát průběžně nový seriál. 

Klávesnice je komplikace

Ctrl je prostě o pár pozic jinde než ve Windows, takže i tak obyčejná věc jako Ctrl+C/V (Cmd+C/V na Windows klávesnici bude jako Alt+C/V) na kterou je naučená hlava nefunguje.

Řešitelné přemapováním kláves (přímo v Nastavení pro Mac OS). Nebo přesvědčením hlavy. To druhé asi bude lepší, protože ono to není 100% shodné a přemapováním se rozbijí některé jiné kombinace. 

Klávesové zkratky co nefungují. Prostě i tak obyčejná věci jako Ctrl a End (viz dále) nefunguje. Naučené Ctrl+Backspace nesmaže slovo vlevo ale celý kus odstavce vlevo. Tahle komplikace má navíc dvě složky, jedna jsou Ctrl/Alt pozice vs ekvivalenty pro Apple, druhá jsou samotné aplikace, které nemají konzistentní klávesové zkratky mezi Win a Mac. 

TIP: Před pár lety napsané Jak používat Mac OS s klasickou PC klávesnicí? se věnuje zprovoznění klasické Windows klávesnice a případnému přemapování.

Specificky česká klávesnice a psaní # a @ a dalších je velký nezvyk. Není to na pravém altu a už vůbec ne na písmenech, ale na číselné řadě.  

O posedlosti Apple uvádět klávesy pomoci ⌃ | ⌥ | ⌘ raději nemluvě, čtyři roky používám MacBook a dodnes si nepamatuji co znamenají. A nejspíš nikdy nebudu.

  • Řešení: Karabiner-Elements po některé úpravy (Home/End zejména, viz dále) a pak prostě pár dní trpělivě cvičit hlavu. Nedoporučím prohazovat Ctrl a Alt. 

Klávesová zkratka pro emoji je také velmi velmi jinak Control + Command + Space (ctrl+alt). Našeptávač umí česky i anglicky, ale jsou tam jiné názvy, než ve Windows. A pozor, jde to změnit na jednu klávesu, viz Jak na Mac OS vyvolat emoji klávesnici jednou klávesou. Tedy pokud takovou klávesu na klávesnici vůbec máte.

Pozor na Home/End, tyhle klávesy v pojetí Apple jsou začátek/konec dokumentu a dokonce jen zobrazení, bez přemístění kurzoru, nikoliv začátek a konec odstavce či snad řádku. V některých aplikacích se to bude chovat “jako na Windows”, ale někde vůbec (Substack například). 

Absence F kláves (jde to přepnout) je nezvyk. Ale dnes už moc nejsou nutné. U Apple jsou tam ovládání různých věcí. Takže prostě naučit.

Screenshot neuděláte přes PrintScreen, ale to je jenom o zvyku a změně postupů. A také nezapomeňte na změnu kam se ukládají, protože to všechno dává na plochu. Logitech klávesnice co mám tak jako tak nemá screenshot klávesu.  Tady viz Jak na Mac OS udělat screenshot a (hlavně) jak změnit kam se ukládá

Pokud jste zvyklí na numerické klávesnici zadávat znaky přes číselnou hodnotu, tak tohle Mac dělá přes Alt/Option a poté +unicode_hex_kód (ano včetně toho +). A nebude to fungovat, dokud to v System Preferences > Keyboard > Input Sources nezapnete (a nezapnete to, pokud nepřidáte klávesnici Other -> Unicode Hex Input). Ano, opět, prostě Apple. JInými slovy, na tohle spíš zapomeňte. Třeba i proto, že pak budete mít další klávesnici v systému a při přepínání bude překážet.

Chybějící Del(ete) bude realitou pokud si nenecháte Windows klávesnici, tam bude Del fungovat. Na té od Apple je jenom Backspace. Opět o tom se naučit/přeučit postupy, protože Delete je fn+Backspace.

Capslock je možné deaktivovat tam, kde je možné prohodit všechny ty ctrl/alt/start a podobně. Rozhodně doporučim.

Další tipy týkající se Mac OS

  • TIP#1663: Canyon USB-C a Thunderbolt 3 huby rozšíří  (nejen) MacBook o potřebné výstupy

    TIP#1663: Canyon USB-C a Thunderbolt 3 huby rozšíří (nejen) MacBook o potřebné výstupy

    Pro dnešní notebooky (a MacBook Air zejména) je vhodné mít nějaké to rozšíření možností připojit další periferií – určitě budete potřebovat možnost připojit monitor/projektor přes klasické HDMI a mít alespoň jeden klasicky…

  • TIP#1662: Spotlight na Mac OS. K čemu to je a co to umí

    TIP#1662: Spotlight na Mac OS. K čemu to je a co to umí

    Spotlight je vyhledávací nástroj dostupný po stisku Cmd+mezerník. Ale pozor, ne vždy to půjde (ano, další nelogičnost v Mac OS, protože tohle by prostě mělo fungovat všude). Najde programy, soubory, e-maily, spustí…

  • TIP#1660: Jak na Mac OS používat diktování (převod hlasu na psaný text)

    TIP#1660: Jak na Mac OS používat diktování (převod hlasu na psaný text)

    Jedna ze zajímavých věcí na Mac OS je, že můžete diktovat text kdekoliv kde systém umožňuje vstup z klávesnice. Ještě zajímavější je to v tom, že to umí česky. Jediná konkurenční funkčnost…

  • TIP#1658: Nákupní rádce: Jakou konfiguraci MacBooku koupit? Bude stačit 256 GB disk? Kolik GB paměti?

    TIP#1658: Nákupní rádce: Jakou konfiguraci MacBooku koupit? Bude stačit 256 GB disk? Kolik GB paměti?

    Když jsem zvažoval koupit MacBooku bylo to trochu dilema – původně jsem přemýšlel nad MacBook Pro, ale na jaře 2020 to byly stále modely s problematickou věčně se rozbíjející klávesnicí.  V dubnu…

  • TIP#1655: Jak zrychlit Mac/MacBook? Několik tipů na rychlejší Mac OS

    TIP#1655: Jak zrychlit Mac/MacBook? Několik tipů na rychlejší Mac OS

    Chcete mít rychlejší Mac či MacBook? Stejně jako ve Windows se k tomu hodí některé tipy, které jsou si navíc docela dost podobné. Související příspěvky Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé.…

  • TIP#1652: Jak na Mac OS udělat screenshot a (hlavně) jak změnit kam se ukládá

    TIP#1652: Jak na Mac OS udělat screenshot a (hlavně) jak změnit kam se ukládá

    Jak na Mac OS udělat screenshot jsem už věděl, nakonec je tu jeden hodně starý tip a tohle téma (Jak udělat screenshot na Mac počítači?). Ale překvapení přišlo v okamžiku, kdy obrázky šly…

  • TIP#1648: Jak na MacBooku zjistit v jakém stavu je baterie?

    TIP#1648: Jak na MacBooku zjistit v jakém stavu je baterie?

    V Mac OS je to podobně jako ve Windows, stav baterie (Battery Report) není viditelně dostupný a musíte vědět kde tyto informace najít. Najdete ho v System Information App/Informace o systému (a…

  • TIP#1644: Proč je na Mac OS lepší nepoužívat Safari? Náhradou ideálně Chrome nebo Firefox

    TIP#1644: Proč je na Mac OS lepší nepoužívat Safari? Náhradou ideálně Chrome nebo Firefox

    Pokud se budete chtít ptát proč na Mac OS stále používám Chrome a ne Safari, tak je to vlastně jednoduché. Chrome umí uživatelské profily a je možné vše synchronizovat s dalšími zařízeními…

  • TIP#1642: Zprovoznění MacBooku: MacOS a pokročilejší aplikace

    TIP#1642: Zprovoznění MacBooku: MacOS a pokročilejší aplikace

    Předchozí díl s těmi nejzákladnějšími aplikacemi (a není jich málo) najdete v Potřebné a obvyklé aplikace (3). Navíc je tu pár let starší přehled v Tipy na užitečné software pro MAC OS X.…

  • TIP#1640: Jak je to s ovládacími prvky a ovládáním oken na Mac OS

    TIP#1640: Jak je to s ovládacími prvky a ovládáním oken na Mac OS

    Mac OS používá okna jako základní a zásadní prvek rozhraní a v principu se neliší od Windows či Linuxu. Některé  věci ale samozřejmě jsou jinak. Související příspěvky Po aktualizaci na Mac OS…

  • TIP#1638: Launchpad na Mac OS. Co to je a jak s tím zacházet

    TIP#1638: Launchpad na Mac OS. Co to je a jak s tím zacházet

    Launchpad je snadná cesta jak se podívat co máte v Macu za aplikace a rychle je spustit. Je vlastně dost podobný displeji mobilu nebo tabletu (tomu zejména), včetně té zásadní nevýhody že…

  • TIP#1636: Klávesové zkratky pro Mac OS (MacBook a Mac) a velké srovnání s těmi s Windows

    TIP#1636: Klávesové zkratky pro Mac OS (MacBook a Mac) a velké srovnání s těmi s Windows

    Přechod z Windows na Mac OS je vlastně docela v pohodě. Ty ovládací prvky okna vlevo se naučíte, Dock je příjemná věc, když si k MacBooku dám myš, tak je to výrazně…

  • TIP#1634: Co jsou to Hot Corners (Aktivní rohy) na displeji Mac OS počítače

    TIP#1634: Co jsou to Hot Corners (Aktivní rohy) na displeji Mac OS počítače

    Hot Corners (v čeština přeloženo jako Aktivní rohy) je užitečná možnost navázat nějakou akci na to, že kurzorem myši najedete do jedno ze čtyř rohů displeje. Schovává se to v Mission Control…

  • TIP#1632: Jak je na tom Mac OS a hry? Co a jak hrát na Mac/MacBooku

    TIP#1632: Jak je na tom Mac OS a hry? Co a jak hrát na Mac/MacBooku

    Bez iluzí, MacBook je na tom s hrami sice lépe než některý z Linuxů, ale s Windows se to prostě srovnávat nedá.Hry se najdou, většina z nich je spíš o ničem (tedy…

  • TIP#1630: Jak na MacOS mít makra a zkratky na klávesnici. Alternativy pro TextExpander

    TIP#1630: Jak na MacOS mít makra a zkratky na klávesnici. Alternativy pro TextExpander

    Usnadnit a urychlit psaní na klávesnici pomoci maker a a zkratek je extrémně užitečná věc. Už před několika lety tohle téma řešil v samostatný tip pro všechny platformy – pro Mac OS…

«Předchozí stránka
1 … 20 21 22 23 24 25
Další stránka»
Předchozí článekTipy pro Docker (3): Užitečné kontejnery pro Knihy, audioknihy, Fotografie, TorrentyDalší článek Tipy pro Docker (4): Užitečné kontejnery pro Správu hesel, bezpečnost, správu kontaktů

Nejnovější příspěvky

  • TIP#3260: Vrací WordPress na spoustu kliknutí chybu “Not a Valid JSON Response”? Jak to napravit
  • TIP#3259: Jak přesně měří CGM senzory na cukr? Co vlastně zjišťují a jaké jsou zkušenosti?
  • TIP#3258: Windows 11 a zálohování? Zlepšilo se něco, nebo je to stále stejná bída?
  • TIP#3257: GeForce Now: Tarify, limity, platit či neplatit? A co si pořídit
  • TIP#3256: Postřehy k hernímu AlzaPC GameBox Elite – R7 / RTX5070Ti / 48GB RAM / 2TB SSD

Nejčtenější

Přispět na provoz můžete

Přispějte. 500 Kč můžete změnit dle vlastního uvážení. Z částky zaplatíme DPH a pochopitelně daně platbou na účet 331049001/5500, spec. symbol 365. Částku si můžete změnit. Z platby odvádíme DPH a daníme ji.

Zdejší tipy na zajímavé/užitečné věci obsahují affialiate odkazy na Alzu/Aliexpres

... nebo placeným odběrem

Staňte se platícím odběratelem newsletteru. 5 USD/měsíc, 50 USD/rok nebo dle vlastního uvážení od 100 USD/rok. Každou středu a neděli nálož informací.

Kontakt a tak

Kontakt: 365tipu@gmail.com

Veškerý obsah zde uveřejněný je CC-BY-NC-SA

Oznámení