Pokud jste v rodině jableční, tak můžete dětem (míněno hlavně těm nezletilým) vytvářet “dětské” Apple ID – tedy účty u Apple, které jim umožní využívat jablečný ekosystém a zároveň budete mít kontrolu nad tím co smějí a nesmějí. Včetně nakupování, omezení a monitorování.
Rodinu si v jablečném ekosystému můžete udržovat v rámci Rodinné Sdílení/Family Sharing a nejde tam jen o děti – účet mohou mít všichni členové rodiny, ať už zletilí či nezletilí a v rámci Family Sharing je pak možné sdílet iCloud, nákupy, aplikace, hudbu, filmy a další věci. A také snáze využít Find My a některé další funkce.

Dětský účet vytvoříte v Nastavení/Settings -> vaše jméno -> Rodinné sdílení/Family Sharing -> Přidejte člena/Add Member (nahoře vpravo, na iPhone je tam ikonka, na iPadu náspi).

Dostanete se tak k Vytvořit dětský účet/Create Child Account s následným ověřením že vy jste dospělý, což může vyžadovat zadání CVV z vaší platební karty nebo využití Face ID ověřujícího, že dětský účet opravdu zakládáte vy osobně.

Vyplníte jméno, příjmení a datum narození, zadáte heslo k vašemu Apple ID a počkáte na ověřovací kód, který dorazí e-mailem – ten musíte zadat a odsouhlasit podmínky.
Následuje volba jak se účet dítěte bude přihlašovat – e-mailem nebo telefonem. Telefonní číslo budete tak jako tak přidávat i k e-mailu, bude nutné pro ověřovací kódy (ale může to být váš telefon, nemusí to být telefon dítěte). Budete muset vytvořit i heslo. E-mail můžete vytvořit jako @icloud.com nebo použít e-mail, který již dítě má.
Pro dítě pak můžete nastavovat rodičovská omezení – čas u obrazovky, citlivé fotky a videa, jak daleko má být od displeje, monitorování návštěv webů a aplikací, schvalování nákupů z APp Store, sdílení podoby. Jako rodič můžete resetnout heslo dětského účtu ze svého telefonu či tabletu.
POZNÁMKA: Účet pro dítě můžete vytvořit i na Macu – také ve Family Sharing.
Nastavení různých omezení je rozhodně praktické – u Screen Time minimálně alespoň aktivujte sledování jak dlouho dítě používá mobil či tablet. U nákupů aplikací (a dalších věcí) rozhodně aktivujte nutnost povolení nákupu vámi, jinak vás může potkat nepříjemné překvapení.
Pozor na děti mladší 15 let
V Česku platí u Apple omezení, že dítě mladší 15 let si nemůže vytvořit samo Apple ID. Zároveň Apple proaktivně různě omezuje (“chrání”) dětské účty a je diskutabilní, zda opravdu chcete aby vaše děti byly ve skutečnosti omezovány a řízeny Apple.
Skutečnost je ta, že účet dítěte můžete založit jako účet dospělého, tedy v rámci Family Sharing prostě přidat další účet aniž byste ho označili jako dítě. Nastavit rodičovské kontroly a další vychytávky můžete na libovolný účet. Nastavení rodičovské kontroly mimochodem nepřestane být aktivní momentem, kdy dítě překročí věk 14 let (v některých zemích je to jiná hranice).
Jedna z mála prospěšných vlastností dětského účtu je ta, že nemůže svévolně “odejít” z rodiny. Ale zároveň to znamená, že ani vy ho nemůžete “odejít” – až po dosažení 15 let. Jediná možnost dříve je smazání účtu.
TIP: Snížit/změnit věk (nejen) dítěte změnou data narození je možné na appleid.apple.com – přihlášením na účet dítěte se dostanete ke změně data narození. Můžete to udělat i na telefonu/tabletu kde je dané Apple ID přihlášené. Ale pozor, jakmile věk snížíte pod 13 let, tak ho už nebude možné měnit.
Jak už ale bylo řečeno, do rodiny můžete přidat (správněji pozvat) kohokoliv s Apple ID. A jedinec může mít i více Apple ID. To jen pro pořádek.
Účet dítěte můžete založit (a přidat do rodiny) ihned po narození, není tam žádná spodní hranice věku. Může to být praktické pro rezervaci Apple ID, ale možná ještě více praktické pro pozdější dobu, kdy možná bude mít vlastní tablet a pozdeji i vlastní telefon.
Je krajně nevhodné aby děti používaly tablety či telefony rodičů pod jejich účty. Apple bohužel neumožňuje na jednom zařízení přepínat mezi účty.
PS: Rodina nemá neomezený počet členu, maximum podle Apple je šest.
Další tipy týkající se iPhone
-
App Switcher slouží k přepínání i zavření aplikace na iOSu (iPhone, iPad)
App Switcher (Přepínání aplikací) na iPhone či iPadu určitě znáte. v iOS 11 se dočkal změny (vyvolával se tažením odspodu a byl spojení s Ovládacím Centrem) a v iOS 12 přišla změna…
-
Jak zjistím co mi na iPhone či iPadu požírá baterii?
iOS 12 přinesl nějaké mírné změny v Nastavení/Settings -> Baterie/Battery. Stále je tam možné zapnout procenta v zobrazení zbývající kapacity (nahoře v „liště“), ale informace o spotřebě jsou poněkud detailnější. Hlavně třeba…
-
Ovládací Centrum v iOS 12 se vyvolává jinak a jsou v něm novinky. Třeba přidání čtečky QR kódů
iOS 12 přinesl zásadní změnu ve vyvolávání Ovládacího centra (Control center) – „konečně“ se sjednocuje s ovládáním iPhone X, takže Control Center vyvoláte (na všech iPadech a na iPhone co nemají Home…
-
Jak zjistím kolik mobilních dat spotřebovávají aplikace na iPhone či iPadu?
Další z mírných změn v iOS 12 je tu. V Settings -> Cellurar data je (a už dříve bylo, nově je to trochu rozšířené) možné se podívat na to, kolik mobilních data…
-
Upozornění (notifikace) v iOS 12 jsou konečně lépe použitelné a méně otravné
Apple dlouhodobě přímo válčí s vytvořením použitelného systému notifikací a v novém iOS 12 to vypadá, že se přeci jen podařilo zamířit trochu lepším směrem než doposud. Každopádně stále platí, že čím…
-
Nové a výrazně aktualizované aplikace v iOS 12: Books, Voice Memos, Stocks, Measure a další
Září 2018 přineslo novou „plnou“ verzi iOSu. Dvanáctý mobilní operační systém od Apple přinesl výrazné zrychlení, změny v ovládání, sledování toho jestli náhodou moc času netrávíte na mobilu a řadu dalších věcí.…
-
TIP#1166: Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení?
Když už jsme u té série tipů „jak nastavit soukromí“, tak je čas na body týkající se mobilních zařízení – zejména telefonů, ale platí i pro tablety (Android a iOS jsou v…
-
TIP#1105: Jak vybrat kanál pro WiFi?
Už v Jak zjistím na jaký kanál dát WiFi? Jak se podívám na WiFi okolo? byla řeč o tom, že WiFi má takovou jednu nepříjemnou vlastnost – používá kanály (frekvence) na kterých komunikují…
-
TIP#1015: Jak aktualizovat iPhone, iPad (iOS)?
iOS (iPhone, iPad a iPod zařízení) se zpravidla stará o aktualizací sám, pokud se objeví nová verze, tak vám nabídne možnost aktualizovat. Ne vždy to bývá rozumné, dost často bývají „nulté“ nové…
-
TIP#1011: Nákupní rádce: Na co hledět při koupi tabletu? Proč nekupovat levné hračky a proč si pořídit Apple iPad
Jsem domovem ve Windows, mám velký počítač s Windows, mám notebook s Windows (viz Jaký je ultrabook ASUS ZenBook UX430UN-GV057R). V telefonech jsem Androidový a dlouhé roky jsem pořizoval čisté Androidy, poslední dva…
-
TIP#982: Jak si opatřit HBO GO (a HBO vůbec) a jak se na tamní filmy a seriály dá dívat?
Když už máme ten rok 2018, tak prozradím jednu zásadní dobrou zprávu, HBO GO si můžete už pořídit přímo od českého HBO. Konečně došlo k dlouho žádanému a prostě si na hbogo.cz…
-
iOS 11.2 přinesl do iPhone a iPadu nové Apple Pay, co byste měli vědět
Urychleně vypuštěný iOS 11.2 poněkud předčasně zpřístupnil i Apple Pay pro vlastníky iPadů i iPhone. Což přineslo jednu nepříjemnost a pár věcé, které byste měli vědět. Související příspěvky TIP#1719: Mám si pořídit…
-
TIP#941: Schopná malá Xiaomi Mijia Camera Mini 4K Action za sympatickou cenu (recenze)
Na GearBest.com si můžete snadno (i do Česka) opatřit Xiaomi Mijia Camera Mini 4K 30fps Action Camera – BLACK – jednu z různorodých variant kamer od Xiaomi (existuje i v řadě Xiaomi…
-
Jak v iOS 11 vypnout iCloud?
Chcete zamezit tomu, aby váš iPhone či iPad nahrával věci k Apple do iCloudu? Dobrá zpráva je, že to jde udělat. Špatná zpráva je, že je to obtížné a co navíc, některé…