@365tipu

TIP#941: Schopná malá Xiaomi Mijia Camera Mini 4K Action za sympatickou cenu (recenze)

Na GearBest.com si můžete snadno (i do Česka) opatřit Xiaomi Mijia Camera Mini 4K 30fps Action Camera – BLACK – jednu z různorodých variant kamer od Xiaomi (existuje i v řadě Xiaomi Mi v mírně jiném provedení). Za  cenu okolo 100 USD je tahle malá kamera šikovnou možností jak si pořídit širokoúhlou kameru schopnou natáčet 4K videa a nemuset dávat příliš peněz. Výhodou je i poměrně široká nabídka příslušenství přímo od Xiaomi. A možná i to, že existuje řada dalšího nositelného hardware či hardware pro chytrou domácnost.

Co se bude hodně líbit je váha (99 gramů) a velmi malý rozměr v kombinaci se slušnou optikou a řadou možností. Tohle prostě můžete nosit a používat, aniž by vás to obtěžovalo a komplikovalo život.

Ke koupi původně na GearBest.com – Xiaomi Mijia Camera Mini 4K 30fps Action Camera – BLACK

Co byste měli vědět, než se pustíte do natáčení

V balení s kamerou najdete USB kabel (standardní microUSB, takže můžete použít jakýkoliv váš), baterii (bude potřebovat nabít) a nějaké ty příručky. Zdroj ne, ale potřebovat ho extra nebudete, máte jich doma nepochybně dost a všechny jsou buď s USB konektorem nebo microUSB kabelem.

Kamerka nemá žádnou paměť, takže si musíte pořídit microSD kartu – maximum je 64 GB a pokud budete chtít točit 4K videa na maximální kvalitu a rozlišení, tak rozhodně musíte koupit co nejrychlejší (Class 10). Pokud opravdu rychlou nemáte, kamera vás upozorní při natáčení a skončí – můžete snížit kvalitu a natáčet na nižší, kterou paměťová karta zvládne.

Příjemný je dotykový displej, který dost značně usnadňuje ovládání, jedno tlačítko slouží k zapínání a vypínání (dlouhý stisk) a spouštění nahrávání/vyfocení (krátký stisk). Vše ostatní se děje displejem, swype odshora vyvolává menu (Nastavení, Wifi, Uzamknout a Vypnout), Swype vlevo/vpravo přepíná (nastavení režimu, fotoaparát/kamera a prohlížení obsahu paměťové karty).

Kamera samotná bezproblémově umí anglicky a má velmi snadné ovládání. Srozumitelné, logické a dobře použitelné.

Připojení k aplikaci v mobilním telefonu

2017-11-09 22.17.56.pngPokud si stáhnete MiHome (Android, iOS) (Yi Action ne, to fungovat nebude) tak budete moci telefon/tablet připojit přímo ke kameře.

Dělá se to klasicky tak, že kamera vytváří HotSpot (v Menu najdete WiFi ikonu, kde vám řekne jak se jmenuje i jaké má heslo) a vy se připojíte na tento hotspot. Což znamená i to, že se vám na tuto dobu odpojí telefon od připojení k Internetu (ať už přes WiFi nebo přes mobilní Internet).

Je možné, že do aplikace budete muset přidat kameru ručně, nemusí se podařit ji najít. Pak už je vše funkční a zcela určitě doporučím hned stáhnout aktualizaci, který pro vaši kameru bude k dispozici – po restartu budete mít novější firmware.

Pokud na vás aplikace MiHome bude mluvit anglicky a čínsky, tak si vstupte do nastavení aplikace a tam vyberte English jako jazyk. Je vhodné mít Xiaomi účet (nikoliv nutné), a pokud máte Xiaomi telefon (jako já, Note 4), tak vás to rovnou přihlásí.

Není nutné mít kamerku připojenou k telefonu – můžete ji používat k natáčení i focení a videa i fotografie přenášet klasicky přes USB. Výhoda připojení k mobilní aplikací může být tak, že můžete na dálku ovládat kameru – volit kvalitu natáčeného videa, fotit, natáčet, prohlížet fotky a videa v kameře. Výhodné je i možnost nastavovat to, co je nastavitelné také přímo v kameře. Jedině v aplikaci telefonu pak můžete změnit název a heslo WiFi sítě, kterou kamera vytváří. Aplikace umí spravovat fotky/videa v kamerce a také je stahovat do telefonu

Nezapomeňte, že připojená kamera k telefonu bude více spotřebovávat baterii jak v telefonu, tak v kameře.

TIP: Ke koupi na GearBest.com – Xiaomi Mijia Camera Mini 4K 30fps Action Camera – BLACK (v den vydání recenze 94 USD).

Co umí kamera točit a fotit

Klasické video v rúzných podobách, time lapse (časosběrné video, 0.5s, 1/2/5/10//60s interval a videa o délce od 6 do 120 sekund), Slow motion, Loop Record (nahrává 1 až 30 minut a přepisuje starší záznam), video i se záznamem fotek.

Může i vyfotit jednu fotografii, můžete si nastavit časovač na získání fotky, či vyfotit sérií fotografií nebo zkusit časosběrné fotografie. Tohle vše je možné vybrat přímo v menu v kameře (swype vlevo) nebo přes mobilní aplikaci).

20170825122026_86026.jpg

U videa se pochopitelně zaznamenává i zvuk, ale nepočítejte s možností připojit mikrofon. Kvalita zvuku je ale poměrně slušná, s ohledem na cenu a možnosti. Nečekejte, že tahle kamerka bude nějak extrémně dobře zvládat horší světelné podmínky, ale denní světlo či umělé osvětlení je dostačující.

Fotky umí fotit 4:3/16:9, můžete si vybrat výstup v JPG, JPG+DNG = Digital Negative File a jde v zásadě o RAW od Adobe) a nějaké ty drobnosti jako závěrku (Auto, 1/6 až 8 sekund), ISO (Auto, 100, 200, 400, 800) a barvu (Standard, Jasná, Umělecká, Film, Klasika). Zrcadlovka ani iPhone to samozřejmě není, ale kvalita fotek je slušná, byť si budete muset zvyknout na zásadně  pomalejší spoušť, širokoúhlost a citlivost na světelné podmínky.

Nezapomínejte, že tahle kamera je širokoúhlá, takže nebude fotit či natáčet tak jako váš mobil či klasický fotoaparát. Pokud nechcete širokoúhlost čočky, můžete si zapnout přizpůsobení. Na obrázku výše je vidět srovnání fotky z mobilního telefonu a z kamerky.

Vpravo dole na displeji je vyvolání dalšího menu – vyvážení bílé, ISO, přizpůsobení širokoúhlosti a další fotografické parametry. Jdou nastavovat i z mobilní aplikace.

Další praktické postřehy

Baterie má 1450 mAh, což není ani málo, ale také nic extrémního – počítejte s tím, že vám určitě vydrží od 60 do 90 minut při 4K záznamu. Pokud snížíte na (například) 1080/60fps, tak možná až 120 minut. Záleží i na tom, jestli necháte běžet WiFi. Doba nabití s běžnými zdroji je okolo 90-100 minut. Můžete  natáčet při připojení na zdroj.

Při natáčení zjistíte, že je tahle věc sympatický malá a lehká, takže se vám bude poměrně dobře natáčet a s kamerou i pohybovat. Výhodnou je i stabilizace obrazu (software pochopitelně), takže docela dobře zvládne i nějaké ty mírně zmatené pohyby rukou.

WiFi je 802.11 b/g/n na což pamatujte. Bluetooth je 4.1, ale neslouží k připojení k aplikací v mobilnímu telefonu, můžete použít pro další připojitelná věci (třeba dálkové ovládání).

Kameru můžete mít připojenu ke zdroji, nemá to vliv na používání. Ať už ji současné máte připojenu k mobilu, nebo jste ji třeba umístili do nějakého místa a nastavili časosběrný režim. A ne, senzor pohybu nemá.

Ve spodní části je, jak jinak, možnost uchycení na stativ. Což se může hodit k libovolnému stativu, nebo k různorodému příslušenství – Xiaomi například má kšíry na psa.

Indikátor na přední straně má více barev – modrá například udává, že je aktivní Wifi. Což se objevuje i na displeji kamery – v liště v horní části je vidět počet fotek/doba natáčení videe, aktivní WiFi/připojení k mobilu i stav baterie.

Optický senzor je „pouze“ 8 Mpix (1/2.5″), takže pokud to budete chtít srovnávat s Mi Sphere/YI 4K (či Hero 5 Black), tak jste na polovině nebo dvou třetinách (mají 16 Mpix či 12 Mpix). FOV je 145 stupňů, což je taky velmi slušné. Lepší a dražší varianty mívají 149-155 stupňů

Video z kamery je klasické MP4, bez problémů použitelné ve Windows i kdekoliv jinde. Vedle .MP4 souborů dostanete ještě .THM soubory, ty můžete ignorovat. Nebo si je schovávat, je to na vás.

MiHome aplikace umí připojit spoustu věcí, ale pokud ji přepnete do „English“, tak se omezí výběr. Připojit (aktivně) můžete mít pouze jednu kameru, ale aplikace si jich pamatuje více, takže můžete podle potřeby přepínat.

Praktická zkušenost je mimochodem ta, že pokud nechcete natáčet, tak je dobré kamerku vypnout a zapnout až když natáčet budete chtít. Zejména pokud si ji necháte připojenou přes WiFi k mobilu, tak to bude hodně vyčerpávat baterii a kamerka se i zbytečně zahřívá. Vypnutí a zapnutí je otázka pár sekund.

Co to neumí

Neumí to live vysílání. Což je dáno tím, že ke kameře jste připojení přes WiFi  přímo v kameře. Neumí to tím pádem ani žádné napojení na YouTube ani sociální sítě. Takže pokud budete chtít videa přenášet dál, tak klasicky – nahrávat z mobilu nebo z počítače. Nejde ani připojit kameru k USB a přenášet video – připojení přes USB vám prostě připojí disk na kartu v kameře.

Technické záležitosti

 • Xiaomi, Camera Mini, sportovní 4K kamera
 • Chipset Ambarella A12S75
 • Paměť: Žádná, musíte dokoupit microSD, 64 GB max, co nejrychlejší
 • Displej: 2.4″, dotykový, 960 x 480
 • Napájení: Vyměnitelná baterie, 1450 mAh, microUSB nabíjení (60-90 minut)
 • Optika: 145 stupňů, širokoúhlé (FOV), f/2.8, 7 čoček
 • Senzor: Sony IMX 317 senzor, 1/2.5″, 8Mpx
 • Video/obrázek/audio: H.265/RAW, 1080P/60fp, 4K/30fps (3840×2160), NTSC/PAL
 • Fotky: JPG/JPG+RAW, 3840x2160nebo 288%(x2160(8.3 Mpix).
 • Audio: AAC, zabudovaný mikrofon
 • Kompletní možnosti videa: 720P/200fps, 1080P/30fps, 1080P/60fpss.1080/100fps,2.5K/30 fps, 4K/30fps
 • Video výstup: imcroUSB by mělo umět AV výstup
 • WiFi: 802.11 b/g/n
 • G-Sensor: Ano
 • Časovač kamery: Ano
 • Časosběr: Ano
 • Automatické zaostřování: Ano
 • Stabilizace obrazu: Ano
 • Autospoušt: Ano
 • Váha. 0.099 kg (99 g)
 • Velikost: 8.15 x 4.27 x 2.95 cm

Nějaké to hodnocení

+ skvělá cena
+ kvalitní zpracování
+ výdrž baterie
+ kvalitní optika a senzory
+ jednoduché rozhraní
– není čím chránit čočku
– zmatení v aplikacích a jazycích

Chcete-li to v nějakých bodech, tak 96/100. Těch čtyři  mínus za klasické zmatky v aplikacích a možnosti připojit k mobilnímu telefonu. Ke koupi na GearBest.com – Xiaomi Mijia Camera Mini 4K 30fps Action Camera – BLACK (v den vydání recenze 94 USD).

Nějaké vhodné příslušenství? 

PS: V Xiaomi YI (Action) Camera místy i lepší než GoPro (recenze) se můžete podívat na recenzi starší podoby.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky