@365tipu

TIP#398: Xiaomi YI (Action) Camera. Jaký je svět malých cenově dostupných kamer (recenze)

Xaiomi Yi najdete ve dvou provedeních – Yi Action a Yi Smart Camera. K testování dorazila Action podoba, pár centimetrů velký kvádr s vystupující čočkou, několika knoflíky a trojicí konektorů pod krytem. Zajímavé na téhle hračce je, že má 155 stupňovou ultra-wide optiku (váš běžný mobil by měl mít 89 stupňů) umožňující panoramatické fotografie. Ale také třeba to, že k ní najdete řadu různorodého doplňkového vybavení. Byť si nejsem moc jist, jak by se #kote tvářilo na to, že mu na záda připevním postroj a do něj vložím Yi.

bg-sports-0901.png

Yi zvládá Ultra-HD videa, disponuje 16 Mpix Sony Exmor senzorem a Ambarella A7LS procesorem a dokáže na váš telefon přenášet live streaming přes Wi-Fi (a z telefonu budete Yi také ovládat). Točit můžete 1080p 30  FPS, 720P 120  FPS nebo 480p 240 FPS, encoding H.264.

Jak to celé začít používat

Vybalit, nabít (stačí připojit na MicroUSB nabíječku nebo kabel z počítače, konektor je pod krytem na zadní straně, v optimálním případě bude nabití trvat okolo 90 minut), vypnutí a zapnutí je pomocí velkého tlačítka na čelní straně. Na vrchní straně je spoušť a také otvor mikrofonu (takže pozor na zakrývání prstem) a poslední ovládací prvek je WiFi/Bluetooth knoflík na straně přístroje.

yi-f-14.jpgPro ovládání YI si musíte do telefonu stáhnout aplikaci. Kamera se zapíná a vypíná tlačítkem na čelní straně (dlouhé, 3 sekundy, stisknutí vypíná). WiFi se zapíná knoflíkem na straně, Bluetooth je možné použít pouze pro ovladač, který je možné koupit samostatně. Vypínací knoflík se používá pro přepnutí mezi focením a natáčením videa (stačí kliknout) – po zapnutí je aktivní focení (lze změnit pomocí aplikace), na horní straně je spoušť pro focení a zahájení a konec nahrávání videa.

Užitečné je vědět, že se barva LED okolo zapínacího knoflíku mění podle toho jak máte nabito (modrá >50%, růžová 15-49% a červená 0-14%).  Případná aktualizace firmware probíhá přes aplikaci (Google Play i App Store jako „YI Action“). Návrat k továrnímu nastavení přes Power+WiFi držené alespoň dvě sekundy.

TIP: Recenze schováváme na @365tipu pod štítek Recenze. Nejsou nijak sofistikované ani vysoce odborné, snaží se pomoci v seznámení s produktem či službou a podmínkou je, že si recenzované lze důkladně prozkoumat a osahat. @3635tipu začalo s recenzemi v druhém roce existence a je v plánu s nimi pokračovat a rozšiřovat je. 

Připojení aplikace ke kameře funguje tak, že musíte přepnout WiFi na mobilu na WiFi kamery (přednastavené heslo 1234567890 je velmi vhodné si později změnit), což bude něco začínající YDXJ_ (můžete si v aplikaci změnit na něco jiného). Vše bezproblémové a snadné, byť osobně bych uvítal možnost změnit WiFi v zařízení na tu co používáte (podobně jako to umí Chromecast od Google).

Co Yi neumí? Bohužel třeba připojit k PC přes USB a přenášet živě video nebo snímat fotografie. V tomto případě se totiž přemění na připojený disk a umožní jenom přenášet fotky a video uložené na SD kartě. Nezapomeňte také na to, že bez vložení SD karty si toho také moc neužijete, neumí ani vyfotit a přenést do mobilu při připojené aplikaci, SD karta prostě musí být přítomna.. Může vám ještě chybět možnost nastavit parametry fotoaparátu, ale tady si také moc neužijete, vše je automat.

yi-f-26.jpg

Praktická zkušenost?

K iPadu se podařilo připojit kameru bez problémů, k Androidu (Nexus LG) se nejprve nepodařilo vůbec. Lépe řečeno, WiFi připojeno bez problémů, ale aplikace se nebyla několikrát schopna připojit (nepomohlo ani doporučované vynucení 2.4 GHz WiFi). Nakonec ale i zde k připojení došlo, klíčem je počkat až Android zakřičí, že WiFI nemá připojení k Internetu a schválit to.

Jedna podstatná praktická zkušenost, kterou jsem chtěl odzkoušet, protože se to často řeší. Opravdu dejte na doporučení pro Class 10 microSD, pokud tam dáte něco pomalejší, je dost jisté, že po natáčení videa na nejvyšší nastavení nebude použitelný výsledek.

Yi Action Camera má, pochopitelně, aktualizovatelné firmware a případnou aktualizaci řeší přímo aplikace v mobilu/tabletu, kterou kameru ovládáte.

K čemu se YI Action Camera dá používat

Vhodnější alternativa k focení/natáčení mobilem, přeci jenom podstatně širší úhel focení je zajímavý, rozlišení čipu je dost slušné. Pro focení i video je dobré, že můžete vše ovládat na dálku přes WiFI z mobilu či tabletu (sto metrů a možná i více). Můžete samozřejmě krabičku používat manuálně, tj. fotit stisknutím spouště – připojení přes aplikací má tu výhodu, že vidíte co vidí Yi, protože samo zařízení žádný displej (ani průhled) nemá. Jediná nevýhoda je v tom, že je to všechno automat.

Hodně se může Yi Action Camera hodit do automobilu, ale také po doplnění o tom příslušenství pro jakékoliv sporty – umístit na helmu nebo na nějaký ten sportovní prostředek a natáčet dění. Ale stejně tak je možné ji použít jako stacionární.

V poříditelném příslušenství najdete i vodotěsný obal, rámeček, náhlavní držák, nalepovací držák, držák na kolo, potápěčské brýle, extra baterii, nabíječku baterií, stejně jako jistě nepostradatelnou selfie tyč. Dobrý nápad může být pořídit si UV filtr a ochrannou krytku na čočku. Každopádně na spodní straně je klasický otvor pro připevnění na stativ.

Pokud máte dron, tak můžete Yi Action kameru umístit na něj (pokud umožňuje klasický způsob uchycení). Stovka (a více metrů) dosahu WiFi vám umožní i vidět co kamera vidí.

Protože Yi Action umí i časosběrné snímání, tak můžete pomoci aplikace nastavit a ponechat svému osudu, byť tady bude omezující jak dlouho vydrží baterie (řešitelné připojením na napájecí zdroj přes USB, podobně jako to uděláte v autě).

K čemu Yi Action Camera nepoužijete

Nejde livestreaming, tedy to že by vysílala/odesílala přes WiFI nebo přes USB připojení do počítače či na nějaké ukládací zařízení. Fotky i videa se musí ukládat na SD kartu, odtamtud je možné je stahovat a dál zpracovávat. Neumí tedy ani livestreaming přes Internet, ale to není něco obvyklého a GoPro s něčím takovým teprve přichází a není to bez omezení.

Nepočítejte s tím, že by snad přenos živého obrazu mezi kamerou a mobilem byl nějak vysoce kvalitní – čekejte nějaké to trhání a tomu podobné věcí. V mobilní aplikaci si můžete přehrávat i videa (a prohlížeč fotky) uložené v YI.

Nesázejte příliš ani na zvukový záznam, což je už dost jasné z umístění mikrofonu v malém těle kamery kdesi na horní straně a absence konektoru, který by vám umožnil připojit lepší (a tolerantnější mikrofon).

Za kolik to pořídíte. A není lepší GoPro?

x-2016-01-13 12.57.12.jpg

Cena téhle kamerky byla  v době recenze zhruba 2 500 Kč za základní model, případně za 2 999 Kč s monopodem (viz Xiaomi Yi akční kamera + monopod kde už ji v roce 2020 samozřejmě neprodávají). Novější a pokročilejší Yi 4K+ Action Camera je k mání za zhruba 5 500 Kč.

Pokud to budete chtít nějak srovnat proti GoPro, tak tady získáte navíc WiFi, ovládání aplikací, větší rozlišení, 1080p/60 FPS a výměnný akumulátor. Což vůbec není špatné, nejenom s ohledem na nižší cenu. GoPro ale, pokud se nepletu, je voděodolné a v základní výbavě má držák. Srovnání třeba viz Engadget a Xiaomi’s affordable Yi action camera versus the GoPro Hero kde najdete i další rozdíly

Základní parametry

  • Velikost: 60.4 mm x 42 mm x 21.2 mm, 76.6 gramu
  • Zpracování obrazu: Ambarella A7LS high-performance processor
  • Obrazový senzor: 16Mpx Sony EXMOR R CMOS BSI
  • Optika: 155ᵒ ultra wide angle glass lens / F2.8
  • Baterie: Výměnná 1010 mAh, Li-Ion, až 90 minut záznamu (1080 p 60  FPS), lze napájet z USB konektoru
  • Porty: USB (nabíjení a připojení k počítači), HDMI (přehrává právě ukazované video, neumí přehrání uložených) a Micro SD, s přístrojem dostanete krátký MicroUSB kabel
  • Další rozhraní: WiFi a Bluetooth
  • Paměť: Žádná, nutno vložit Micro SD (až 128 GB, někde se píše ale jen do 64 GB, Class 10 nebo UHS-1)
  • Video záznam: MP4, H.264
  • Aplikace pro Android a iOS (tabletová verze nikoliv, hledejte pro iPhone)

TIP: Novější provedení v obdobném modelu od Xiaomi z listopadu 2017 bylo ke koupi na GearBest.com – Xiaomi Mijia Camera Mini 4K 30fps Action Camera – BLACK (v den vydání recenze 94 USD, v roce 2020 už samozřejmě nedostupné).

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky