iPad OS 15.4 a macOS 12.3 přinesl dlouho očekávané (a odkládané) Společné ovládání/Universal Control – vychytávka, kde můžete klávesnici a myš/trackpad Mac/MacBooku použít pro ovládání iPadu či dalšího Mac/MacBooku (a nejenom to, čtěte dále). Skutečně ovládání, není to rozšíření displeje ani nic podobného. Vedlejší displej je funkčnost jménem Sidecar (viz Jak pro Mac použít iPad jako druhý displej)
Háček v tom samozřejmě je, musíte mít novější modely – MacBook Pro (2016), MacBook (2016+), MacBook Air (2018+), iMac (2017+, 5K Retina 27” z konce 2016, iMac Pro či Mac Mini (2018+), Mac Pro (2019) co se počítače/notebooku tyče. Na iPadu to podporují všechny iPad Pro, iPad Air od třetí generace, tj. březen 2020, iPad od šesté generace, březen 2018 a iPad Mini od páté generace, tj březen 2017.
TIP: Co máte za iPad najdete v Nastavení/Settings -> Obecné/General -> Informace/Information. V horním bloku je Název modelu. V mém případě tam byl “iPad (5. generace)” a Universal Control použit nejde. Koupen v roce 2017, takže to odpovídá.
Spojení je bezdrátové, zařízení musí být na stejné WiFi a platí i další běžná podmínka, na obou musíte být přihlášení pod stejným Apple ID (kde musíte mít aktivní dvoufaktorovou ochranu). Vedle Wi-Fi musí být aktivní Bluetooth a povolené HandOff. Fungovat to nebude, pokud používáte tethering (přístupový bod, sdílení připojení k Internetu). Maximální vzdálenost by měla být do 10 metrů (30 stop).
Aktivace a deaktivace je na Mac OS snadná – Předvolby Systému/System Preferences -> Displays/Monitory a tam najdete Společné ovládání/Universal Control. Stačí aktivovat první volbu Umožnit přesouvání ukazatele a klávesnice mezi blízkými Macy a iPady.
Můžete i mírně přizpůsobit chování – zda se má ovládání přenést přechodem kurzoru myši přes okraj displeje a zda připojovat opakovaně automaticky.
Budete-li mít štěstí (a podporovaný iPad) tak stačí přetáhnout kurzor myší směrem tam, kde ho máte umístěný (obě zařízení musí být odemčená, byť tedy Mac být odemčený nemusí, aktivovat Universal Control jde, ale dlouho vám to asi nevydrží, protože se Mac po chvíli uspí).
Háček je, že pokud to nefunguje, tak nezjistíte proč. Splňujete-li všechny čistě technické podmínky (Wi-Fi, Bluetooth, dvoufaktor, Apple ID) tak nejspíš máte iPad co je příliš starý. Při přetahování mějte trpělivost, na počátku to chvíli prostě nic dělat nebude, pak to (možná) začne fungovat – nezapomeňte přetažení kurzoru opravdu dokončit, tedy dotáhnout ho na plochu iPadu, nestačí jen vytáhnout ukazatel na okraji.
Na iPadu nastavení najdete v Nastavení/Settings -> Obecné/General -> AirPlay & HandOff. Pokud tam nevidíte Cursor and Keyboard tak je to dost dobrý příznak toho, že váš iPad to neumí. Deaktivováním této položky můžete funkčnost zakázat.
Na MacOS ještě ve Monitory/Displays můžete měnit umístění (podobně jako když máte další displej nebo sidecar). V Nastavení -> Monitor/Display -> Nastavení monitorů můžete odpojit (což uděláte i uspáním), případně i připojit (bude tam na výběr váš iPad).
Narazíte možná na problém s češtinou – Mac s češtinou nemá klávesnici na iPadu s češtinou. Dá se tomu pomoci “přepnutím” klávesnice – control+mezera a poté už to bude fungovat bez komplikací.
Pokud máte kurzor na iPadu, tak kliknutím do vstupního pole nejde vyvolat klávesnice, musíte k tomu použití malý overlay co se zobrazuje na displeji (viz obrázek výše, vpravo dole). Byť tedy občas se ta “on screen” klávesnice prostě náhodně objeví.
Nezapomeňte, že pokud se Mac uspí (třeba proto, že není na napájení), tak se Universal Control rozpojí.
Universal Control by mělo fungovat i pokud budete mít Mac a iPad připojený přes USB (za předpokladu aktivace důvěryhodného zařízení, samozřejmě). Omezení jsou ale stále stejná.
V některých materiálech se uvádí, že pokud máte k iPad připojenou klávesnici, tak je možné ji použít i pro ovládání Macu. Vyzkoušeno a ne, toto nefunguje.
Využití Universal Control
K čemu že vlastně tedy Společné ovládání/Universal Control slouží? K tomu abyste z jednoho Macu mohli myší a klávesnicí ovládat další počítače (a iPady). Hodí se to když máte víc počítačů/počítač a tablet na jednom stole a nechcete ke každému z nich mít samostatnou klávesnici a myš. Ale jak bylo naznačeno na počátku, není to všechno.
Zajímavá je i možnost Drag&Drop pro soubory – je možné je přetáhnout mezi počítači (i mezi počítače a iPadem) – mezi aplikacemi (ano, Files/Soubory je také aplikace, přetažení na plochu funguje – přetáhne se to do Downloads/stažených).
Funguje i Copy & Paste – nejenom text, ale třeba i obrázky.
Nefunguje to mezi dvěma iPady a ani s iPhone – jen Mac->iPad a Mac->Mac.
Ovládání myší na iPadu podporuje většinu gest, ale nezapomeňte, že iPad sice podporuje myš, ale hodně nedotaženým způsobem. Což znamená i tak běžnou věc, jako že není prakticky vidět “kurzor”, který navíc stále není kurzor, ale nepraktické nepoužitelné kolečko. Na druhou stranu na trackpadu fungují dvoj i trojhmaty.
Další tipy týkající se iPadu
TIP#2052: Jak Safari přepnout, aby na iPhone nahrávalo verzi webu pro desktop
Za běžných okolností se otevírání webou v Safari postará o otevření mobilní verze. Ta někdy ale může být nevhodná, nebo tam může chybět nějaká funkčnost. Safari ale můžete nastavit tak, aby vždy…
TIP#2047: Jak zamezit Apple Music (a dalším aplikacím) využívat mobilní datové připojení
Drobnost, ale důležitá. Pokud používáte Apple Music a nemáte na iPhone neomezené mobilní připojení, tak se lehce může stát, že to bude právě Apple Music kdo vás připraví o měsíční dávku dat…
Jak na iPhone/iPadu stáhnout aplikace větší než 200 MB přes mobilní připojení?
Apple v iOSu/iPadOSu komplikuje stahování velkých aplikací z App Store přes mobilní připojení a očekává, že se připojíte někde k Wi-Fi a stáhnete tam. Důvodem je, že vaše mobilní připojení může být…
TIP#2027: Live text v iOS/iPad OS 15 a Mac OS Monterey umí CRM přímo z fotek či při focení. Má to ale háček
Live Text se jako funkčnost nejprve objevil v iOS/iPad OS 15. Stačí namířit foťák na nějaký text a pokud je tam text, tak se tam objeví symbol umožňující ho vybrat. Můžete samozřejmě…
Jak v Pošta/Mail na iPhone/iPadu/Mac OS využít ochranu e-mailu proti šmírování
Jedna z nových funkcí od iOS/iPad OS 15 (a Mac OS 12 Monterey) je ochrana proti šmírování v Mail aplikaci. Aktivování najdete v Nastavení/Settings -> Pošta/Mail -> Ohrana soukromí/Privacy Protection -> Chránit…
TIP#2022: Soustředění/Focus – jak využít novinku v MacOS, iOS a iPad OS
iOS/iPad OS 15 a Mac OS 12 Monterey přinesl rozšíření stávající Nevyrušovat/Do Not Disturb do podoby Soustředění/Focus – ta hlavní změna je, že chování “nevyrušovat” (a úroveň nevyrušování) se dá nastavovat pomocí…
Využijte iPhone či iPad pro „scan“ dokumentu na Mac/MacBooku
Tahle vychytávka patří mezi ty hezké věcí, které Apple umožňuje díky integraci jablečných zařízení. Pokud potřebujete na Macu/Macbooku naskenovat či vyfotit něco do nějakého dokumentu, tak k tomu můžete využít váš iPhone.…
TIP#2018: Jak se v iOS 15 (iPhone, iPad) podívat na EXIF (metadata) fotografie
Věc, která dlouho byla na iPhone či iPad komplikovaná. iOS 15 ale konečně přinesl možnost podívat se na EXIF (metadata) od fotografie, takže už nebude nutné pořizovat další aplikaci. Související příspěvky Ve…
Jak se zbavit Sdíleno s vámi/Shared for Your sekce na iPhone/IPadu (iOS 15)
Těžko říct co si Apple představuje pod Shared for You, možná pomýšlejí na vytvoření nějaké “velmi specifické” sociální sítě. Bohužel Shared for You se objevuje prakticky všude a to hlavně na místech,…
TIP#2000: Jak na Rychlé poznámky/Quick Notes na iPadu (iPad OS 15)
Jedna z pěkných nových vychytávek od iPad OS 15 (není tedy dostupná na iPhone, bohužel) – Rychlé poznámky/Quick Notes slouží k záznamu poznámek a jsou vyvolatelné kdekoliv a navíc jsou v určité…
Vypněte si Spotlight na zamčené obrazovce na iPhone i IPadu
Jedno z užitečných bezpečnostních opatření je vypnout vytažení Spotlightu na zamčené obrazovce. Znemožní tak někomu cizímu prostě popotáhnout dolů a získat přístup k hledání. Související příspěvky Využijte iPhone či iPad pro „scan“…
Jak používat “Skrýt můj e-mail/Hide My Email” na Apple iCloud+ (iPhone/iPad)
S iOS/IPad OS 15 dorazila jedna z nových bezpečnostních funkcí pojmenovaná Skrýt můj e-mail/Hide My Email – dostupná je ale jenom pokud si platíte iCloud+ nebo Apple One. A je tak trochu…
Co je to Upozornění na zapomenutí/Separation Alerts a jak to vypnout (iOS/iPadOS 15) či lépe nastavit
Upozornění na zapomenutí/Separation Alert je nová funkčnost pro iOS/iPad OS 15 – pokud se vzdálíte od vašeho iPadu či AirPods, tak vás iPhone bude varovat, Není to ale moc blbuvzdorné, takže se…
Jak se zbavit přehledu otevřených oken při spouštění aplikací na iPad OS 15. A jak Přihrádka/Shelf funguje?
Velmi snadno na tohle narazíte u Safari či Chrome. Je totiž dost jisté, že bude mít otevřeno hodně oken, aniž byste si toho byli vědomi. Při spuštění pak dole uvidíte náhledy na…
iPad OS 15 (konečně) přinesl App Library i na IPad. Ikonku v Docku můžete vypnout
S ohledem na nepraktický způsob uspořádávání ikonek na ploše je App Library uvedený v iOS 14 velmi vítaná funkčnost. Bohužel ji z neznámých důvodů Apple do iPadu přidalo až v iPad OS…