@365tipu

TIP#2000: Jak na Rychlé poznámky/Quick Notes na iPadu (iPad OS 15)

Jedna z pěkných nových vychytávek od iPad OS 15 (není tedy dostupná na iPhone, bohužel) – Rychlé poznámky/Quick Notes slouží k záznamu poznámek a jsou vyvolatelné kdekoliv a navíc jsou v určité míře schopné se přizpůsobit tomu, kde jste je zrovna vyvolali. Moc od toho ale nečekejte, je to nešikovné na ovládání.

Vyvolávají se pomoci swype z spodního pravého rohu. Tohle nové gesto mimochodem není možné zakázat, ale je možné ho potlačit pro Apple Pencil. Na externí klávesnici Globe+Q.

Jděte do Nastavení/Settings -> Apple Pencil -> Right Corner Swipe pro potlačení gesta pro Apple Pencil. Pokud máte iPad bez pera, tak tuhle volbu ani nehledejte.

Mimochodem ten spodní pravý roh je opravdu roh, pokud budete jenom trochu vedle, tak už je to jiné gesto (vytažení docku a přehled spuštěných aplikací).  Hodně nešikovné.

TIP: Jak na Rychlé poznámky/Quick Notes na Mac OS

Rychlé poznámky jsou popup-okno, které můžete přesouvat po obrazovce a můžete ho i odtáhnout na stranu, kde se schová s “ouškem” pro vytažení (nejde to nahoru ani dolů).  Na obrázku výše je ouško vidět vpravo.

V horní liště má ukončení (Hotovo/Done), přechod do Poznámky/notes (2×2 čtverečky a dejte si pozor, ať vám přepnutí nezabije aplikaci ve které jste právě byli), menu (…) kde je Sdílet a Smazat (smazané se 30 dní uchovají v Nedávno smazané) a ikonka pro novou poznámku (co si ji budete plést s zahájením editace, je zcela vpravo). Ve spodní liště je klasický anotační nástroj. 

Dost podivná věc je, že sice můžete okno vytáhnout při zobrazené ploše, ale není do něj možné psát.

Quick Notes otevřené v Safari či Chrome umí přidávat odkaz na otevřenou stránku. Chová se to ale velmi podivně – nabídku k přidání to například zobrazí jen při založení nové poznámky, neumí to dát na výběr z více odkazů v otevřené stránce a v kontextovém menu také není možnost „přidat“ do poznámky. Můžete samozřejmě přes copy/paste. ale opět je to nedodělek – takto vložený odkaz je už neupravitelný.

Co dál funguje velmi problematicky je přidávání textu do Quck Notes – v Safari můžete označit text a v kontextovém menu je Přidat k rychlé poznámce/Add to Quick Note – v Chrome či Facebooku to ale nefunguje. Můžete opět přes klasické Copy/Paste. Stejně tak by to “mělo” fungovat pro obrázky, ale narazit na funkční příklad je spíš zázrak. 

Přidávat do Rychlé poznámky obrázek co je (například) v otevřené stránce v Safari také není možné přímo. Opět jedině přes Copy/Paste. Nevloží ho tam ale ve viditelné podobě (klasické vkládání fotek a videi je vloží viditelně) ale pouze jako odkaz. Vkládání fotek/video je umí uložit do zařízení/iCloudu – jde to zapnout v Nastavení, ale protože to neumí vkládat fotky z webů či aplikací, tak je to velmi málo praktické.

Po zahájení psaní zjistíte, že horní lišta klávesnice má pár funkcí navíc

Vlevo je undo/redo a paste, vedle vložení tabulky a volba formátování (velikost písma, tučné, šikmé, podtržené, přeškrtnuté, seznamy a odsazení)

Vpravo vkládání položek úkolů (jsou zaškrtávací pro „splnění“, vložení fotografie či videa a vyvolání anotačních/kreslících pomůcek.

V textu můžete použít štítky/tag klasicky v podobě #slovo a automaticky se převedou na štítek co funguje v Poznámkách. Lze vypnout/zapnout v Nastavení.

Pokud máte Apple Pencil, tak Rychlé Poznámky (a vůbec poznámky) jsou podstatně zábavnější a užitečnější nástroj.

Poznámky vytvořené v Quick Notes najdete v Poznámky/Notes. Mají tam vlastní složky Rychlé poznámky/Quick Notes.

Quick Notes si můžete přidat i do Ovládacího centra – má vlastní ikonku (co vypadá jako okno s vlnovkou uvnitř).  U té ale pozor, vždy vytvoří novou poznámku.

V Nastavení/Settings -> Poznámky/Notes najdete užitečnou možnost vypnout/zapnout Otevřít poslední rychlou poznámku/Resume Last Quick Note. Ve výchozím stavuje toto aktivní, takže nové vyvolání neznamená prázdno. 

Věci co tam nastavit je více, podstatné může být vypnutí Přístup ze zamknuté obrazovky.

Pokud vám budou Rychlé poznámky připadat složité, špatně ovladatelné a fungující spíš náhodně, tak takové to je. Je šance, že v další verzi iPad OS se Apple podaří problémy vyřešit.

TIP: Tipy a triky pro iOS a iPad OS najdete v  Jak na iPhone/iPad

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky