@365tipu

TIP#2024: Jak na Rychlé poznámky/Quick Notes na Mac OS 

Mac OS 12 Monterey přinesl Rychlé poznámky i na notebooky a počítače (jak na ně na iPadu viz Jak na Rychlé poznámky/Quick Notes na iPadu (iPad OS 15)).  Pokud tedy používáte Poznámky/Notes od Apple na iPhone/iPadu tak se tahle nová funkčnost určitě bude hodit.

Vytvoření nové poznámky nejsnáze vyvoláte přejetím kurzoru do pravého dolního rohu – udělané je to přes Hot Corners a možná to máte už nastavené jinak a budete si to muset přenastavit (Předvolby systému/System Preferences -> Mission Control -> Aktivní rohy/Hot Corners, viz Co jsou to Hot Corners (Aktivní rohy) na displeji Mac OS počítače )

Najetí do pravého dolního rohu vyvolá malý obdélník, na ten klikněte pro přidávání k rychlé poznámce (poslední na které jste pracovali) nebo kurzorem jeďte až do rohu a objeví se možnost přidání nové rychlé poznámky. 

TIP: Pokud se vám po najetí na pravý roh nic neobjevuje (musí se tam objevit obdélník, na který jde kliknout) tak musíte v Aktivní rohy odstranit a znovu přidat nastavení pro pravý dolní roh. Vážně.

Rychlé poznámky je ale možné vytvořit i tak, že si v Safari (ano, neznámo proč pouze v Safari, nikoliv napříč systémem) vyberete text a v kontextovém menu najdete Nová rychlá poznámka/New Quick Note nebo Přidat k rychlé poznámce/Add to Quick Note. Přidání k existující bohužel neumožňuje vybrat ke které, vždy je to poslední, se kterou jste pracovali.

Třetí možnost je klávesová zkratka Fn+Q. V případě potřeby si můžete pochopitelně předefinovat.

Rychlé poznámky se ukládají do Poznámek/Notes kde vznikla nová část Rychlé poznámky/Quick Notes. A pokud to máte aktivní, synchronizují se skrz iCloud i s dalšími zařízeními. V Rychlé poznámky si vytvořené poznámky nicméně nemusíte nechávat, je možné je přesouvat kamkoliv se vám zlíbí.

TIP: Pokud nechcete aby se Quick Notes aktivovaly v pravém dolním rohu tak je to jednoduché. V Aktivní rohy/Hot corners stačí odstranit přiřazení. Můžete i přiřadit jinému rohu.

Další detaily o tom jak Rychlé poznámky fungují najdete v Jak na Rychlé poznámky/Quick Notes na iPadu (iPad OS 15)

TIP: V  Jak na Mac OS najdete další tipy a triky pro Mac/MacBook

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky