@365tipu

Jak v Pošta/Mail na iPhone/iPadu/Mac OS využít ochranu e-mailu proti šmírování

Jedna z nových funkcí od iOS/iPad OS 15 (a Mac OS 12 Monterey) je ochrana proti šmírování v Mail aplikaci. Aktivování najdete v Nastavení/Settings -> Pošta/Mail -> Ohrana soukromí/Privacy Protection -> Chránit aktivitu v Mailu/Protect Mail Activity

Po aktivaci vás bude Mail (ale ne Gmail ani další poštovní aplikace) chránit proti sledovacím bodům (tracking pixel) – ty se využívají k zjištění zda jste e-mail otevřeli a odkud jste ho otevřeli. 

TIP: Jak se bránit šmírování v e-mailu? Jak to vůbec funguje?

Funguje to tak, že Apple vzdálený obsah ve vašich e-mailech nechává zpracovávat na vlastních serverech a sice tak dojde k “aktivaci” sledovacích obrázků, ale dojde k tomu na IP adresách od Apple (přes množství proxy serverů). Sledující subjekt se tak nedozví vaši IP adresu ani žádné další informace. Nezabrání to ale tomu, aby se dozvěděli, že jste e-mail otevřeli. 

Možnost zapnout tuto ochranu vám Pošta/Mail nabídne při prvním spuštění po aktualizaci.

TIP: Co je to iCloud Private Relay (Soukromý přenos)

Aktivace na Mac OS (od Monterey)

Od Mac OS 12 Monterey můžete tuto funkčnost zapnout i v Mail/Pošta – přes Předvolby/Preferences -> záložka Soukromí/Privacy.

Pokud aktivujete Chránit aktivitu v Mailu/Protect Mail activity bude se všechna vaše pošta u Apple zpracovávat skrz servery Apple – skryje se tedy vaše skutečná IP adresa a vzdálený obsah se bude natahovat anonymně.

Pokud tuto volbu deaktivujete, můžete si vybrat kterou ze dvou funkcí chcete mít aktivní/neaktivní.

Nezapomeňte, ochrana funguje jen pokud používáte Pošta/Mail. Pošta před jiné aplikace či přes webové rozhraní tímto způsobem chránitelná není.

TIP: Další tipy a triky pro Mac, Macbook, iPhone či iPad najdete v  Jak na iPhone/iPad a  Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky