Jak používat “Skrýt můj e-mail/Hide My Email” na Apple iCloud+ (iPhone/iPad)

S iOS/IPad OS 15 dorazila jedna z nových bezpečnostních funkcí pojmenovaná Skrýt můj e-mail/Hide My Email – dostupná je ale jenom pokud si platíte iCloud+ nebo Apple One. A je tak trochu rozšířením skrývání e-mailu v Přihlášení s Apple/Sign in with Apple (kde funguje i bez iCloud+/Apple One). 

Zapnutí najdete v Nastavení/Settings -> vaše jméno vlevo nahoře -> iCloud -> Skrýt můj e-mail/Hide My Email. Zde můžete vytvářet a spravovat e-mailové adresy “od Apple”, které můžete používat místo své klasické adresy.

Klikněte na Vytvořit novou adresu/Create new Address a objeví se vám náhodně vytvořená @iclud.com adresa. Pokud se vám nelíbí můžete přes Použít jinou adresu/Use Different Address nechat vygenerovat jinou. Pokud se vám líbí (třeba jako podani_vtipny0f@icloud.com) tak klikněte na Pokračovat/Continue a adresa bude funkční. 

TIP: Vyplatí se Apple One? Co v Apple One najdete? A proč nemůžete mít Premiere variantu?

K adrese si pak můžete vytvořit štítek/label a doplnit poznámku/note – nejčastěji budete tyto adresy používat pro konkrétní služby, takže je dobré jako štítek použít právě název služby. Pak už jen klikněte na Dále/Next a váš nový e-mail je připraven k použití. 

V nastavení služby pak uvidíte všechny vytvořené e-mailové adresy (právě štítek vám velmi pomůže poznat proč jste je vytvořili) a také zde můžete nastavit kam se mají došlé maily přeposílat. 

Samotná “skrytá” e-mailová adresa je vždy @icloud.com ale funkčně jde o přesměrování/přeposlání na vaši vybranou e-mailovou adresu (tu musíte mít připojenu k vašem Apple ID). Všechny vaše takto vytvořené adresy se přeposílají jen na jednu společnou adresu, není možné aby každá měla jiné nastavení. 

Na stejném místě si můžete vytvořené e-maily otevřít a upravit – lze změnit štítek i poznámku a e-mail je možné deaktivovat. Deaktivovanou adresu lze následně reaktivovat (bude znovu funkční) nebo jednou provždy smazat. 

Smysl této funkce je, že si někde chcete založit účet, ale nechcete na této službě uvést vlastní e-mail. Vygenerujete si tedy tuto “skrytou” adresu a tu použijete pro registraci.  Vše z dané služby bude na “skrytou” adresu chodit a přepošle se na váš klasický e-mail.

Co samozřejmě  nepůjde je z takovéto e-mailové adresy něco odesílat.  Takže nezapomeňte, že případná odpověď na takto “přeposlaný” e-mail “odtajní” vaši skutečnou adresu.

TIP: Další tipy a triky pro iPhone/iPad najdete v Jak na iPhone/iPad