@365tipu

Jak používat “Skrýt můj e-mail/Hide My Email” na Apple iCloud+ (iPhone/iPad)

S iOS/IPad OS 15 dorazila jedna z nových bezpečnostních funkcí pojmenovaná Skrýt můj e-mail/Hide My Email – dostupná je ale jenom pokud si platíte iCloud+ nebo Apple One. A je tak trochu rozšířením skrývání e-mailu v Přihlášení s Apple/Sign in with Apple (kde funguje i bez iCloud+/Apple One). 

Zapnutí najdete v Nastavení/Settings -> vaše jméno vlevo nahoře -> iCloud -> Skrýt můj e-mail/Hide My Email. Zde můžete vytvářet a spravovat e-mailové adresy “od Apple”, které můžete používat místo své klasické adresy.

Klikněte na Vytvořit novou adresu/Create new Address a objeví se vám náhodně vytvořená @iclud.com adresa. Pokud se vám nelíbí můžete přes Použít jinou adresu/Use Different Address nechat vygenerovat jinou. Pokud se vám líbí (třeba jako podani_vtipny0f@icloud.com) tak klikněte na Pokračovat/Continue a adresa bude funkční. 

TIP: Vyplatí se Apple One? Co v Apple One najdete? A proč nemůžete mít Premiere variantu?

K adrese si pak můžete vytvořit štítek/label a doplnit poznámku/note – nejčastěji budete tyto adresy používat pro konkrétní služby, takže je dobré jako štítek použít právě název služby. Pak už jen klikněte na Dále/Next a váš nový e-mail je připraven k použití. 

V nastavení služby pak uvidíte všechny vytvořené e-mailové adresy (právě štítek vám velmi pomůže poznat proč jste je vytvořili) a také zde můžete nastavit kam se mají došlé maily přeposílat. 

Samotná “skrytá” e-mailová adresa je vždy @icloud.com ale funkčně jde o přesměrování/přeposlání na vaši vybranou e-mailovou adresu (tu musíte mít připojenu k vašem Apple ID). Všechny vaše takto vytvořené adresy se přeposílají jen na jednu společnou adresu, není možné aby každá měla jiné nastavení. 

Na stejném místě si můžete vytvořené e-maily otevřít a upravit – lze změnit štítek i poznámku a e-mail je možné deaktivovat. Deaktivovanou adresu lze následně reaktivovat (bude znovu funkční) nebo jednou provždy smazat. 

TIP: Co je to iCloud Private Relay (Soukromý přenos)

Smysl této funkce je, že si někde chcete založit účet, ale nechcete na této službě uvést vlastní e-mail. Vygenerujete si tedy tuto “skrytou” adresu a tu použijete pro registraci.  Vše z dané služby bude na “skrytou” adresu chodit a přepošle se na váš klasický e-mail.

Co samozřejmě  nepůjde je z takovéto e-mailové adresy něco odesílat.  Takže nezapomeňte, že případná odpověď na takto “přeposlaný” e-mail “odtajní” vaši skutečnou adresu.

TIP: Další tipy a triky pro iPhone/iPad najdete v Jak na iPhone/iPad

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky