@365tipu

TIP#2027: Live text v iOS/iPad OS 15 a Mac OS Monterey umí CRM přímo z fotek či při focení. Má to ale háček 

Live Text se jako funkčnost nejprve objevil v iOS/iPad OS 15. Stačí namířit foťák na nějaký text a pokud je tam text, tak se tam objeví symbol umožňující ho vybrat. Můžete samozřejmě i vyfotit a poté použít na uloženou fotku – OCR vám z fotky, takže i jakékoliv jiné, včetně těch v Safari/na Internetu, převede do použitelné podoby – můžete ho kopírovat, vyhledat, přeložit..  

Mac OS 12 Monterey umí Live Text stejným způsobem – ve Fotky/Photos (ve fotce otevřené v Preview či Quick Look) a v Safari. Na fotce kde je text prostě umístíte kurzor na část textu, tím se kurzor změní na ten pro výběr textu a můžete si text označit. Pak ho můžete kopírovat (command+C) a můžete i pravým kliknutím vyvolat menu s dalšími možnostmi – Vyhledání/Lookup, Přeložit/Translate, Vyhledání v Google/Search With Google, Zkopírovat/Copy a pochopitelně i Sdílení/Share a Služby/Services

Háček je ale ten, že nesmíte mít Mac OS (ani iPhone/iPad) v češtině – Live Text funguje pro angličtinu, čínštinu, francouzštinu, italštinu, němčinu, portugalštinu a španělštinu. Tedy pro tyto jazyky nastavení jako primární (nestačí přidat některý z nich jako sekundární). 

V Předvolby systému/System Preferences ->  Jazyk a oblasti/Language & Region je volba Zapnout Živý text/Switch on Live text – ta umožňuje vypnout a zapnout Live text.

Pro češtinu při aktivaci varuje, že to funguje pouze v těchto jazycích.

V Mac/MacBooku v češtině bude tato volba ve výchozí podobě vypnutá a musíte si ji zapnout – pak vám bude Live text nakonec fungovat. 

Na český text ve fotkách to bude fungovat také, jen to bude ignorovat háčky a čárky a občas si to některá písmena bude plést (například š bude vyhodnocovat jako §, ě jako è, …)

Stejné je to v iOS (a iPad OS) kde v Nastavení/Settings -> Obecné/General -> Jazyk a oblast/Language & Region je totožná volba, tedy Živý text/Live text umožňující tuto funkci vypnout a zapnout. 

S iPhone je tu navíc potíž že musíte mít alespoň iPhone XS, XR nebo novější.

Podobně s iPadem musíte mít alespoň (tedy počínaje uvedenou generací) iPad mini 5, iPad 8. generace, iPad Air 3. generace, 11” iPad Pro (všechny generace) a 12,9” iPad Pro 3 generace. POkud tedy máte, například jako já, iPad z roku 2017, tak máte iPad 5. generace a Live text nepodporuje (8. generace iPadu je rok 2020). Pokud tápete, tak viz  Jak poznám, jaký model je můj iPad?

TIP: Další tipy a triky najdete v  Jak na iPhone/iPad a  Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky