V Jak ve jednom počítači oddělit osobní a pracovní věci? je vlastně naznačeno pár řešení, která se mohou hodit i pro mobilní telefon (a samozřejmě i tablet) – nebudete si sice moci vytvořit něco jako více operačních systémů ani nebude jednoduše možné mít na telefonu víc uživatelů, ale některé z tam uvedených dalších věcí fungují. Každopádně u mobilních telefonů tohle bude podstatně složitější.
Můžete používat oddělené prohlížeče pro brouzdání. podobně to může jít udělat s poštovními programy. Na iPad můžete například mít Safari+Chrome a k tomu Mail+Gmail. Možnosti jak to vhodně zkombinovat je více. Totéž se dá udělat s kalendářem, stačí vhodně využít dvě různé kalendářové aplikace.
TIP: Jeden z dost dobrých důvodů proč důsledně oddělovat je i to, že vaše pracovní a osobní „persóna“ nebude mít promíchané inzertní profily.

Pokud máte Android umožňující více profilů (uživatelů), tak je to velmi snadné – prostě si na mobilu vytvořte více uživatelů a přepínejte mezi nimi. Podobně můžete v MIUI (u Xiaomi telefonů) využít druhý prostor. Tady se bude hodit Jak na Androidu spustit jednu aplikací vícekrát? Hlavně s rozdílným nastavením? a Jak mít na Androidu víc uživatelů? Přímo to umí Android, V MIUI najdete Druhý Prostor
Pokud potřebujete mít jeden telefon a zároveň mít osobní i pracovní telefonní číslo, tak i tohle má řešení. Pořiďte si telefon, který umí dvě SIMky. Viz Jak mít v jednom mobilu dvě SIM karty? A co je to dual-standby vs dual-active. A bohužel, tohle u Apple možné není, takové modely nemají (jedině eSIM v XS, XS Max a XR – na konci 2018 podpora pouze u českého T-Mobile).
To druhé řešení je, že budete mít u sebe dva telefony. Trochu méně praktické, ale dostatečně dobré. Navíc praktičtější v tom, že budete skutečně mít oddělené osobní a pracovní věci – maily, prohlížení, sociální sítě, atd. Praktičtější to může být i v tom, že ztráta či krádež jednoho z přístrojů nebude znamenat riziko i pro onu druhou aktivitu (pracovní vs. soukromé).
U oddělování osobních a pracovních věcí v mobilních telefonech se nezapomeňte u svého zaměstnavatele přesvědčit o tom, jaká jsou pravidla pro využití pracovního telefonu (a pracovních mobilních dat) pro osobní aktivity – od telefonování až po internetové aktivity. Je také velmi dobré si ověřit, co a v jakém rozsahu případně zaměstnavatel na telefonu sleduje a analyzuje. Také zda a jak sleduje polohu telefonu.
Bývá velmi dobré se vyhnout používání pracovního telefonu pro více soukromé aktivity – patří sem zejména fotografie a videa. K čemuž patří i to, že není dobré nastavit v pracovním telefonu jakékoliv synchronizace se soukromými účty (kalendář možná ano, další věci už spíše ne). Tady je potřeba si uvědomit, že soukromé věci mohou z pracovního telefonu příliš snadno končit ve firemních cloudech. Což může znamenat i to, že vaše soukromé věci se mohou stát přístupné někomu z „IT“ lidí ve firmě. Což možná opravdu nechcete.
Důsledné oddělení v podobě dvou telefonů je velmi dobré i z pohledu bezpečnosti. Případné hloupé nápady s pořízením si něčeho škodlivého v osobních aktivitách neohrozí firemní věci.
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#2325: Jak bezpečně hledat na Google? Ochrana soukromí při vyhledávání
“Bezpečně” hledat na Google? Téma posledních dnů, které má ale několik samostatných (ale zároveň i souvisejících) aspektů. Prakticky všechny jsou již v jiných tipech, ale s ohledem na množící se dotazy a…
-
TIP#2322: Jak nenaletět podvodníkům, když něco prodáváte přes Internet. Co nikdy nedělat
Věnoval jsem tomu v září podcast Phishing, rhybaření a jak lidé přicházejí o peníze z účtu či účty na Facebooku, takže pokud máte chuť si poslechnout zhruba čtvrt hodiny, můžete začít tím.…
-
TIP#2230: Ochrání vaši platební kartou CVV (CVC)? Kde ho ke kartě najdete?
Někdy před týdnem jsem otázku z titulku řešil s někým na Facebooku. U případu člověka, co ochotně předal údaje z platební karty podvodníkovi a ten mu vybílil účet. Milion korun, prý, v…
-
TIP#2189: Nasadit Meta (Facebook) Pixel? Opatrně, můžete ohrozit soukromí uživatelů
Meta Pixel (dříve Facebook Pixel) je marketingový nástroj od Facebooku sloužící pro remarketing/retargeting. Nasadíte ho na web, Facebook pomocí něj poznává kdo váš web navštívil a vy můžete na Facebooku v reklamě…
-
TIP#2137: Software pro vzdálený přístup. Je bezpečné si to pustit do počítače?
Jsou toho plné noviny. Lidé co jim někdo zavolal, představil se, například, jako že je z Microsoftu a chtěl řešit “problém v počítači” nebo “propadlé licence Office”. Nebo to je “finanční poradce”…
-
TIP#2127: Jak bezpečné je poslat pro ověření někomu kopii občanky či jiného obdobného dokladu?
Pokud budete chtít kupovat reklamu na Facebooku, budete muset v určitý moment prokázat totožnost. Stejně tak pokud budete chtít ověřený účet na Twitteru. Totéž vás může čekat při snaze získat zpět ukradený/napadený…
-
TIP#2087: Jak na “záložní” e-maily pro obnovení účtu? Hlídáte si je? Nehrozí vám riziko?
Když si založíte (například) GMail či Protonmail (foto v záhlaví), tak můžete vyplnit i záložní e-mail použitelný pro obnovení účtu. Podobnou funkčnost nabízí i další online služby a zrovna u e-mailu je…
-
TIP#2077: Mám si pořídit placený antivir? Stačí ty zdarma?
Antivir je povinná výbava pro Windows a rozhodně neuškodí to takto brát i pro Mac OS. Pro Linux je to s otazníky, ale když už ne povinně, tak se tam alespoň hodí.…
-
TIP#2041: Je bezpečné používat veřejné nabíječky? Co je to “juice jacking”
Jedna z věcí, na které upozorňují na školení bezpečnosti, je ta, že na neznámý USB kabel se nikdy telefon (a další zařízení) nevyplatí připojit. Nakonec už o tom byla řeč před pár…
-
TIP#1952: Jak se bránit šmírování v e-mailu? Jak to vůbec funguje?
Apple chystá zvýšenou ochranu soukromí v e-mailech, bude řešit různé druhy vkládaných šmírovacích nástrojů jejich stažením (aktivováním) z vlastních serverů. Ti co chtějí sbírat data o e-mailech tak dostanou jen záplavu bezcenných…
-
TIP#1884: Jsou QR kódy bezpečné? Co hrozí při používání?
Pokud si nejste jisti co to vlastně ten QR kód je, tak si nejprve přečtěte Jak číst a vytvářet QR kódy a co to vlastně ten QR kód je. Není tam ale řešena…
-
TIP#1828: Oslovil vás na seznamce muž či žena vašich snů? Ověřte si zda nejde o podvodníka či podvodnici
Známá před několika týdny začala na Tinderu hledat partnera. Než se do toho pustila, dával jsem ji zdejší návod jak se tam bezpečně chovat (Jak bezpečně používat internetové seznamky a Jak se bezpečně…
-
TIP#1494: Jak na bezpečně používání iPhone?
Na iPhone platí klasické zásady bezpečného chování jako na každém mobilním zařízení. Řeč o tom už byla například v Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení? Velmi…