Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je nějak obcházet. Ale zrovna u těch jablečných je podivný zvyk dělat, že žádné nejsou. Takže…. tady jsou. Ve třech dílech.
TIP: Předchozí dil najdete v 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 2/3
V listopadu jsem si pořídil Mac Mini M4 a vypnul Windows a prostě přešel na Mac. Naučil se kupy věcí, zjistil kupy věcí a je to skvělá zkušenost. Windows jsem od té doby nezapnul a jsem rád, že jsem to udělal. Mac Mini M4 je skvělé hardware, jen ten operační systém by potřeboval víc pozornosti. Ale to už delší dobu u Apple není co bývalo. Ale tak už to se software, aplikacemi a operačním systémy je.
20) Pokud se vám omylem podaří použít klávesovou zkratku pro skrytí okna, tak se připravte na to, že neexistuje klávesová zkratka pro opak, tedy vrácení zpět.
21) Widgety jsou ve výchozí podobě šedivé (Apple tvrdí, že to dělá pro dobro uživatelů aby nebyli rušeni), ale i když si to vypnete, tak hodně z nich má podivné barevně nečitelné kombinace komplikované ještě navíc průhledností. Nemůžete jim měnit volně velikost, hodně z nich není ani aktivní a jsou vlastně jen tlačítkem pro spuštění jejich aplikace. Některé nepřežijí uspání. U některých ani nepoznáte od čeho vlastně jsou. Viz Proč se mi na Macu Widgety zobrazují šedivé a obarví se až poté, co skryji okna?
22) Dock kliknutím ochotně aktivuje aplikaci (rozbalí na plochu) ale nové kliknutí ji už nedeaktivuje (nezmizí z plochy). Přitom logické by bylo aby Dock umožňoval zobrazit i skrýt kliknutím. Viz Přechod z Windows na Mac: Okna a Dock
23) Uspání je loterie, povede se běžně tak na dva až tři pokusy a problém to byl už u MacBooku (ten ochotně v batohu zůstal běžet i po zavření víka) a nově je to komplikace u Mac Mini M4. Časem si zvyknete, prostě tak dlouho žádáte o uspání, až se to povede.
24) Dost odmítavý vztah k velkým displejům co nejsou od Apple a také k více displejům. Stejně jako v řadě jiných případů je tohle ale řešitelné užitečnými aplikacemi. Nejzásadnější problém je v absenci lidsky použitelného škálování pro velké displeje. Viz Přechod z Windows na Mac: Displej a rozlišení. A více displejů
25) Pokud přecházíte z Windows tak nejen že jsou zcela jiné klávesové zkratky, ale i chování takových věcí jako Home/End (a něco+Home/End) je zcela jiné. Prostě se to musíte přeučit a předělat i takové postupy jako je běžná navigace kurzorem v textu. A bohužel i stejné aplikace na Win a Mac mají rozdílné zkratky i chování, dokonce i ty základní. Nebo, viz Co s tím Mac a Windows klávesnicí? Jak na jiné pozice ovládacích kláves? Zkuste Karabiner-Elements
TIP: Jsou i věci, které jsou zásadně fajn. Řeč je o nich v To nejlepší na přechodu z Windows na Mac (po třech měsících)
26) Chybějící clipboard history, tedy historie copy/paste. Opět řešitelné aplikacemi, ale tohle by měl umět operační systém. Viz Historie schránky? K čemu se to hodí a jak na to ve Windows, Mac OS, iPhone/iPadu, Androidu, Linuxu, Chrome OS
27) Pokud se vašem Macu podaří zaplnit disk (což je zcela běžné jeho vlastní vinou , včetně neustále rostoucích log souborů) tak se o tom dozvíte jenom tak, že vám přestane fungovat. A je velmi komplikované najít důvod zaplnění. Viz Co dělat, když na Mac OS dojde místo na disku. Jak vyčistit disk na Mac/MacBook-u
28) Připojování síťových disků je stále stejně komplikované (nemluvě o tom, že linuxový souborový systém není moc uživatelsky přívětivý, ale to se naučíte) a bohužel nestabilní. Připojení mizí, nastavit jejich připojení po restartu je magie, je zmatek v protokolech, atd.
29) Dock neumí uživatelsky snadným způsobem vytvářet složky ve kterých byste si soustředili více věcí stejného druhu (typicky například složku Hry se všemi co v Macu máte). Jde to přes symlinky, ale to fakt není pro lidi. Ale pokud to chcete, tak viz Jak do Docku na Macu dostat složku a v ní více aplikací?
Je to všechno?
Rozhodně ne, osobně například nemám potřebu používat Mac OS jako slabozraký, nevidomý nebo s jinými komplikacemi. A tam jsem si jist, že by se toho našlo hodně. Nepoužívám ani virtualizaci a řadu dalších věcí, takže tamní nedostatky jsem ani neobjevil, nebo mi nevadí.
Máte nějaké vlastní věci, které na Mac OS nesnášíte? Vadí vám? Dejte vědět. Případně i jak je překonáváte a řešíte.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#1152: U kterých WiFi sítí si zapínat a nezapínat automatické připojování (Wi-Fi mýty)
Jedno z dobrých bezpečnostních opatření u WiFi je, že ne pro každou síť si zapnete automatické připojování. Měli byste s touto funkčností zacházet obezřetně. Souvisí to s Je nechávání zapnuté WiFi nebezpečné?…
-
TIP#1144: Jak najít soubor v počítači?
Jedna věc je na tomto tématu zajímavá. Žijeme v době, kdy pomocí Google dokážeme najít skoro cokoliv. Navíc velmi rychle a pohodlně. Jenže když přijde na hledání věcí co máte uložené v…
-
TIP#1105: Jak vybrat kanál pro WiFi?
Už v Jak zjistím na jaký kanál dát WiFi? Jak se podívám na WiFi okolo? byla řeč o tom, že WiFi má takovou jednu nepříjemnou vlastnost – používá kanály (frekvence) na kterých komunikují…
-
iOS 11.4 přinesl zprávy (Messages) v iCloudu, jak to aktivovat a co to znamená?
Aktuální (11.4) iOS přinesl dlouho žádanou novinku, zprávy (Messages) ukládané a synchronizované v iCloudu. Podstatné na této změně je, že konečně po mnoha letech budou zprávy synchronizované napříč zařízeními. Druhé podstatné je,…
-
TIP#1078: Jak funguje Google Streamování z Disku? Čím se liší od klasického Disku Google?
Klasický Disk Google (Google Drive) jste možná v počítači měli a možná ještě máte (byť teď je čas přejít na náhradu, viz Jak funguje Zálohování a synchronizace od Google (náhrada za Google…
-
TIP#1058: Co je to LaTeX?
Možná se vám poštěstilo a setkali jste se s termínem LaTeX – nic neobvyklého to není, pokud se pohybujete v akademické sféře nebo pracujete s lidmi co používají Linux. Související příspěvky TIP#951:…
-
TIP#1050: Jak z PDF udělat obrázek? A proč neposílat věci zbytečně v PDF
PDF je souborový formát od Adobe, což asi víte. Zkratka z Portable Document Format, což tak trochu vystihuje to, že pokud něco máte v PDF, tak to zpravidla dokážete zobrazit a vytisknout…
-
TIP#1004: Jak znovu zobrazit stránku v prohlížeči? Jaký je rozdíl mezi běžným a tvrdým opětovným načtením? F5 vs. Shift/Ctrl F5
Jedna z užitečných klávesových zkratek napříč všemi prohlížeči je tak, který vám umožní znovu natáhnout zobrazenou stránku – skrývá se pod F5 či Ctrl-R v tzv „soft“ podobě a Ctrl-Shift-R či Shift/Ctrl-F5…
-
TIP#951: Pomohou mi při práci na počítači nějak virtuální plochy? Jak na ně?
Virtuální plochy (virtual desktops) jsou věc poměrně běžná z Linuxového prostředí, méně běžná ve Windows, byť od Windows 10 jsou virtuální plochy (konečně) součástí systému. Tahle schopnost mít více ploch a moci…
-
TIP#907: V čem vytvářet vývojové diagramy?
Vývojové diagramy můžete začít vytvářet v něčem jako PowerPoint, Word či KeyNote. Což ale bude znamenat, že půjde jen o něco velmi jednoduchého a nepříliš praktického. Nebo se můžete vydat k věcem…
-
TIP#905: Jaké jsou (nejen) v Linuxu alternativy pro Notepad++? Editory pro programátory
Notepad++ je jeden z velmi povedených editorů pro Windows. Tedy editorů pro kodéry a programátory, abych byl přesný. Pokud ale používáte Linux, tenhle skvělý kousek software mít nemůžete. Skoro nemůžete. Je tu…
-
Od iOS 11 se změnil formát fotek a videí z JPEG/H.264 na HEIC/HEIF/HEVC. I po třech letech je to stále zbytečná komplikace.
S příchodem iOS 11 pro iPhone a iPad přichází také jedna dost zásadní změna v ukládaní fotografií a videa – přichází HEIF místo JPEG a HEVC místo H.264 (u videa). Což může…
-
TIP#878: Co si pořídit místo aplikace Spotify?
Před pár týdny psal Petr Klement, jestli by nestálo za to udělat tip týkající se používání Spotify. A také zmínil to, co je pro Spotify charakteristické – je stále méně uživatelsky přívětivé…
-
TIP#588: Počítač, notebook i mobil, nenechávejte volně přístupný: Zamykejte, chraňte heslem
Jedna z velmi zásadních věcí týkající se bezpečnosti se na @365tipů už mnohokrát objevila v různých tipech, ale vždy jenom jako poměrně nenápadná zmínka. Přitom jde o jednu z nejzásadnějších ochran pro…