Po čtyřech letech (Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1)) se MacBook dostal do stavu, kdy bylo vhodnější ho “resetnout” a nainstalovat Mac OS znovu (vrátí se k tomu samostatný tip, no vlastně víc tipů) a po pár dnech už vím, že to byl dobrý nápad.
Po instalaci nového (či přeinstalovaného) Mac/MacBooku se najde leccos, co je vhodné změnit k lepšímu. Nebo nastavit, aby to dobře fungovalo, Takže tady to máte, když už jsem to dělal. Dokonce dvakrát, ještě jednou na Mac Mini M4.

Synchronizaci desktopu a dokumentů do iCloudu. V Nastavení -> účet -> iCloud -> Saved to iCloud -> Drive. Pokud budete ukládat na počítači nějaké opravdu velké soubory, tak si pro ně vytvořte složky co do iCloudu synchronizované nebudou. Pokud máte výchozí iCloud (5GB) tak naopak zakažte jak toto, tak iCloud Photos.
V Nastavení -> iCloud se ujistěte, že je aktivní Access iCloud Data on the Web (jednoho dne se to bude hodit).
Stejně tak se ujistěte, že Nastavení -> iCloud -> Drive je aktivní Optimize Mac Storage. Nepoužívané soubory budou v iCloudu a nebudou zabírat místo na počítači, užitečné zejména na MacBooku.
Na ploše aktivovat sady (stacks) – ctrl + klikněte na plochu -> Zobrazení.-> Použít sady/Use stacks. Pokud tohle neuděláte, budete časem trpce litovat. Užitečné může být starší Jak na Mac OS zacházet s plochou?

Určitě nezapomenout na Time Machine, dodám pro úplnost.

Dock si můžete nastavit tak, aby se automaticky skrýval (a ideálně i rychleji). Nastavení -> Dock a Plocha. Může být praktické si i nastavit zvětšování ikonek, na které máte kurzor.
- Když už budete řešit Dock, tak z něj můžete odstranit věci, které určitě nebudete hned tak potřebovat. Vrátit je můžete vždy.
- Šikovné je změnit animaci z Genie na Scale.
Pokud máte Apple Watch, tak v Touch ID & Password (Login Password u Mac počítačů)zapněte odemykání pomocí hodinek.

Aktivovat Exposé v Nastavení -> Trackpad (pro MacBook nebo pro Mac s TrackPadem) jako přejetí třemi prsty po trackpadu. Expose = Zobrazení všech otevřených oken aktivní aplikace. A Control + šipka dolů není třeba zapínat.
- A také aktivovat Tap to click with one finger pro trackpad, protože klikat tlačením jsem se nenaučil ani za čtyři roky. Pluse přenastavit Look up & data detectors na Tap with Three Fingers
- A před čtyřmi roky viz Zprovoznění MacBooku: Život s Dockem a aplikacemi

Nastavte si Hot Corners, ve výchozí podobě je tam jenom Quick Note vpravo dole a máte tedy další tři rohy. Bohužel tam stále chybí možnost spustit libovolnou aplikaci. Dělá se to v Nastavení -> Desktop & Dock a tam úplně dole Hot Corners.

Ujistěte se, že máte aktivní Optimized Battery Charing V Settings -> Battery -> Battery Health kde musíte kliknout na “i” v kroužku. Platí samozřejmě jen pro notebooky.

Chraňte si oči nastavení Nightshift v Settings -> Displays a úplně dole.

Máte-li čtečku otisků, tak si po instalaci můžete přidat další otisky, ale nutné to není. Tak jako tak se vždy dá přihlásit heslem. V Settings -> Touch ID & Passwords.
Nezapomeňte spustit aplikace od Apple – Notes, Reminders, Calendar, Music, App Store. Message, FaceTime a další. Je to nutné protože chcete aktivovat synchronizaci s iCloudem a projít otravné informační obrazovky. Do App Store je navíc nutno se ručně přihlásit.

Přidejte si další virtuální plochy. Vyvolejte Mission Control (tři prsty nahoru na trackpadu, dva nahoru na Magic Mouse) a pomocí “+” nahoře vpravo (moc vidět není, tak bedlivě zírejte) přidejte další plochy.

Aktivujte si zobrazení disku na desktopu, Finder -> Settings -> General -> Hard disks. A může se hodit aktivovat i Connected servers
- A na stejném místě aktivovat Home, Pictures ve Finderu v postranním sloupci
- Až budete mít složky, tak si tam také přidejte ty často používané (přetažením)
V System Settings -> Control Center se hodí aktivovat ikonku Bluetooth a Airdrop v menu.

Můžete si aktivovat zobrazení rolovátka v oknech jen při rolování (hodí se hlavně při screenshotování). Settings -> Appearance -> Show scroll bars.
Neméně dobré je skrýt stíny u screenshotů. Viz Jak screenshot na Mac OS pořídit bez stínů a v jiném formátu než PNG. Screenshoty v tomto článku jsou včetně stínů.
Zamykání při nečinnosti je také možná vhodné přehodnotit. Minimálně prodloužit interval. V Nastavení -> Lock Screen je vícero možností a jedna z podstatných je, že ve výchozí podobě po vás po pěti minutách bude pokaždé chtít heslo. Roli tady hraje ale i spořič obrazovky.
Myš má rolování opačně, než je to u Windows a možná si to tedy budete chtít obrátit. Nemluvě o tom, že prakticky vždy má nedostatečně rychlý pohyb kurzoru. Třetí co můžete chtít přenastavit je Secondary Click. V Nastavení -> Mouse.
Máte něco dalšího oblíbeného co nastavit po zprovoznění nového Macu?
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#1682: Jak na MacBooku či Macu monitorovat teplotu procesoru, grafiky, disků a jak ovládat ventilátory.
Pro Mac je k dispozici slušný výběr aplikací pro monitorování teploty a systémových údajů. Můžete začít třeba u Macs Fan Control. Slouží i k ovládání rychlosti ventilátorů (což umí i některé z…
-
TIP#1679: Jak na Mac OS spouštět věci z Windows/Linuxu? Virtualizace pro Mac OS nebo Boot Camp
Mac či MacBook samozřejmě neumí spouštět programy pro Windows. Stejně jako to neumí jiné operační systémy. Takže pokud potřebujete spouštět něco takového, tak musíte zvolit jednu ze tří možných cest. U dvou…
-
TIP#1673: Mac OS a antivirus? Potřebujete ho? Jaké antiviry pro Mac jsou dostupné?
Ochrana proti virům a malware je extrémně důležitá ve Windows. To už snad za ty roky víme a nakonec to velmi dobře ví i Microsoft, takže součástí Windows je už chvíli Microsoft/Windows…
-
TIP#1670: Nákupní rádce: Thunderbolt 3 (USB-C) v notebooku. Jaké periferie pořídit? A jak je to u MacBook Pro/Air
Apple MacBook Air 2020 má dvojici Thunderbolt 3 portů. Což může znít trochu nezvykle, pokud jste zvyklí na svět s USB porty. Obávat se ale není potřeba, jak už bylo napsáno v…
-
TIP#1669: Jak dlouho vydrží MacBook v uspaném stavu bez napájení? Jak řešit rychlé vybíjení?
Jedna z těch věcí, na které je těžké odpovědět. Uspaný (nevypnutý) MacBook totiž bude stále spotřebovávat energii. V optimálním případě jen na udržení obsahu paměti, ale v řadě případů se bude i…
-
TIP#1667: Jak na Mac OS udělat screenshot, když nejde použít klávesová zkratka
Udělat Screenshot na Mac OS je poměrně snadné, stačí vědět jaké klávesové zkratky pro snímky obrazovky můžete použít. Zádrhel nastane, když potřebujete vyfotit něco co narušuje klávesovou zkratku – třeba něco kde…
-
TIP#1665: Jaké aplikace si na Mac OS pořídit pro snímání obrazovky (screenshoty)?
Pokud chcete v Mac OS dělat snímky obrazovky (screenshoty) tak v základní podobě nic nepotřebujete. Stačí znát klávesové zkratky pro snímky obrazovky můžete použít a můžete snímat celou obrazovku, okna, části obrazovky.…
-
TIP#1663: Canyon USB-C a Thunderbolt 3 huby rozšíří (nejen) MacBook o potřebné výstupy
Pro dnešní notebooky (a MacBook Air zejména) je vhodné mít nějaké to rozšíření možností připojit další periferií – určitě budete potřebovat možnost připojit monitor/projektor přes klasické HDMI a mít alespoň jeden klasicky…
-
TIP#1662: Spotlight na Mac OS. K čemu to je a co to umí
Spotlight je vyhledávací nástroj dostupný po stisku Cmd+mezerník. Ale pozor, ne vždy to půjde (ano, další nelogičnost v Mac OS, protože tohle by prostě mělo fungovat všude). Najde programy, soubory, e-maily, spustí…
-
TIP#1660: Jak na Mac OS používat diktování (převod hlasu na psaný text)
Jedna ze zajímavých věcí na Mac OS je, že můžete diktovat text kdekoliv kde systém umožňuje vstup z klávesnice. Ještě zajímavější je to v tom, že to umí česky. Jediná konkurenční funkčnost…
-
TIP#1658: Nákupní rádce: Jakou konfiguraci MacBooku koupit? Bude stačit 256 GB disk? Kolik GB paměti?
Když jsem zvažoval koupit MacBooku bylo to trochu dilema – původně jsem přemýšlel nad MacBook Pro, ale na jaře 2020 to byly stále modely s problematickou věčně se rozbíjející klávesnicí. V dubnu…
-
TIP#1655: Jak zrychlit Mac/MacBook? Několik tipů na rychlejší Mac OS
Chcete mít rychlejší Mac či MacBook? Stejně jako ve Windows se k tomu hodí některé tipy, které jsou si navíc docela dost podobné. Související příspěvky Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé.…
-
TIP#1652: Jak na Mac OS udělat screenshot a (hlavně) jak změnit kam se ukládá
Jak na Mac OS udělat screenshot jsem už věděl, nakonec je tu jeden hodně starý tip a tohle téma (Jak udělat screenshot na Mac počítači?). Ale překvapení přišlo v okamžiku, kdy obrázky šly…
-
TIP#1648: Jak na MacBooku zjistit v jakém stavu je baterie?
V Mac OS je to podobně jako ve Windows, stav baterie (Battery Report) není viditelně dostupný a musíte vědět kde tyto informace najít. Najdete ho v System Information App/Informace o systému (a…
-
TIP#1644: Proč je na Mac OS lepší nepoužívat Safari? Náhradou ideálně Chrome nebo Firefox
Pokud se budete chtít ptát proč na Mac OS stále používám Chrome a ne Safari, tak je to vlastně jednoduché. Chrome umí uživatelské profily a je možné vše synchronizovat s dalšími zařízeními…