Možná to ani netušíte, ale vaše děti se věnují natáčení krátkých videoklipů v aplikací (sociální sítí) TikTok. Té co se dříve jmenovala Musical.ly a vlastní ji čínská společnost. Což mimo jiné obnáší i to, že je zde ještě horší domluva v případě problémů a těch problémů je zde ještě více, než je jinde.
Co navíc, výchozí nastavení TikToku je, že vše je kompletně veřejné a je tedy dost jisté, že vaše děti to právě takhle mají. A všechny ty hudební a taneční kreace TikTok ukazuje zcela neznámým lidem. A protože je TikTok rájem pedofilů, sexuálních predátorů a výrobců dětské pornografie, tak je asi nejvyšší čas, abyste si ověřili zda vaše děti TikTok mají a zda ho mají nastavený alespoň trochu rozumně. Byť, to je nutné dodat, pokud jim je méně než zhruba šestnáct, tak by vůbec tuhle aplikaci mít neměli. Zcela vážně.
TIP: O viditelnosti příspěvků je řeč v Dá se na Facebook přistupovat bez účtu? Jak je to s dalšími sociálními sítěmi?
POZNÁMKA: Při zakládání se vyplňuje datum narození – pokud je dítěti méně než třináct let, tak účet založit nepůjde. Stejně jako na Facebooku je na TikToku záplava děti už od čtvrté třídy a věk vyplňují většinou jako že jim je osmnáct.
Založení účtu na TikToku je nutné pokud chcete na aplikaci nahrávat vlastní videa, sledovat další uživatele, dávat líbí, přijímat a posílat přímé zprávy a komentovat cizí videa. Bez založení účtu se ale lze v TikTok aplikací dívat na videa, takže pokud chcete dítě od TikToku odstřihnout, nesmí mít aplikaci v mobilu (a je nutné blokovat i web).
Přímé zprávy i komentáře jsou u dětí také jedna z věcí, kterou byste měli kontrolovat – s kým si dítě píše, zda po něm někdo nechce nahé fotografie, zda ho někdo nešikanuje či zda ono nešikanuje někoho jiného.
Účet na TikToku je možné založit pomocí e-mailu (preferovaná varianta), telefonního čísla (u dítěte rozhodně ne) nebo přihlášením přes jiné sociální sítě (také nevhodná varianta). Pozor na to, že TikTok neumí dvoufaktorové ověření.
K přihlášení bude sloužit i heslo, u kterého tradičně platí, že by mělo být dostatečně silné a unikátní – účty TikToku se kradou stejně jako ty na jiných sociálních sítích. Kradou si je i děti navzájem, takže nezapomeňte poučit o tom, že heslo nikomu cizímu nesmí dávat. Ani kamarádům.
Pokud vaše dítě používalo Musical.ly tak je také uživatelem TikToku a má tam profil.

Nastavení TikToku najdete přes váš profil (ikonka vpravo dole) -> vyvolání menu (tři tečky vpravo nahoře).
V Manage My Account/Spravovat můj účet je možné případně změnit heslo a telefonní číslo (pokud bylo použito pro založení účtu).
V Privacy and Safety/Nastavení soukromí jsou ty podstatnější věci:
- Vypněte Allow Other to Find Me/Umožnit ostatním aby mě našli aby TikTok přestal vaše dítě doporučovat cizím lidem
- Zapněte Private Account/Soukromý účet aby žádosti o sledování bylo možné schvalovat a videa nebyla volně dostupná
- Who can download my video(Kdo může stahovat moje video nastavte na Off – znemožníte tím sthování videí
- Who can send me comments/Kdo mi může posílat komentáře nastavte na Friends – komentovat tak budou moci pouze přátele
- Who Can React to Me nastavte/Kdo na mě může reagovat také na Friends
- Who Can Duet With me/Kdo se mnou může udělat duet také nastavte na Friends
- Who can Send Me Messages/kdo mi může posílat zprávy je už nastavené na Friends a může tak zůstat
- Najdete zde i přehle účtů, které jste zablokovali

V Push Notifications/Push oznámení můžete případně vypnout upozornění na nové fanoušky, líbí a komentáře.

Zapněte Digital Welbeing/digitální pohoda/blahobyt – nastavte heslo pro prodloužení doby užívání aplikace (to budete vědět jen vy) a aktivujte Screen Time Management/Správa času u obrazovky – bohužel není možné omezit na méně než 2 hodiny denně, ale alespoň to je užitečné.
A rozhodně zapněte také Restricted Mode/Omezený režim aby se k vašemu dítěti nedostala věkově nevhodná videa. Pozor na to, že heslo (číselný PIN lépe řečeno) bude platit jenom 30 dní a poté bude nutné nastavit nový.
V General Settings/Obecné nastavení je možné případně změnit jazyk, TikTok umí češtinu.
Co ještě byste měli o TikToku vědět
To, že si prohlížíte něčí profil se dotyčný dozví – něco co není možné na Instagramu, Facbeooku ani Twitteru tady možné je.
TikTok umožňuje i živé (live) video.
TIP: TikTok TOP 100 – nejsledovanější světové účty na TikToku a Jaké jsou alternativy pro TikTok? se určitě bude hodit.
Na TikToku funguje klasické sledování a u dětí je velmi vhodné čas od času zkontrolovat koho/co to vlastně začali sledovat. Koho váš účet sleduje najdete na vašem profilu ( (Following a v češtině chybně přeložené jako Sledující). Kdo sleduje váš účet je pod Fanoušci/Fans

Profil na TikToku má profilovou fotku a video (tam by v žádném případě nemělo být vidět jak dítě vypadá), přezdívku/název účtu (v té by se rozhodně nemělo objevit jak se dítě jmenuje), uživatelské jméno (ani zde by nemělo být jméno dítěte) a životopis/bio (tady pozor ať tam děti nepíší kolik je jim roku, kde bydlí, atd). Tyto údaje jsou vždy volně/veřejně dostupné – tedy včetně profilové fotky či videa.
TIP: V Co je to Likee? najdete povídání o něčem co se snaží z TikToku kopírovat o sto šest. A mrkněte i do Co je to Omegle? Je to pro děti bezpečné? a pak zkontroujte, zda tuhle komunikační aplikaci vaše děti nepoužívají.
Lze propojit s účtem na Instagramu a YouTube. S Facebookem nikoliv, ale z TikToku lze videa sdílet i na další sítě, chatem, e-maily. Profil i video je navíc dostupné z webu.
Zcela jistě se dítě na TikToku setká časem s cizími lidmi, takže nezapomeňte správně poučit o nebezpečí cizího člověka, o tom že se na Internetu může kdokoliv vydávat za kohokoliv, že nesmí cizím lidem říkat osobní informace a údaje. To, že na TikToku mají uživatelé videa neznamená, že jsou na nich opravdu oni.
V Najít přátele bude TikTok chtít propojit s Facebookem a dát přístup ke kontaktům v telefonu. Jako u všech sociálních sítích je toto značně rizikové. Co se získanými údaji udělají kdesi v Čině je asi dost jasné.
Pokud se vám bude zdát že TikTok je plný divných vyzývavých a sexuálně podbarvených videí, tak máte pravdu. Týká se to dětí už od čtvrté třídy výše. V řadě případů je to umocněno i hudbou či slovy k hudbě – tedy něčím čemu zpravidla děti vůbec nerozum.
TikTok nepodceňujte, viz Jakž takž jsme pochopili Facebook. Jenže děti nám mizí na TikTok
PS: V Průvodci bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže najdete další návody ze série Jak nastavit soukromí. A samozřejmě řadu dalších tipů a triků
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#1258: Jak v jednom mobilním telefonu oddělit osobní a pracovní věci?
V Jak ve jednom počítači oddělit osobní a pracovní věci? je vlastně naznačeno pár řešení, která se mohou hodit i pro mobilní telefon (a samozřejmě i tablet) – nebudete si sice moci…
-
TIP#1181: Jak se bezpečně chovat v prohlížeči při brouzdání po Internetu?
Víte, že dlouhodobě je prohlížeč nejčastější cestou, jak můžete do počítače získat virus, malware, ransomware či něco dalšího škodlivého? A také nejčastějším místem, kde přijdete o hesla a následně o nějaký účet.…
-
TIP#1177: Jak nastavit soukromí a bezpečně se chovat na notebooku
V Jak nastavit soukromí a bezpečně se chovat na počítači je souhrn tipů na bezpečné chování na počítači. Všechny tam uvedené platí i pro notebooky, ale přeci jenom je pár dalších, které se…
-
TIP#1171: Jak nastavit soukromí a bezpečně se chovat na počítači
Je tu další díl série „Jak nastavit soukromí“. Vlastně měl možná být napsaný jako první, protože bezpečné chování na počítači (a dnes i bezpečné chování na mobilu) jsou ty nejzákladnější věci. Skutečnost…
-
TIP#1170: Jak zabezpečit a bezpečně pracovat s e-mailem?
Málokdo to tuší, ale e-mail (elektronická pošta) je jedna z těch věcí, které musíte mít nejlépe zabezpečené. Hlavní důvod je ten, že na váš e-mail je navázána řada dalších služeb. Takže pokud…
-
TIP#1166: Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení?
Když už jsme u té série tipů „jak nastavit soukromí“, tak je čas na body týkající se mobilních zařízení – zejména telefonů, ale platí i pro tablety (Android a iOS jsou v…
-
TIP#1160: Jak je to se soukromím v Dropboxu či One Drive? Může být šifrované online úložiště opravdu bezpečné?
Chcete používat nějaké bezpečné úložiště v online podobě, cloudové úložiště (viz Velký přehled cloudových úložišť aneb Dropbox, OneDrive, Box.net a ti další) a jde vám o bezpečnost? Měli byste vědět několik poměrně zásadních…