Možná to ani netušíte, ale vaše děti se věnují natáčení krátkých videoklipů v aplikací (sociální sítí) TikTok. Té co se dříve jmenovala Musical.ly a vlastní ji čínská společnost. Což mimo jiné obnáší i to, že je zde ještě horší domluva v případě problémů a těch problémů je zde ještě více, než je jinde.
Co navíc, výchozí nastavení TikToku je, že vše je kompletně veřejné a je tedy dost jisté, že vaše děti to právě takhle mají. A všechny ty hudební a taneční kreace TikTok ukazuje zcela neznámým lidem. A protože je TikTok rájem pedofilů, sexuálních predátorů a výrobců dětské pornografie, tak je asi nejvyšší čas, abyste si ověřili zda vaše děti TikTok mají a zda ho mají nastavený alespoň trochu rozumně. Byť, to je nutné dodat, pokud jim je méně než zhruba šestnáct, tak by vůbec tuhle aplikaci mít neměli. Zcela vážně.
TIP: O viditelnosti příspěvků je řeč v Dá se na Facebook přistupovat bez účtu? Jak je to s dalšími sociálními sítěmi?
POZNÁMKA: Při zakládání se vyplňuje datum narození – pokud je dítěti méně než třináct let, tak účet založit nepůjde. Stejně jako na Facebooku je na TikToku záplava děti už od čtvrté třídy a věk vyplňují většinou jako že jim je osmnáct.
Založení účtu na TikToku je nutné pokud chcete na aplikaci nahrávat vlastní videa, sledovat další uživatele, dávat líbí, přijímat a posílat přímé zprávy a komentovat cizí videa. Bez založení účtu se ale lze v TikTok aplikací dívat na videa, takže pokud chcete dítě od TikToku odstřihnout, nesmí mít aplikaci v mobilu (a je nutné blokovat i web).
Přímé zprávy i komentáře jsou u dětí také jedna z věcí, kterou byste měli kontrolovat – s kým si dítě píše, zda po něm někdo nechce nahé fotografie, zda ho někdo nešikanuje či zda ono nešikanuje někoho jiného.
Účet na TikToku je možné založit pomocí e-mailu (preferovaná varianta), telefonního čísla (u dítěte rozhodně ne) nebo přihlášením přes jiné sociální sítě (také nevhodná varianta). Pozor na to, že TikTok neumí dvoufaktorové ověření.
K přihlášení bude sloužit i heslo, u kterého tradičně platí, že by mělo být dostatečně silné a unikátní – účty TikToku se kradou stejně jako ty na jiných sociálních sítích. Kradou si je i děti navzájem, takže nezapomeňte poučit o tom, že heslo nikomu cizímu nesmí dávat. Ani kamarádům.
Pokud vaše dítě používalo Musical.ly tak je také uživatelem TikToku a má tam profil.

Nastavení TikToku najdete přes váš profil (ikonka vpravo dole) -> vyvolání menu (tři tečky vpravo nahoře).
V Manage My Account/Spravovat můj účet je možné případně změnit heslo a telefonní číslo (pokud bylo použito pro založení účtu).
V Privacy and Safety/Nastavení soukromí jsou ty podstatnější věci:
- Vypněte Allow Other to Find Me/Umožnit ostatním aby mě našli aby TikTok přestal vaše dítě doporučovat cizím lidem
- Zapněte Private Account/Soukromý účet aby žádosti o sledování bylo možné schvalovat a videa nebyla volně dostupná
- Who can download my video(Kdo může stahovat moje video nastavte na Off – znemožníte tím sthování videí
- Who can send me comments/Kdo mi může posílat komentáře nastavte na Friends – komentovat tak budou moci pouze přátele
- Who Can React to Me nastavte/Kdo na mě může reagovat také na Friends
- Who Can Duet With me/Kdo se mnou může udělat duet také nastavte na Friends
- Who can Send Me Messages/kdo mi může posílat zprávy je už nastavené na Friends a může tak zůstat
- Najdete zde i přehle účtů, které jste zablokovali

V Push Notifications/Push oznámení můžete případně vypnout upozornění na nové fanoušky, líbí a komentáře.

Zapněte Digital Welbeing/digitální pohoda/blahobyt – nastavte heslo pro prodloužení doby užívání aplikace (to budete vědět jen vy) a aktivujte Screen Time Management/Správa času u obrazovky – bohužel není možné omezit na méně než 2 hodiny denně, ale alespoň to je užitečné.
A rozhodně zapněte také Restricted Mode/Omezený režim aby se k vašemu dítěti nedostala věkově nevhodná videa. Pozor na to, že heslo (číselný PIN lépe řečeno) bude platit jenom 30 dní a poté bude nutné nastavit nový.
V General Settings/Obecné nastavení je možné případně změnit jazyk, TikTok umí češtinu.
Co ještě byste měli o TikToku vědět
To, že si prohlížíte něčí profil se dotyčný dozví – něco co není možné na Instagramu, Facbeooku ani Twitteru tady možné je.
TikTok umožňuje i živé (live) video.
TIP: TikTok TOP 100 – nejsledovanější světové účty na TikToku a Jaké jsou alternativy pro TikTok? se určitě bude hodit.
Na TikToku funguje klasické sledování a u dětí je velmi vhodné čas od času zkontrolovat koho/co to vlastně začali sledovat. Koho váš účet sleduje najdete na vašem profilu ( (Following a v češtině chybně přeložené jako Sledující). Kdo sleduje váš účet je pod Fanoušci/Fans

Profil na TikToku má profilovou fotku a video (tam by v žádném případě nemělo být vidět jak dítě vypadá), přezdívku/název účtu (v té by se rozhodně nemělo objevit jak se dítě jmenuje), uživatelské jméno (ani zde by nemělo být jméno dítěte) a životopis/bio (tady pozor ať tam děti nepíší kolik je jim roku, kde bydlí, atd). Tyto údaje jsou vždy volně/veřejně dostupné – tedy včetně profilové fotky či videa.
TIP: V Co je to Likee? najdete povídání o něčem co se snaží z TikToku kopírovat o sto šest. A mrkněte i do Co je to Omegle? Je to pro děti bezpečné? a pak zkontroujte, zda tuhle komunikační aplikaci vaše děti nepoužívají.
Lze propojit s účtem na Instagramu a YouTube. S Facebookem nikoliv, ale z TikToku lze videa sdílet i na další sítě, chatem, e-maily. Profil i video je navíc dostupné z webu.
Zcela jistě se dítě na TikToku setká časem s cizími lidmi, takže nezapomeňte správně poučit o nebezpečí cizího člověka, o tom že se na Internetu může kdokoliv vydávat za kohokoliv, že nesmí cizím lidem říkat osobní informace a údaje. To, že na TikToku mají uživatelé videa neznamená, že jsou na nich opravdu oni.
V Najít přátele bude TikTok chtít propojit s Facebookem a dát přístup ke kontaktům v telefonu. Jako u všech sociálních sítích je toto značně rizikové. Co se získanými údaji udělají kdesi v Čině je asi dost jasné.
Pokud se vám bude zdát že TikTok je plný divných vyzývavých a sexuálně podbarvených videí, tak máte pravdu. Týká se to dětí už od čtvrté třídy výše. V řadě případů je to umocněno i hudbou či slovy k hudbě – tedy něčím čemu zpravidla děti vůbec nerozum.
TikTok nepodceňujte, viz Jakž takž jsme pochopili Facebook. Jenže děti nám mizí na TikTok
PS: V Průvodci bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže najdete další návody ze série Jak nastavit soukromí. A samozřejmě řadu dalších tipů a triků
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#2325: Jak bezpečně hledat na Google? Ochrana soukromí při vyhledávání
“Bezpečně” hledat na Google? Téma posledních dnů, které má ale několik samostatných (ale zároveň i souvisejících) aspektů. Prakticky všechny jsou již v jiných tipech, ale s ohledem na množící se dotazy a…
-
TIP#2322: Jak nenaletět podvodníkům, když něco prodáváte přes Internet. Co nikdy nedělat
Věnoval jsem tomu v září podcast Phishing, rhybaření a jak lidé přicházejí o peníze z účtu či účty na Facebooku, takže pokud máte chuť si poslechnout zhruba čtvrt hodiny, můžete začít tím.…
-
TIP#2230: Ochrání vaši platební kartou CVV (CVC)? Kde ho ke kartě najdete?
Někdy před týdnem jsem otázku z titulku řešil s někým na Facebooku. U případu člověka, co ochotně předal údaje z platební karty podvodníkovi a ten mu vybílil účet. Milion korun, prý, v…
-
TIP#2189: Nasadit Meta (Facebook) Pixel? Opatrně, můžete ohrozit soukromí uživatelů
Meta Pixel (dříve Facebook Pixel) je marketingový nástroj od Facebooku sloužící pro remarketing/retargeting. Nasadíte ho na web, Facebook pomocí něj poznává kdo váš web navštívil a vy můžete na Facebooku v reklamě…
-
TIP#2137: Software pro vzdálený přístup. Je bezpečné si to pustit do počítače?
Jsou toho plné noviny. Lidé co jim někdo zavolal, představil se, například, jako že je z Microsoftu a chtěl řešit “problém v počítači” nebo “propadlé licence Office”. Nebo to je “finanční poradce”…
-
TIP#2127: Jak bezpečné je poslat pro ověření někomu kopii občanky či jiného obdobného dokladu?
Pokud budete chtít kupovat reklamu na Facebooku, budete muset v určitý moment prokázat totožnost. Stejně tak pokud budete chtít ověřený účet na Twitteru. Totéž vás může čekat při snaze získat zpět ukradený/napadený…
-
TIP#2087: Jak na “záložní” e-maily pro obnovení účtu? Hlídáte si je? Nehrozí vám riziko?
Když si založíte (například) GMail či Protonmail (foto v záhlaví), tak můžete vyplnit i záložní e-mail použitelný pro obnovení účtu. Podobnou funkčnost nabízí i další online služby a zrovna u e-mailu je…
-
TIP#2077: Mám si pořídit placený antivir? Stačí ty zdarma?
Antivir je povinná výbava pro Windows a rozhodně neuškodí to takto brát i pro Mac OS. Pro Linux je to s otazníky, ale když už ne povinně, tak se tam alespoň hodí.…
-
TIP#2041: Je bezpečné používat veřejné nabíječky? Co je to “juice jacking”
Jedna z věcí, na které upozorňují na školení bezpečnosti, je ta, že na neznámý USB kabel se nikdy telefon (a další zařízení) nevyplatí připojit. Nakonec už o tom byla řeč před pár…
-
TIP#1952: Jak se bránit šmírování v e-mailu? Jak to vůbec funguje?
Apple chystá zvýšenou ochranu soukromí v e-mailech, bude řešit různé druhy vkládaných šmírovacích nástrojů jejich stažením (aktivováním) z vlastních serverů. Ti co chtějí sbírat data o e-mailech tak dostanou jen záplavu bezcenných…
-
TIP#1884: Jsou QR kódy bezpečné? Co hrozí při používání?
Pokud si nejste jisti co to vlastně ten QR kód je, tak si nejprve přečtěte Jak číst a vytvářet QR kódy a co to vlastně ten QR kód je. Není tam ale řešena…
-
TIP#1828: Oslovil vás na seznamce muž či žena vašich snů? Ověřte si zda nejde o podvodníka či podvodnici
Známá před několika týdny začala na Tinderu hledat partnera. Než se do toho pustila, dával jsem ji zdejší návod jak se tam bezpečně chovat (Jak bezpečně používat internetové seznamky a Jak se bezpečně…
-
TIP#1494: Jak na bezpečně používání iPhone?
Na iPhone platí klasické zásady bezpečného chování jako na každém mobilním zařízení. Řeč o tom už byla například v Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení? Velmi…