V Co nikdy nedělat na pracovním počítači, telefonu či tabletu. Opravdu nikdy. je řada činností, které byste v žádném případě neměli na pracovním počítači dělat. Vyplatí se to prostudovat a řídit se tím, protože i když se vám bude na pracovním počítači dařit využít některé z níže uvedených řešení, stále jsou některé věci, které byste tam opravdu dělat neměli (například porušovat autorské právo nebo koukat na porno).
Může ale nastat situace přesně opačná. Potřebujete na jednom počítači mít pracovní a soukromé věci, ale také na něm pracovat (pro zaměstnavatele, například) a zároveň si na něm dělat svoje vlastní věci. Což může být běžné i pro freelancery, kteří na svém železe pracují pro klienty. Ale může to být i tak, že máte své železo, které používáte pro práci na věcech svého zaměstnavatele.
Dva (a více) systémů na jednom počítači
První řešení je, pokud máte dostatečně velký disk, rozdělte ho na dvě oblasti a v používejte zcela oddělené prostředí pro práci a soukromé aktivity. Pokud nemáte licenci na Windows, tak vždy můžete do soukromé oblastí dát některý z Linuxů.
Pokud je počítač pracovní, tak se ujistěte, že něco takového smíte udělat a také je dobrý nápad si onu osobní oblast šifrovat – nikdo se tak nebude moci dostat k tomu co v ní máte schované.
TIP: Jak ve jednom mobilním telefonu oddělit osobní a pracovní věci?
Pozor si ale dejte na to, že byste v osobní podobě neměli fungovat v počítačových sítích zaměstnavatele.
Pomoci může i Co je to Dual Boot? A měl bych se bát mít na jednom počítači Windows i Linux?
Oddělení uživatelé
Nemůžete-li mít oddělené oblastí, tak možná bude možné založit ve Windows/Linuxu nového uživatele a mít alespoň oddělené uživatele (jednoho pracovního, jednoho osobního) a přehlašovat se mezi nimi.
V tomto tipu sice o mobilních telefonech řeč není, ale na Androidech je možné mít také více uživatelů, viz Jak mít na Androidu víc uživatelů? Přímo to umí Android, V MIUI najdete Druhý Prostor. Je to velmi užitečná věc. Stejně jako telefony, které umí víc SIM karet, viz Jak mít v jednom mobilu dvě SIM karty? A co je to dual-standby vs dual-active
TIP: Zdejší GTD aneb jak prorazit prokrastinaci je plné užitečných tipů jak mít vše hotovo.
Profily v prohlížečích
Pokud není možné ani to, tak zkuste alespoň používat samostatné profily v prohlížečích (bez problémů v Chrome i Firefoxu) nebo různé prohlížeče (Chrome pro pracovní a Firefox pro soukromé potřeby, například). Řeč o tomhle je například v Jak řeším projekty (vlastní i pro klienty). Krok za krokem (8). Profily v prohlížeči Chrome
Podobně to udělejte i s poštou – tu firemní nechte tam kam patří (Outlook například, ale tady vám pomůže Jaké aplikace pro e-mail si pořídit? V čem pracovat s elektronickou poštou?) a soukromou si připojte do jiného poštovního programu nebo používejte webové rozhraní v onom samostatném profilu či prohlížeči. Tady samozřejmě předpokládám, že jde o situaci kdy máte oddělené mailové adresy – pokud jste freelancer, tak je dost pravděpodobné, že na svém vlastním e-mailu jedete své soukromí věci i komunikaci s klienty.
POZNÁMKA: Nějaké další nápady? Dejte vědět.
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#2836: VPN pro (nejen) Android/iOS zdarma i placené. Co pořídit a pár praktických postřehů
Je taková doba, kdy je vhodní mít pro ruce VPN. Zejména pro nápady EU, které vedou k nedostupnosti některých věcí z USA (jako třeba Advanced Voice Mode od ChatGPT donedávna). Nebo pro…
-
TIP#2819: Máte podezření, že váš iPhone byl hacknut? Dá se to nějak poznat? A hlavně, co se dá dělat?
Hacknutý iPhone (či iPad) je poměrně méně obvyklá situace, ale i přes veškerá tvrzení to možné je. Různé bezpečnostní chyby, ale i nepozornost uživatelů, může vést k tomu, že se útočníkům podaří…
-
TIP#2784: Co je to shovelware?
Člověk se stále učí nová zajímavá slovíčka a také nové podivuhodné taktiky. V tomto případě, jak -ware napovídá, týkající se software. Související příspěvky TIP#2845: Jak ve WhatsApp automaticky blokovat spam TIP#2841: Jak…
-
TIP#2640: Co se stane s mým dvoufaktorovým ověřením, když přijdu o telefon?
Nějak tak není měsíc, aby se někdo neozval s tím, že přišel o telefon (krádež, ztráta, prostě odešel, skončil v práci a přišel o firemní) a teď se nemůže přihlásit tam, kam…
-
TIP#2516: Nakupovat na “marketplace” jako tom od Kauflandu, Allegro či AliExpress? Co vám hrozí
Marketplace je chytré zaklínadlo pro online tržiště (obchod), které zprostředkovává prodej mezi kupujícím a prodávajícím – tím není samotné tržiště, takže i když zdánlivě kupujete něco od (například) Kauflandu či Allegro, tak…
-
TIP#2513: Od kolika let by mělo (mohlo) mít dítě mobilní telefon? A jaký?
Někdy před pár lety, když vznikla knížka Dítě v sítí, se to tu určitě někde objevilo, ale ne jako samostatný tip. Přitom jde o poměrně časté dilema, které mají rodiče. Dilema, na…
-
TIP#2486: Jak rizikové je někomu sdělovat sériové číslo, IMEI a IMEI2 mého telefonu?
Sdělení sériového čísla, IMEI a IMEI2 vašeho iPhone někomu může představovat riziko, zejména pokud nemáte důvěru v danou osobu nebo organizaci, které tyto informace poskytujete. Zde jsou hlavní obavy: Související příspěvky TIP#2513:…
-
TIP#2325: Jak bezpečně hledat na Google? Ochrana soukromí při vyhledávání
“Bezpečně” hledat na Google? Téma posledních dnů, které má ale několik samostatných (ale zároveň i souvisejících) aspektů. Prakticky všechny jsou již v jiných tipech, ale s ohledem na množící se dotazy a…
-
TIP#2322: Jak nenaletět podvodníkům, když něco prodáváte přes Internet. Co nikdy nedělat
Věnoval jsem tomu v září podcast Phishing, rhybaření a jak lidé přicházejí o peníze z účtu či účty na Facebooku, takže pokud máte chuť si poslechnout zhruba čtvrt hodiny, můžete začít tím.…