Přeskočit na obsah
@365tipu
  • Domů
    • Práce na dálku
    • Twitter for dummies
    • Jak na Mastodon
    • Facebook a marketing
    • Návod pro Instagram
    • Jak na LinkedIn
    • Bezpečný Internet
    • Bezpečnost pro novináře
    • Soukromí na Facebooku
    • Pomocník webdesignera
    • Jak na WordPress
    • Nepostradatelné software
      • Jak na Windows 11
      • Jak na Windows 10
      • Jak na iPhone/iPad
      • Jak na Mac OS
      • Jak na Apple TV/TV+
      • Jak na Apple Watch
      • Jak na Apple AirTag
      • Microsoft Office
      • Linux
    • Jazykový koutek
    • GTD
    • Filmy a TV seriály
    • Recenze
    • Chytrá domácnost
      • Chytrá domácnost
      • Jak na Google Home
      • Amazon Echo a Alexa
      • Apple HomePod
      • Jak na Raspberry Pi
      • Jak na QNAP NAS
      • Netatmo
    • Jak na Home Assistant
  • Všechny štítky
  • Odběr e-mailem
  • RSS/XML
  • Kontakt
    • Kontakt
    • Twitter
    • Facebook
    • BlueSky
    • Mastodon
      • Threads
    • Zásady Cookies (EU)
26. 11. 2024 podle 365tipů
Nezařazené

TIP#2854: Přechod z Windows na Mac: Klávesnice

V listopadu 2024 jsem pořídil Mac Mini M4, dva dny ho instaloval a nastavoval a současně pracoval na Windows stroji. A pak Windows stroj vypnul a přešel čistě na Mac. Což bylo nejlepší, protože mě to přinutilo postupně dořešit spoustu malých i velkých věcí. A také psát průběžně nový seriál. 

Klávesnice je komplikace

Ctrl je prostě o pár pozic jinde než ve Windows, takže i tak obyčejná věc jako Ctrl+C/V (Cmd+C/V na Windows klávesnici bude jako Alt+C/V) na kterou je naučená hlava nefunguje.

Řešitelné přemapováním kláves (přímo v Nastavení pro Mac OS). Nebo přesvědčením hlavy. To druhé asi bude lepší, protože ono to není 100% shodné a přemapováním se rozbijí některé jiné kombinace. 

Klávesové zkratky co nefungují. Prostě i tak obyčejná věci jako Ctrl a End (viz dále) nefunguje. Naučené Ctrl+Backspace nesmaže slovo vlevo ale celý kus odstavce vlevo. Tahle komplikace má navíc dvě složky, jedna jsou Ctrl/Alt pozice vs ekvivalenty pro Apple, druhá jsou samotné aplikace, které nemají konzistentní klávesové zkratky mezi Win a Mac. 

TIP: Před pár lety napsané Jak používat Mac OS s klasickou PC klávesnicí? se věnuje zprovoznění klasické Windows klávesnice a případnému přemapování.

Specificky česká klávesnice a psaní # a @ a dalších je velký nezvyk. Není to na pravém altu a už vůbec ne na písmenech, ale na číselné řadě.  

O posedlosti Apple uvádět klávesy pomoci ⌃ | ⌥ | ⌘ raději nemluvě, čtyři roky používám MacBook a dodnes si nepamatuji co znamenají. A nejspíš nikdy nebudu.

  • Řešení: Karabiner-Elements po některé úpravy (Home/End zejména, viz dále) a pak prostě pár dní trpělivě cvičit hlavu. Nedoporučím prohazovat Ctrl a Alt. 

Klávesová zkratka pro emoji je také velmi velmi jinak Control + Command + Space (ctrl+alt). Našeptávač umí česky i anglicky, ale jsou tam jiné názvy, než ve Windows. A pozor, jde to změnit na jednu klávesu, viz Jak na Mac OS vyvolat emoji klávesnici jednou klávesou. Tedy pokud takovou klávesu na klávesnici vůbec máte.

Pozor na Home/End, tyhle klávesy v pojetí Apple jsou začátek/konec dokumentu a dokonce jen zobrazení, bez přemístění kurzoru, nikoliv začátek a konec odstavce či snad řádku. V některých aplikacích se to bude chovat “jako na Windows”, ale někde vůbec (Substack například). 

Absence F kláves (jde to přepnout) je nezvyk. Ale dnes už moc nejsou nutné. U Apple jsou tam ovládání různých věcí. Takže prostě naučit.

Screenshot neuděláte přes PrintScreen, ale to je jenom o zvyku a změně postupů. A také nezapomeňte na změnu kam se ukládají, protože to všechno dává na plochu. Logitech klávesnice co mám tak jako tak nemá screenshot klávesu.  Tady viz Jak na Mac OS udělat screenshot a (hlavně) jak změnit kam se ukládá

Pokud jste zvyklí na numerické klávesnici zadávat znaky přes číselnou hodnotu, tak tohle Mac dělá přes Alt/Option a poté +unicode_hex_kód (ano včetně toho +). A nebude to fungovat, dokud to v System Preferences > Keyboard > Input Sources nezapnete (a nezapnete to, pokud nepřidáte klávesnici Other -> Unicode Hex Input). Ano, opět, prostě Apple. JInými slovy, na tohle spíš zapomeňte. Třeba i proto, že pak budete mít další klávesnici v systému a při přepínání bude překážet.

Chybějící Del(ete) bude realitou pokud si nenecháte Windows klávesnici, tam bude Del fungovat. Na té od Apple je jenom Backspace. Opět o tom se naučit/přeučit postupy, protože Delete je fn+Backspace.

Capslock je možné deaktivovat tam, kde je možné prohodit všechny ty ctrl/alt/start a podobně. Rozhodně doporučim.

Další tipy týkající se Mac OS

  • TIP#1737: Jak na Mac OS přepínat mezi aplikacemi a okny?

    TIP#1737: Jak na Mac OS přepínat mezi aplikacemi a okny?

    Podobně jako ve Windows je možné v Mac OS přepínat mezi aplikacemi (okny) pomoci Command+Tab (ve Windows Alt+Tab) a stačí držet Cmd (Command) a tisknout Tab pro pohyb v zobrazeném přehledu ikonek…

  • TIP#1734: Jak na Mac OS povolit root uživatele a přihlásit se jako root

    TIP#1734: Jak na Mac OS povolit root uživatele a přihlásit se jako root

    Ačkoliv to nevypadá, Mac OS umožňuje používat root uživatele, tedy správce systému co má všechna nejvyšší práva (a mimo jiné vám také umožní vidět věci, které normální člověk prostě neuvidí). Související příspěvky…

  • TIP#1733: Jak změnit místo ukládání záloh iPhone/iPadu v Mac OS i ve Windows

    TIP#1733: Jak změnit místo ukládání záloh iPhone/iPadu v Mac OS i ve Windows

    Lokální zálohy iPhone či iPadu se v Mac OS a ve Windows ukládají na pevně dané místo. Můžete chtít je  ukládat jinam (třeba proto, že je nechcete mít na SSD nebo nemáte…

  • TIP#1731: Jak se v Mac OS dostat k souborům?

    TIP#1731: Jak se v Mac OS dostat k souborům?

    Tohle je taky taková zvláštní věc. Windows má Explorer/Průzkumníka s jehož pomocí máte přístup k souborovému systému v počítači. Mac má Finder, ale ten plný přístup k souborům reálně neumožňuje – jen…

  • TIP#1728: Jak na MacOS zavřít aplikaci a jak zavřít okno? Jaký je rozdíl mezi Cmd+Q  Cmd+W?

    TIP#1728: Jak na MacOS zavřít aplikaci a jak zavřít okno? Jaký je rozdíl mezi Cmd+Q Cmd+W?

    Už v tipu o klávesových zkratkách a hlavně v  Jak je to s ovládacími prvky a ovládáním oken na Mac OS je řeč o dvou cestách jak „zavírat“ okna – tedy něčem co…

  • TIP#1723: Jak na Mac/MacBooku otevřít Terminal (příkazovou řádku)

    TIP#1723: Jak na Mac/MacBooku otevřít Terminal (příkazovou řádku)

    Terminal je něco jako příkazová řádka ve Windows a může se stát, že tuhle aplikaci budete potřebovat otevřít a použít. Cest jak Terminal spustit je několik: Související příspěvky TIP#2159: Co je to…

  • TIP#1717: Co znamená hláška „Your Apple ID and phone number are now being used for iMessage and FaceTime on a new iPhone“

    TIP#1717: Co znamená hláška „Your Apple ID and phone number are now being used for iMessage and FaceTime on a new iPhone“

    Pokud používáte iPhone, iPad či Mac/MacBook tak se snadno můžete setkat s oknem, které vás informuje o tom, že „Your Apple ID and phone number are now being used for iMessage and…

  • TIP#1716: Jak se na Mac OS zbavit poskakujících ikonek v Docku. A co to vůbec znamená

    TIP#1716: Jak se na Mac OS zbavit poskakujících ikonek v Docku. A co to vůbec znamená

    Mac OS má v Docku (což je lišta pro spouštění a otevření aplikací, to určitě víte) takovou zvláštní funkčnost. Když spustíte nějakou aplikaci, tak její ikonka v Docku nejprve chvíli poskakuje a…

  • TIP#1714: Proč se na Macu objevuje hláška o „Starší verzi rozšíření systému“ (Legacy System Extension)

    TIP#1714: Proč se na Macu objevuje hláška o „Starší verzi rozšíření systému“ (Legacy System Extension)

    Podivné vyskakovací okno varující, že ve vašem počítači/notebooků je „starší verze rozšíření systému“. V okně je pouze informace o vývojáři (autorovi), ale nic dalšího praktického tam není.  Pro Apple typické, uživatelům je…

  • TIP#1712: Jak podepsat PDF dokument? Windows, Mac OS, iOS, Android, Linux

    TIP#1712: Jak podepsat PDF dokument? Windows, Mac OS, iOS, Android, Linux

    Čas od času se setkáte s potřebou podepsat PDF dokument – nikoliv nějakým digitálním podpisem či certifikátem, ale prostě svým podpisem. Ač to vypadá komplikované, je to velmi jednoduché a nebudete ani…

  • TIP#1711: Jak najít určitou věc v Předvolby systému (System Preferences) na Mac OS

    TIP#1711: Jak najít určitou věc v Předvolby systému (System Preferences) na Mac OS

    Kdykoliv musím jít do Předvoleb systému tak skřípu zuby při snaze najít tu jednu potřebnou ikonku. Apple se rozhodlo, že Předvolby systému rozdělí na dvě části a také, že ikonky prostě nebude…

  • TIP#1708: Kde a jak v iPhone, iPadu a Mac/MacBooku najdu uložená hesla?

    TIP#1708: Kde a jak v iPhone, iPadu a Mac/MacBooku najdu uložená hesla?

    Zapomněli jste přihlašovací údaje k nějakému webu či aplikaci? Nezoufejte, velmi často je můžete najít ve vašem telefonu či počítači. Pokud nepoužíváte důsledně Správce hesel (LastPass a další) tak je pár dalších…

  • TIP#1707: Jak mít na obrazovce pravítko?

    TIP#1707: Jak mít na obrazovce pravítko?

    Mít na obrazovce pravítko? Netušíte k čemu taková užitečnost je? No přeci k tomu, abyste si změřili rozměry nějakého obrázku, webu, sloupce v designu webu. Pokud jenom trochu řešíte webdesign tak je…

  • TIP#1705: Jaká je Apple Magic Mouse 2? Jaká gesta myš umí? Obstojí srovnání s trackpadem?

    TIP#1705: Jaká je Apple Magic Mouse 2? Jaká gesta myš umí? Obstojí srovnání s trackpadem?

    Apple Magic Mouse 2 je tak trochu legendární zařízení. Má totiž nabíjecí port zespodu a když ji nabíjíte, vypadá to nesmírně směšně. Také nejde párovat s počítačem/MacBookem bez toho, abyste ji připojil…

  • TIP#1704: Jak si posílat hlasové zprávy místo textových? iOS, Android, Mac OS a další

    TIP#1704: Jak si posílat hlasové zprávy místo textových? iOS, Android, Mac OS a další

    Víte, že si místo textových zpráv (a chatování) můžete posílat hlasové zprávy (a případně v pokročilejší podobě i video zprávy)? Je to hodně oblíbená varianta mezi mládeží, ale je to také extrémně…

«Předchozí stránka
1 … 18 19 20 21 22 … 25
Další stránka»
Předchozí článekTipy pro Docker (3): Užitečné kontejnery pro Knihy, audioknihy, Fotografie, TorrentyDalší článek Tipy pro Docker (4): Užitečné kontejnery pro Správu hesel, bezpečnost, správu kontaktů

Nejnovější příspěvky

  • TIP#3260: Vrací WordPress na spoustu kliknutí chybu “Not a Valid JSON Response”? Jak to napravit
  • TIP#3259: Jak přesně měří CGM senzory na cukr? Co vlastně zjišťují a jaké jsou zkušenosti?
  • TIP#3258: Windows 11 a zálohování? Zlepšilo se něco, nebo je to stále stejná bída?
  • TIP#3257: GeForce Now: Tarify, limity, platit či neplatit? A co si pořídit
  • TIP#3256: Postřehy k hernímu AlzaPC GameBox Elite – R7 / RTX5070Ti / 48GB RAM / 2TB SSD

Nejčtenější

Přispět na provoz můžete

Přispějte. 500 Kč můžete změnit dle vlastního uvážení. Z částky zaplatíme DPH a pochopitelně daně platbou na účet 331049001/5500, spec. symbol 365. Částku si můžete změnit. Z platby odvádíme DPH a daníme ji.

Zdejší tipy na zajímavé/užitečné věci obsahují affialiate odkazy na Alzu/Aliexpres

... nebo placeným odběrem

Staňte se platícím odběratelem newsletteru. 5 USD/měsíc, 50 USD/rok nebo dle vlastního uvážení od 100 USD/rok. Každou středu a neděli nálož informací.

Kontakt a tak

Kontakt: 365tipu@gmail.com

Veškerý obsah zde uveřejněný je CC-BY-NC-SA

Oznámení