TIP#1714: Proč se na Macu objevuje hláška o „Starší verzi rozšíření systému“ (Legacy System Extension)

Podivné vyskakovací okno varující, že ve vašem počítači/notebooků je „starší verze rozšíření systému“. V okně je pouze informace o vývojáři (autorovi), ale nic dalšího praktického tam není.  Pro Apple typické, uživatelům je totiž nejlepší nic neříkat. Ale v tomto případě krajně nepraktické, protože nevíte co máte dělat ani co máte hledat.

Aktuálně nemusíte dělat nic, tedy až na to, že budete muset čas od času to okno prostě zavřít. Až ale dorazí nová verze MacOS (Big Sur 11/10.16), tak bude nutné, aby „starší verze rozšíření systému“ už přítomny nebyly – nebudou totiž fungovat.

Rozšíření systému je software, které běží na pozadí a nějak (sic) rozšiřuje funkčnost. V řadě případů jde o rozšíření jádra (kernel) a právě ona „starší rozšíření“ bývají nejčastěji v téhle kategorii. Důvodem varování je to, že dané software používá metody, které v nové verzi Mac OS používat nebude moci.

Pokud vše půjde dobře, tak vývojáři tohoto software vše potřebné napraví do příchodu nového Mac OS. Plus bude samozřejmě na vás, zda se vám podaří ono konkrétní software (nevíte jaké, velmi vtipné) do té doby zaktualizujete.

TIP: Jak na Mac OS instalovat, aktualizovat a odinstalovat aplikace

V některých případech z okna poznáte o jakou aplikaci jde (z „Malwarebytes Corporation“ je prostě jasné, že jde o MalwareByte antimalware).

Někdy je to složitější. „Objective-See, LLC“ si prostě musíte ručně vyhledat v Google – objective-see.com – a podívat se (vzpomenout si) co jste si pořídili (v mém případě to bude velmi pravděpodobně LuLu, tedy jednodušší variantu pro LittleSnitch).

TIP: Další tipy a triky pro MacOS najdete v  Jak na Mac OS