@365tipu

TIP#1733: Jak změnit místo ukládání záloh iPhone/iPadu v Mac OS i ve Windows

Lokální zálohy iPhone či iPadu se v Mac OS a ve Windows ukládají na pevně dané místo. Můžete chtít je  ukládat jinam (třeba proto, že je nechcete mít na SSD nebo nemáte dost místa na disku), ale Apple žádnou možnost snadné změny nenabízí.

TIP: Jak zálohovat iPhone/iPad? A kdy je dobré zvolit lokální zálohu? a Jak najít a odstranit či zálohovat zálohu iPhone/iPadu v počítači  se vám může hodit než se pustíte do dalšího čtení

Pro Mac OS je asi nejsnazší cesta si stáhnout iPhone Backup Extractor a po spuštění jít do Preferences a tam vybrat Backups. Ve spodní části okna je možné kliknutím na Change změnit složku, kam se budou ukládat zálohy.

Přístup k změně umístění místa zálohy je v této aplikaci i bez nutnosti si ji kupovat. A ušetří vám to následující poněkud komplikovaný postup.

Ručně pro Mac

Pokud to chcete udělat ručně, tak to musíte udělat v Terminalu následujícím kroky (kurzívou napsané je potřeba zadávat v Terminal-u). Ještě předtím se ujistěte, že váš Terminal má plná práva k disku – tedy Full Disk Access v Předvolby Systému/System Preference -> Zabezpečení a soukromí/Security & Privacy.

1) cd ~/Library/Application\ Support/MobileSync

2) open .

3) Ve Finderu se vám tak otevře složka se zálohami pojmenovaná Backup

4) Smažte ji, někam si ji přesuňte nebo ji přejmenujte (třeba na Backup-old)

5) Vraťte se zpět do Terminal-u

6) ln -s [cesta k místu kde budete chtít ukládat zálohy] ~/Library/Application\ Support/MobileSync/Backup

7) restartujte počítač

Pokud moc nerozumíte tomu jak to má Mac (a Linux) se souborovým systémem, tak nejspíš narazíte v bodě 6 na nutnost znát cestu kam ukládat. Připojené síťové i externí disky se objevují v /Volumes/ ale mohou být připojené i jinde.

TIP: Co vše se zálohuje do iCloudu z iPhone/iPadu

Ručně pro Windows

Pro Windows je to podobné, také musíte vytvořit symlink aby tamní iTunes ukládalo zálohy jinam. Budete to také  dělat v příkazové řádce. Podmínka nutná samozřejmě je, abyste měli ve Windows iTunes, bez něj potřebnou složku nenajdete.

1) WIN+R a tam napište  %APPDATA%\Apple Computer\MobileSync a odešlete.

2) Otevře se vám složka do které iTunes ukládá zálohy a v ní bude složka Backup

3) Tu můžete smazat, přesunout jinam, nebo přejmenovat (třeba na „Backup-Old“)

4) Nyní musíte otevřít příkazovou řádku v složce, kterou máte otevřenou v Průzkumníkovi – můžete to udělat z kontextového menu složky MobileSync (klikněte myší a držte při tom Shift) – objeví se vám tam Open command window here nebo Open PowerShell window here

5) V otevřené příkazové řádce zadejte následující

6) mklink /d Backup „[cesta-kam-chcete-ukladata-zalohy]“ nebo, pokud jste otevřeli PowerShell, tak cmd /c mklink /d Backup „[cesta-kam-chcete-ukladata-zalohy]“

7) Pak už jenom restartujte Windows

POZNÁMKA: Nejpraktičtější zálohování pro iPhone/iPad je do iCloudu. Musíte si ale pořídit některou z placených verzí, zdarma dostupná s 5 GB prostoru na to stačit nebude. 200 GB bývá rozumně použitelné.

TIP: Další tipy a triky pro iPhone najdete v  Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky