TIP#1740: Jak stáhnout fotky z iCloudu

Možná jednoho dne budete chtít stáhnout fotky co máte uložené v Apple iCloud úložišti. Ať už pro účely zálohování, promazání, oprav či konverzí. Cest je několik.

Web iCloud.com

Jedna univerzální cesta je použít web iCloud.com –  univerzální i v tom, že se můžete přihlásit z jakéhokoliv systému, tedy i z Windows či Linuxu. Má to ale jeden háček, stáhnout lze pouze 1 000 fotografií v jednom stahování, takže pokud jich máte víc, musíte to dělat postupně.

V iCloud.com jděte do Fotky/Photos a klikněte na Select pro výběr fotek ke stažení (můžete používat Shift/Ctrl/Cmd pro výběr tak jak jste zvyklí). Poté klikněte na More (…) a vyberete Download. Ve Windows bude Download jako ikonka v horní liště.

iPhone či Mac

S fotkami na iPhone a Mac z iCloudu je potíž v tom, že se na zařízení ukládá jejich komprimovaná podoba aby se šetřilo místo. Pokud fotku otevřete dojde ke stažení plné podoby, ale kdykoliv později může dojít k návratu ke komprimované podobě.

Stažení fotek je ale jednoduché – použijte Fotky/Photos aplikaci na iPhone, vyberte si fotky a poté přes sdílecí dialog (Share) vyberte Uložit do souborů/Save to Files. Fotky se objeví ve složce Downloads. Ve sdílecím dialogu můžete využít i uložení do Google Drive či Dropboxu pokud je máte aktivní.

Na Macu také použijte Fotky/Photos pro výběr fotografií a poté Soubor/File -> Exportovat/Export -> Exportovat Fotografie/Export Photo vám umožní je uložit kamkoli budete chtít.

Ukládání komprimovaných fotografií (z důvodu úspory místa) můžete vypnout.

  • Na iPhone v Nastavení/Settings -> Fotky/Photos -> Stáhnout a nechat původní/Download and Keep Originals.
  • Na Mac v Fotky/Photos -> Předvolby/Preference -> iCloud -> Stáhnout původní položky do tohoto Macu/Download Originals to this Mac.

Způsobí to samozřejmě zahájení stahování, takže mějte dostatek času i dostatečně použitelné připojení.

Vypnutí iCloudu

Cesta jak stáhnout všechny fotky z iCloud je přes vypnutí ukládání fotek do iCloudu. Důležité je, že vypnutí iCloud pro fotky jen vypne synchronizaci, to co již v iCloudu máte tam zůstane. 

Na iPhone v Nastavení/Settings -> Fotky/Photos > vypnout iCloud Photos a poté můžete zvolit Download Photos&Videos.

Na Macu otevřete Fotky/Photos -> Předvolby/Preference -> vypněte iCloud Photos a vyberete si Download

Windows a iCloud pro Windows

Po instalaci iCloud pro Windows stačí otevřít Průzkumníka/Explorer a přejít v levém sloupci na Fotografie na iCloudu/iCloud Photos

V menu zvolit Stáhnout fotografie a videa/Download photos and videos – budete si moci vybrat Vše nebo konkrétní rok a spustit stahování – uložit by se vše mělo do Pictures\iCloud Photos\Downloads

TIP: Jak se dostat na iCloud z Windows?

iCloud pro Windows si můžete nastavit i pro automatické stahování fotek z iCloudu do Windows – bude to mít háček v tom, že na to není spolehnutí (Jak restartovat iCloud ve Windows? Pomůže vyřešit nefunkční synchronizaci). A jde opravdu jenom o stahování, nikoliv synchronizaci.

TIP: Tipy a triky pro Apple iOS a  Jak na Mac OS obsahují množství užitečných tipů a triků