Mac Mini M4 má dvojici USB-C (na čelní straně. USB 3) a na zadní straně tři Thunderbolt 4 porty (což znamená i podporu USB 3). Takže máte v zásadě k dispozici pět USB-C a budete-li potřebovat víc, tak USB-C hub je snadné řešení.
Co budete nutně potřebovat
Displej je na přímo přes HDMI a další dva lze připojit přes USB-C (zadní trojice Thunderbolt je zároveň USB_C) (podporuje 2x 6K a 1x 5K). Pro verze má stejné počty portů, ale poněkud pokročilejších. Tady tedy nezapomeňte pořídit HDMI kabel odpovídající vašemu displeji, případně USB-C kabel také odpovídající vašemu displeji.
Nebo redukci USB-C > HDMI. Alza 500Kč vyšší parametry (tuhle jsem si pořídil) nebo můžete risknout Ali 80Kč, takový spíš základ na cesty ale na běžný 1920×1080 displej by stačit mohla.

Klávesnice je to, co budete samozřejmě potřebovat, stejně jako myš (případně trackpad). Ideální je jít do bezdrátového, tedy Bluetooth – může to být cokoliv od Apple, ale také třeba bezdrátové Logitech. Drátově bude málo těch co jsou přímo USB-C, takže nezapomeňte na konverzi USB-C<>USB-A. Já využil to co už mám, Logitech MX Mechanical a Logitech MX Master 3 a obě mají tři přepínatelné BT profily (připojení), takže snadno přepnutelné mezi Windows strojem a Mac.
Připojení k sítí snadno pomocí Ethernet 1 Gbps (Pro má rychlejší) nebo Wi-Fi. K sítí přes Ethernet budete potřebovat kabel.
POZNÁMKA: Koupil jsem Mac Mini M4 s 512 GB SSD a 24 GB paměti. Tedy tak nějak o stupínek nad základním modelem. Bral bych něco ještě líp vybavené, ale na to nejsou finance.
Co se bude hodit

USB-C hub je dle mého dost zásadní příslušenství, protože vám zpravidla nabídne dostatek USB-A portů, pár USB-C a některé mají i další vychytávky. Ty co mají video výstup(y) tady asi můžete vynechat (byť další HDMI se hodit může). Já měl neco před měsíci koupené z Temu a používané u Windows stroje (na obrázku).
Sluchátka opět ideálně bezdrátová, ale na čelní straně je sluchátkový konektor, pokud máte rádi drátovou klasiku. V mém případě už dříve pořízené Sony WH-CH720N
Externí úložiště buď síťový NAS nebo přes USB-C/USB-A/Thunderbolt připojitelné externí HDD či SSD (v roce 2024 a dále asi ideálně právě to druhé). Moc nešetřete kapacitou, 1 TB a výše zcela určitě. Tady sice nějaké externí disky mám, ale většina je čistě USB-A a navíc už k něčemu slouží, takže tohle budu ještě řešit.
Webkamera musí také být samostatná, pro klasickou USB-A budete potřebovat buď zapojovat do USB-C hubu nebo mít konverzi (USB-C na USB-A). Už dlouhé roky mám něco od Logitechu, takže stačilo přepojit.
Externí reproduktor pokud byste potřebovali, tak buď připojitelný do audio konektoru, USB-C portů, nebo bezdrátově. Samozřejmě ideální doplněk jsou chytré reproduktory od Apple (k těm tu jsou kupy tipů v Jak na Apple HomePod).
Podložka pro chlazení se může časem u náročných procesů se stoupající letní teplotou kázat jako užitečný doplněk, případně pro stárnoucí Mac Mini za čtyři a více let. Hned ale určitě ne, ta věc drží neuvěřitelně nízkou teplotu i při hraní her „na plný koule“ aniž by nějak extra točila větráčkem.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#2239: Logitech MX myš a klávesnice na Mac Booku
Pořídil jsem si bezdrátovou myš od Logitechu a bezdrátovou klávesnici od Logitechu. Obě umí tři profily, takže je možné je připojit k počítači s Windows i notebooku s Mac OS. Umí vlastní…
-
TIP#2229: Jak získat zpět peníze za (nejen) aplikaci koupenou v App Store?
Před pár dny jsem (opět) hledal nějakou tu aplikaci co by Připomínky/Reminders dokázala doplnit o lidské, použitelné a opravdu funkční rozhraní. Po zkoumání řady recenzi jsem našel Memento. Placená hned na první…
-
TIP#2226: Logitech MX Keys Mechanical? Jednoznačně koupit (recenze)
Chtěl jsem se stát bezdrátovým. Z Logitech USB myši a Microsoft USB klávesnice jsem chtěl přejít na obé bezdrátové. Nakonec jsem to risknul a šel do Logitech MX Master 3 myši (bez…
-
TIP#2224: Logitech Flow. Jedna myš (i klávesnice) pro až tři zařízení. Beznadějně cool vychytávka
Pokud si pořídíte bezdrátovou myš (a také bezdrátovou klávesnici) od Logitech (třeba jak MX Master 3 a k tomu MX Mechanical) tak v Logitech Options+ najdete možnost zapnout Flow. Je to neuvěřitelně…
-
TIP#2202: Jak exportovat Apple Připomínky (Reminders)?
Připomínky (Reminders) od Apple jsou typický příklad ekosystému od Apple. Aplikace se zmateným ovládání (na Mac OS neuvěřitelně) co je uzavřená – až tak, že v ní nenajdete žádnou možnosti exportu (natož…
-
TIP#2176: Jak na Mac OS a hlasové ovládání
Diktování (o tom je řeč v Jak na Mac OS používat diktování (převod hlasu na psaný text)) není totéž jako Ovládání hlasem (Voice Control). Související příspěvky TIP#1660: Jak na Mac OS používat…
-
TIP#2171: Mac OS a nastavení hlasitosti reproduktorů či sluchátek
Vadí vám, že nastavování hlasitosti nemá dostatečnou jemnost při použití kláves pro nastavení hlasitostí (F10/F11 pro snížení zvýšení, F12 pro vypnutí)? Držte při jejich používání Option+Shift. Související příspěvky Zprovoznění MacBooku aneb vždy…
-
TIP#2169: K čemu slouží příkaz ping, co je to ping plotter a k čemu se to hodí?
Co je to ping už jsme tu řešili trochu v Jak si hlídat rychlost internetového připojení? A proč to dělat? a padla tam i zmínka o PingChart pro Rainmeter. Případně v Jak…
-
TIP#2161: Máte na MAC počítači víc Ethernet portů? Můžete je spojit a mít rychlejší připojení k sítí
Pokud máte v MAC počítači víc Ethernet portů (můžete mít teoreticky i na na Mac Booku při použití dvou Ethernet USB-C adapterů) tak je můžete spojit (Apple tomu říká aggregovat) a získat…
-
TIP#2159: Co je to sideloading?
Když už se teď hodně píše a mluví o tom, že EU přinutí Apple k “sideloading”, tak je vhodný čas si tento termín vysvětlit. Týká se to zejména Apple, protože sideloading blokuje,…
-
TIP#2156: Jak se na Mac OS odpojit od Wi-Fi bez vypnutí WiFi? Jak zobrazit více možnosti k aktuální síti?
Možná to tak děláte pokaždé, když se chcete odpojit od nějaké Wi-Fi. Prostě Wi-Fi vypnete a tím se odpojíte. Ve skutečnosti to vypnutí ale můžete vynechat. Související příspěvky Zprovoznění MacBooku aneb vždy…
-
TIP#2141: Jak si pro Mac OS pořídit (zpět) nano editor a Python
Možná jste to zaregistrovali. Po aktualizaci (od 12.3 výše) se místo nano spouští pico. Apple neznámo proč nano dali pryč a přes symlink v /usr/bin/nano spouštějí pico. Související příspěvky TIP#951: Pomohou mi…
-
TIP#2136: Zapněte si zobrazování ikon v záhlaví oken na Mac OS
Window title Icons neboli Ikony v záhlaví oken je poměrně neznámá funkčnost Mac OS – ve výchozí podobě je neaktivní. Po zapnutí se v záhlaví oken, vedle názvu okna či souboru, bude…
-
TIP#2133: Vkládat (nejen) obrázky můžete i přes Copy/paste (Ctrl+C/Ctrl+V). Naučte se to
Nosit dříví do lesa, to 365tipů občas dělá. Vysvětlováním něčeho co “přece ví každý”. Jenže, letitá zkušenost je, že je spousta věcí, které lidé neví. A tohle je právě ta jedna z…