TIP#2161: Máte na MAC počítači víc Ethernet portů? Můžete je spojit a mít rychlejší připojení k sítí

Pokud máte v MAC počítači víc Ethernet portů (můžete mít teoreticky i na na Mac Booku při použití dvou Ethernet USB-C adapterů) tak je můžete spojit (Apple tomu říká aggregovat) a získat tak rychlejší síť. 

Nutný předpoklad ale je, aby síť samotná byla rychlejší než vaše Ethernet připojení u Macu.

Může to například fungovat s 10 Gbps Ethernetem a počítačem/notebookem připojeným pomocí 1 Gbps Ethernet adapteru (nemluvě o starších 100 Mbps). Nepomůže vám to pro rychlejší připojení k Internetu, tam bude brzda zpravidla jinde.

TIP: Jak rychle přenesu 100 GB přes .. USB 2.0, USB 3.0, Ethernet, Wi-Fi, Internet?

Nemůžete spojit Wifi a Ethernet, stejně jako nemůžete spojit (agregovat) připojení do rozdílných sítí – agregované adaptéry musíte připojit do stejné sítě, tedy ke stejnému routeru. 

Můžete narazit i na to, že některé Ethernet adaptéry agregaci podprovat nebudou. Agregaci musí podporovat i router, ale tam by problém být neměl – jen pamatujte, že většina routerů má omezení na 4 až 8 agregovaných spojení.

Nastavit je to snadné, jděte do Předvolby systému/System Preference -> Síť/Network. Poté zvolte Nastavení/Settings -> Spravovat virtuální rozhraní/Manage Virtual Interfaces (najdete vlevo dole po vyvolání menu).

Pomocí Add (+) pokračujte na Nová agregace připojení/New Link Aggregate. Pak už stačí jenom vybrat porty pro agregaci (pokud vám žádné neukazuje, tak žádné využitelné nejsou) a přidat jméno. Po kliknutí na Create -> Apple je vše hotové.

Agregace se neprojeví na rychlosti stahování z Internetu, s tím nepočítejte – jde zpravidla o jedno spojení a to nebude „rozkládáno“ mezi porty. Jiná spojení ale mohou a některé aplikace mohou agregaci podporovat.

POZNÁMKA: Most Thunderbolt/Thunderbolt Bridge je případ virtuálního rozhraní – spojuje Thunderbolt porty a je využitelný pro propojení dvou Mac/MacBook počítačů. Funguje jako každá jiná síť. Nutno dodat, že hodně rychlá síť.

Další tipy pro Mac OS

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.