Jeden tip denně (po-pá), starší často aktualizované. Na Twitteru i Facebooku navíc pouštíme i nějaké ty tipy extra, co to nedají do velké článkové podoby.
TIP#2161: Máte na MAC počítači víc Ethernet portů? Můžete je spojit a mít rychlejší připojení k sítí
Pokud máte v MAC počítači víc Ethernet portů (můžete mít teoreticky i na na Mac Booku při použití dvou Ethernet USB-C adapterů) tak je můžete spojit (Apple tomu říká aggregovat) a získat tak rychlejší síť.
Nutný předpoklad ale je, aby síť samotná byla rychlejší než vaše Ethernet připojení u Macu.
Může to například fungovat s 10 Gbps Ethernetem a počítačem/notebookem připojeným pomocí 1 Gbps Ethernet adapteru (nemluvě o starších 100 Mbps). Nepomůže vám to pro rychlejší připojení k Internetu, tam bude brzda zpravidla jinde.
Nemůžete spojit Wifi a Ethernet, stejně jako nemůžete spojit (agregovat) připojení do rozdílných sítí – agregované adaptéry musíte připojit do stejné sítě, tedy ke stejnému routeru.
Můžete narazit i na to, že některé Ethernet adaptéry agregaci podprovat nebudou. Agregaci musí podporovat i router, ale tam by problém být neměl – jen pamatujte, že většina routerů má omezení na 4 až 8 agregovaných spojení.
Nastavit je to snadné, jděte do Předvolby systému/System Preference -> Síť/Network. Poté zvolte Nastavení/Settings -> Spravovat virtuální rozhraní/Manage Virtual Interfaces (najdete vlevo dole po vyvolání menu).
Pomocí Add (+) pokračujte na Nová agregace připojení/New Link Aggregate. Pak už stačí jenom vybrat porty pro agregaci (pokud vám žádné neukazuje, tak žádné využitelné nejsou) a přidat jméno. Po kliknutí na Create -> Apple je vše hotové.
Agregace se neprojeví na rychlosti stahování z Internetu, s tím nepočítejte – jde zpravidla o jedno spojení a to nebude „rozkládáno“ mezi porty. Jiná spojení ale mohou a některé aplikace mohou agregaci podporovat.
POZNÁMKA: Most Thunderbolt/Thunderbolt Bridge je případ virtuálního rozhraní – spojuje Thunderbolt porty a je využitelný pro propojení dvou Mac/MacBook počítačů. Funguje jako každá jiná síť. Nutno dodat, že hodně rychlá síť.
Vadí vám, že nastavování hlasitosti nemá dostatečnou jemnost při použití kláves pro nastavení hlasitostí (F10/F11 pro snížení zvýšení, F12 pro vypnutí)? Držte při jejich používání Option+Shift.
Když už se teď hodně píše a mluví o tom, že EU přinutí Apple k “sideloading”, tak je vhodný čas si tento termín vysvětlit. Týká se to zejména Apple, protože sideloading … Pokračování textu TIP#2159: Co je to sideloading?
Možná to tak děláte pokaždé, když se chcete odpojit od nějaké Wi-Fi. Prostě Wi-Fi vypnete a tím se odpojíte. Ve skutečnosti to vypnutí ale můžete vynechat.
Možná jste to zaregistrovali. Po aktualizaci (od 12.3 výše) se místo nano spouští pico. Apple neznámo proč nano dali pryč a přes symlink v /usr/bin/nano spouštějí pico.