Už jsme to tu párkrát zmiňovali, že v mobilních telefonech se postupně objevuje možnost šetrného nabíjení baterie, které se zastaví na osmdesáti procentech. Umí to iPhone, například, včetně inteligentního rozhodování se, jestli náhodou nebudete potřebovat víc (ale moc to nefunguje).
Vedle 80 % se ještě navíc hovoří o “pravidle 40-80”, kdy je nejlepší baterii v telefonu (ale i jinde, v hodinkách, noteboocích, tabletech, atd) udržovat mezi čtyřicet a osmdesáti procenty nabití.
Celé to má dva důvody. Ten jeden je, že úplné vybití a plné nabití vede k rychlejšímu opotřebování anody a katody – tam totiž klesá životnost podle počtu cyklů (každá Li-Ion baterie má omezený počet cyklů), ale hraniční vybití a nabití opotřebuje anodu/katodu více než odpovídající počet neúplných cyklů.
U iPhone 15 Pro si můžete aktivovat právě to, aby se při dosažení 80 % nabíjení ukončilo. A podobně to můžete udělat u některých Android telefonů. Najdete zpravidla v Nastavení baterie.

TIP: Jak rychleji nabijete mobil, tablet či notebook? je dost dobré připomenout a klíčová věc platí pro všechna zařízení a nabíjeni – chcete-li rychle nabíjet, tak zařízení zároveň nepoužívejte.
Mimochodem, zeptal jsem se AI (otázka byla titulek článku) a dává docela pěkné vysvětlení:
- Prevence přebíjení a hlubokého vybíjení: Lithium-iontové baterie jsou náchylné k poškození, pokud jsou příliš dlouho udržovány na maximálním nebo minimálním nabití. Plné nabíjení (100 %) a úplné vybíjení (0 %) mohou způsobit stres a zkrátit životnost baterie.
- Stabilní teplota: Nabíjení baterie nad 80 % nebo její vybíjení pod 20 % může vést ke zvýšení teploty, což může poškodit baterii.
- Optimalizace cyklů nabíjení: Baterie mají omezený počet nabíjecích cyklů. Udržováním baterie v rozmezí 40–80 % můžete zvýšit počet možných nabíjecích cyklů, než dojde k významnému snížení kapacity.
- Chemická stabilita: Lithium-iontové baterie jsou stabilnější a méně reaktivní, když nejsou plně nabité nebo vybité, což zvyšuje bezpečnost a snižuje riziko poškození způsobeného přehřátím nebo jinými chemickými reakcemi.
- Paměťový efekt: Ačkoli moderní lithium-iontové baterie netrpí paměťovým efektem na stejné úrovni jako starší typy, stále mohou mít prospěch z částečného místo plného nabíjení, aby se zachovala jejich celková kapacita.
AI zmiňuje i teplotu, což je poměrně užitečná připomínka – nabití na maximum, respektive kompletní cyklus nabití zcela určitě znamená větší zahřátí baterie. Samotné nabíječky a zařízení v tomhle pomáhají i například tím, že rychlé nabíjení je aktivní jen na počátku nabíjení a směrem k plnému nabití se nabíjecí proud sníží – nabíjení je sice pomalejší, ale k baterii šetrnější.

TIP: Mám s nabíjením baterie čekat až bude vybitá? Co s nabíjením přes noc? Vše o nabíjení
Nezapomeňte, že Li-Ion baterie mají běžné 300 až 500 plných cyklů (tedy plné vybití a plné nabití) než kapacita klesne pod 80 procent. Novější a vysoce kvalitní Li-Ion baterie mohou mít až 1000 cyklů. Pokles na 80 % původní kapacity samozřejmě neznamená, že to má nějaký zásadní dopad – jen prostě máte baterii s o pětinu nižší kapacitou.
To v jakém stavu je kapacita baterie je dnes už často možné zjistit přímo v zařízení – viz Jak zjistím v jakém stavu je baterie v Android telefonu? a iPhone a životnost baterie? Případně i Jak zjistit v jakém stavu je baterie v notebooku? a Jak zjistit stav nabití/baterie Apple Watch
Práve držení se 40-80 pravidla znamená, že vlastně baterie absolvuje jen 40 procent jednoho cyklu, takže jeden plný cyklus vyjde na dva a půlkrát vybití/nabití.
TIP: TIP#1518: Jak na rychlonabíjení mobilních telefonů (opět nejen pro Apple)
PS: Z výše uvedeného plyne, že pokud budete nechávat mobil (či jiné zařízení) ležet jen tak “na stole” bez používání a může dojít k úplnému vybití, tak je lepší ho vypnout
Další tipy týkající se iPhone
-
iOS 13: Co je nového, co se změnilo a co byste měli vědět
Konec září 2019 přinesl třináctou verzi iOSu, která se Apple trochu nepovedla, takže během pár dni vyšla verze 13.1 a za pár dalších dnů ještě 13.1.1 – což nepodceňujte, zejména to poslední…
-
iOS 13/iPadOS 13: Gestury pro editaci a označování textu
Nový iOS 13 přinesl řadu nových gestur pro usnadnění editace a označování textu. Část z nich ale, jak uvidíte sami, je poměrně obtížně použitelná, zejména na malém displeji. Související příspěvky Změny ve…
-
iPad: Jak otevřít více oken od jedné aplikace (od iPadOS 13)
Tohle je docela zajímavá novinka v iPad OS. Můžete otevřít víc „oken“ též aplikace – každé okno se bude chovat samostatně, pochopitelně. Moc ale nejásejte, okna to reálně nejsou, pořád jsme v…
-
iPadOS/iOS 13: Změny v App Store a hlavně, kde se teď aktualizují aplikace?
U App Store aplikace pro iOS je už poměrně tradiční, že s novými verzemi se stala spíš obrázkovými omalovánkami a zhoršuje se v použitelnosti. V iOS 13 tomu není jinak, možnost aktualizovat aplikace…
-
Jak aktivovat Tmavý režim (Dark Mode) na iPhone či iPadu (od iOS 13)
Od třinácté verze iOSu (a tím i iPad OS) se přímo na úrovní operačního systému objevuje Dark mode, tmavý režim určený pro využití v noci/ve tmě, nebo prostě tam kde potřebujete aby displej…
-
iPadOS 13/iOS 13: Nově můžete k iPadu i iPone připojit drátovou i bezdrátovou myš (a Joystick)
Jedná z mála opravdu dost zásadních a nových věcí (zejména pro iPadOS) na cestě k vytvoření použitelné náhrady pro notebook/počítač. Pokud máte USB myš (a odpovídající konektor nebo konverzi) nebo bezdrátovou (Bluetooth)…
-
iPadOS 13/iOS 13: Nově je možné instalovat písma (fonty). Měly by být v App Store. Ale …
Novinka pro iOS i iPadOS 13 (září 2019) jsou instalovatelné fonty. Přehled najdete v Nastavení -> Obecné -> Písma. Související příspěvky Vychytávky pro Apple Mapy na iPhone či iPadu. A co je…
-
iPadOS 13/iOS 13: Co nového u nastavení/připojování Wi-Fi. Co je to režim malého objemu dat?
Apple pokračuje v stále nepoužitelnější Wi-Fi, takže se připravte hlavně na to, že se neustále bude připojovat na nevhodné sítě a ačkoliv je dost jasné, že jste se záměrně připojili na jednu, stejně…
-
iPadOS 13/iOS 13: Nově můžete připojit síťový disk přes SMB
Tahle novinka v iPadOS 13 (a také v klasickém iOS 13) se bude líbit. Pokud máte síťové úložiště(zdroj) nakonfigurované pro přístup přes SMB tak ho můžete připojit do Files/Soubory. Související příspěvky Změny…
-
iPadOS 13: Zobrazení dnešního dne a jak mít na ploše přímo widgety.
Zobrazení dnešního dne už na iPadOS 13 není samostatná plocha. Vytahujete se z levé části na první ploše (bohužel opravdu jenom na první ploše) a je to jenom poloviční sloupec. Související příspěvky TIP#467:…
-
iPadOS 13: Co je nového v tabletové verzi iOSu
Apple dnes ([24.09.19]) uvolnilo nejenom iOS 13.1 (opravuje chyby co unikly do třinácté verze iOSu) ale hlavně iPadOS 13 (tak ve verzi 13.1). Jde o upravený iOS čistě pro tablety, tady pro iPady.…
-
iPadOS 13: Změna velikosti ikon na ploše. Kde vrátíte zpět původní velikost.
Nový iPadOS 13 přinesl jednu nečekanou změnu, po aktualizaci budete mít na ploše menší ikony a tím i menší písmo. Pokud vám to nevyhovuje, tak zajděte do Nastaveni -> Obrazovka a jas. Dole…
-
TIP#1403: Netatmo Personal Weather Station aneb jak sledovat počasí venku (i doma) (recenze)
Čas otestovat další kousek chytré domácnost od Netatmo. Po chytrém topení (viz dlouhý seriál Jak na chytré vytápění) přišlo dlouhé období testování domácí meteostanice od Netatmo. Snadno použitelná, elegantní, slušně vybavená a…
-
Siri Shortcuts (Zkratky) jsou novinka v iOS 12. Konečně můžete vytvářet posloupnost akcí
Siri v iOS 12 (září 2018) konečně doplňuje možnost zkratek (Shortcuts). Něco co Amazon Alexa zná jako Routines (stejně se to jmenuje u Google Home). Trochu nepříjemné je, že to je prozatím…
-
App Switcher slouží k přepínání i zavření aplikace na iOSu (iPhone, iPad)
App Switcher (Přepínání aplikací) na iPhone či iPadu určitě znáte. v iOS 11 se dočkal změny (vyvolával se tažením odspodu a byl spojení s Ovládacím Centrem) a v iOS 12 přišla změna…