Tohle je staré známé Peklo z Windows, které se přemístilo i do Mac OS. Kdykoliv restartují Mac, tak se po spuštění začne otevírat záplava věcí. Chápu otevření toho „co bylo otevřeno“, ale s přístupem Mac OS k „oknům“ vs. „aplikacím“ z toho vzniká opravdu peklo. Navíc i na Mac si řada věcí prostě myslí, že je za každou cenu potřebujete po spuštění. Čím více toho při startu spouštíte, tím déle to navíc trvá (mimochodem, Windows 10 startují podstatně rychleji, jen to probouzení jim trvá podstatně déle).

Jděte do Jablíčko -> Předvolby systému -> Uživatelé a skupiny (tam to určitě nečekáte, že?). Vyberte záložku Přihlášení/Login Items (ano, tady je špatně nejen překlad do češtiny). Najdete tam vše co se po spuštění spouští. Abyste to mohli měnit, klikněte vlevo dole na zámeček.

Mimochodem, Apple tomu opravdu říká login items místo klasického a zažitého startup items. Těch míst kde si Apple vymýšlí vlastní terminologie nakonec v Mac OS najdete víc.
Každý uživatel má vlastní startup items. Ale abyste je mohli měnit, musíte se na uživatele přihlásit. Další z nedotažených věcí.
Položku můžete odstranit výběrem a kliknutím na „-“ pod přehledem (jasně, tohle taky nemá moc logiku, ale hlavně že to funguje). Pokud u některých položek vidíte žlutý vykřičník v trojúhelníku, tak to znamená, že daná věc už neexistuje (nebo se změnily práva a není k ní přístup). Podívat se na konkrétní údaje o dané položce není možné. Vlastně totéž jako ve Windows.
TIP: Držte při startu systému Shift. Položky v „startup“ výběru se neuplatní.
Přidání je pomocí „+“ pod seznamem a otevře vám Finder. Takže pokud například chcete přidat Terminal, tak ho prostě buď najděte v Aplikace (kde je schován ve složce Utility) nebo pomocí hledání.
Druhá možnost přidání je v Docku kde v menu (Pravé kliknutí na ikonce) můžete v Options/Volby zvolit Open at Login/Otevřít při přihlášení.
V souborovém systému tohle najdete v /Libary/StartUpItems a navíc ještě v /Library/LaunchDaemons a /LibraryLaunchAgents (démony a agenti, oproti běžným aplikacím). Více systémové věci najdate v /System/ a složkách stejných jako v /Library/
Další tipy týkající se Mac OS
Co je nového v Mac OS Big Sur
Máte staženo a nainstalováno? Můžete tedy začít zkoumat co je vlastně nového v nejnovější verzi Mac OS uvolněné 12. listopadu 2020. Nutno dodat, že nového je toho hodně, ne všechny novinky ale…
Jak stáhnout a aktualizovat Mac (MacBook) na Mac OS Big Sur
12. listopadu 2020 je den na které Apple oznámilo uvolnění nové verze Mac OS s označením Big Sur. Jak pro klasické Mac/MacBooky založené na Intel procesorech, tak pro nové s ARM M1.…
TIP#1752: Jak fungují iCloud Photos (Fotky na iCloudu) v iPhone, iPadu a na Macu
Když jsem si kdysi pořídil iPad (byl to úplně první model iPadu) tak mi nebylo moc jasné co chce Apple říci tím, že má fotky v iCloudu a zároveň ještě nějaký Fotostream…
TIP#1749: Jaké jsou alternativy pro Dock v Mac OS
Pro Mac OS si můžete pořídit jiný Dock než ten od Apple a ten systémový víceméně schovat (nejde totiž vypnout ani odstranit). Budete to chtít udělat proto, že systémový Dock od Apple…
TIP#1747: Jak na MacOS smazat DNS Cache?
DNS Cache je paměť operačního systému ve které si schovává výsledky dotazů na DNS – tedy převodů z jména na IP adresu. Čas od času se může stát, že v DNS Cache…
TIP#1746: Zprovoznění MacBooku: Život s Dockem a aplikacemi
Když jsem na jaře pořídil první Mac v životě a začal ho poznávat tak vznikla řada tipů pro ty, co jsou v podobné situaci a zejména pro ty, co přecházejí z Windows.…
TIP#1743: Jak uložit obrázky z dokumentu ve Wordu, Excelu či PowerPointu?
Obdobnou věc po Google Dokumenty tu už řeší Jak z dokumentu v Google Docs stáhnout (získat) vložený obrázek? To proto, že nejenom Microsoft Office se staví poněkud odmítavě k situaci, kdy z něj…
TIP#1742: Jak zjistit jaké aplikace mám nainstalované v mém Macu
Mít k dispozici seznam všech naintalovaných aplikací může být docela užitečné pokud chcete váš Mac přeinstalovat nebo si budete kupovat Mac nový a chcete na něm mít to samé co na původním.…
TIP#1740: Jak stáhnout fotky z iCloudu
Možná jednoho dne budete chtít stáhnout fotky co máte uložené v Apple iCloud úložišti. Ať už pro účely zálohování, promazání, oprav či konverzí. Cest je několik. Související příspěvky TIP#1752: Jak fungují iCloud…
TIP#1739: Jak zakázat kameru na MacBooku/Macu?
Zákaz webové kamery je jedno ze základních bezpečnostních opatření. Chrání proti šmírování přes kameru i její mikrofon. Vedle možnosti zakázat kameru v operačním systému je zde ale ještě vždy ona užitečná volba…
TIP#1737: Jak na Mac OS přepínat mezi aplikacemi a okny?
Podobně jako ve Windows je možné v Mac OS přepínat mezi aplikacemi (okny) pomoci Command+Tab (ve Windows Alt+Tab) a stačí držet Cmd (Command) a tisknout Tab pro pohyb v zobrazeném přehledu ikonek…
TIP#1734: Jak na Mac OS povolit root uživatele a přihlásit se jako root
Ačkoliv to nevypadá, Mac OS umožňuje používat root uživatele, tedy správce systému co má všechna nejvyšší práva (a mimo jiné vám také umožní vidět věci, které normální člověk prostě neuvidí). Související příspěvky…
TIP#1733: Jak změnit místo ukládání záloh iPhone/iPadu v Mac OS i ve Windows
Lokální zálohy iPhone či iPadu se v Mac OS a ve Windows ukládají na pevně dané místo. Můžete chtít je ukládat jinam (třeba proto, že je nechcete mít na SSD nebo nemáte…
TIP#1731: Jak se v Mac OS dostat k souborům?
Tohle je taky taková zvláštní věc. Windows má Explorer/Průzkumníka s jehož pomocí máte přístup k souborovému systému v počítači. Mac má Finder, ale ten plný přístup k souborům reálně neumožňuje – jen…
TIP#1728: Jak na MacOS zavřít aplikaci a jak zavřít okno? Jaký je rozdíl mezi Cmd+Q Cmd+W?
Už v tipu o klávesových zkratkách a hlavně v Jak je to s ovládacími prvky a ovládáním oken na Mac OS je řeč o dvou cestách jak „zavírat“ okna – tedy něčem co…