Adobe Audition se původně jmenovalo Cool Edit Pro a patří mezi nástroje pro střih zvuku. Nutno podotknout, že poměrně profesionální nástroj, který dnes můžete mít v podobě Adobe Audition CC za nějakých těch 20 USD měsíčně. Nic ale nebrání se Adobe obloukem vyhnout a pořídit si něco jiného, zejména dostupného zdarma.

Audacity (Windows, Mac OS X, Linux) – www.audacityteam.org – je asi nejznámější nástroj na práci se zvukovými soubory, co navíc, dostupný jako freeware/open source. Jen pozor na to, že v květnu 2021 bylo koupeno Muse Group a v červenci se z toho vyvinul slušný skandál (Audacity změnilo Podmínky na ochranu soukromí a je okolo toho pozdvižení.). V tom hraje hlavní roli šmírování, předávání dat o uživatelích a nové omezení, že aplikace není určena pro uživatele pod 13 let.
Ardour (Windows,Linux, Mac OS X) – ardour.org – je označován za nejlepší nástroj na střih zvuku pro Linux. Zadarmo se dá používat ale pouze pro zvukové soubory do 10 minut délky. Plnou verzi si musíte pořídit, ale dobrá zpráva je, že má zcela dobrovolnou cenu.
LMMS (Linux, Windows, OS X) – lmms.io – si možná pamatujete jako Linux Multimedia Studio. Open Source, multiplatformní a umí toho opravdu hodně.
GarageBand (OS X) – www.apple.com/mac/garageband – můžete mít také zdarma, tedy pokud jste si čerstvě pořídili Mac.

oceanaudio (Windows, Linux, OS X) – www.ocenaudio.com – můžete mít zadarmo a navíc je to jedna z těch malých a nenáročných alternativ. Možná velmi vhodné pokud prostě jenom řešíte střih nějakého toho menšího rozhovoru či podcastu.
Wavosaur (Windows) – www.wavosaur.com – můžete mit také zadarmo, ale pouze pro Windows, jiné platformy neumí. Umí pluginy, umí práci na více projektech současně. A je zadarmo, byť open source to není
AV Audio Editor (Windows) – www.audio4fun.com/player/audio-editor.htm – je další pomůcka dostupný zdarma. Do páru si k němu můžete pořídit třeba ještě jejich AV Audio & Sound Recorder pokud budete chtít zvuky i nahrávat, ne jenom střihat. Oboje je zdarma.
WavePad (Windows, Android, iOS) – www.nch.com.au/wavepad/index.html – má nejenom verzi zdarma a placenou, ale také verzi pro mobilní zařízení. Pro osobní užití zdarma, a nenechte se zmást, je to dostatečně profesionální software.
Sound forge (placené) – www.sound-forge.cz a www.magix.com/ca/music/sound-forge – původně od Sony, nyní od Magix Software. Dorazilo od Martina Karlíka s dovětkem: Já před 17 lety poznal v Rádiu OK v Hradci Králové SoundForge. Používáme ho i v rozhlase a jsem s ním naprosto spokojený. Zkusil jsem Vegas, ten byl taky v pohodě, moc mě nebavilo AudaCity. Nějak subjektivně mi nesedlo. SoundForge je blbej akorát na míchání stop.
Zajímavý je audiomass.co – online editor (neumí ale více stop) co funguje plně v prohlížeči.
Další jen v rychlosti
- Goldwave – www.goldwave.com
- Reaper Audio – www.reaper.fm (Windows, placené, má trial)
Hledáte software pro jiné věci? Zkuste
- Jaké jsou alternativy pro Adobe Illustrator, v čem vytvářet vektorové malůvky?
- V čem číst e-knižky? Jaké softwarové e-čtečky si pořídit?
- V čem kreslit (nejenom) ve Windows? Jaké malovací programy si pořídit (ideálně) pro tablet?
- Co používat v počítači pro správu fotografií?
- V čem (nejen ve Windows) stříhat videa? Čím nahradit Windows Movie Maker?
- V čem pracovat s PDF soubory. A kdy se PDF vůbec, ale vůbec nehodí.
- Jaké software používat pro psaní poznámek? Evernote? OneNote? Google Keep?
- V čem dělat brožury, noviny, newslettery a čím nahradit Microsoft Publisher?
- V čem vytvářet wireframe, dráťáky. A složitější design webů?
- V jakých nástrojích vytvářet infografiky a vizualizace?
- V čem opravovat obrázky a fotky a nekrást kvůli tomu Photoshop?
- Potřebují psát texty pro web, jaký HTML/WYSIWYG editor vybrat?