Je to zvláštní, že více jak po roce existence @365tipů, tady vlastně stále není jeden z těch nejzákladnějších tipů. Tedy to kde si pořídit e-mailovou schránku zdarma. Něco co vlastně nutně potřebujete pro využití Internetu a prakticky každou službu, kterou na Internetu najdete. Něco co budete používat pro zakládání adres, pomocí kterých si budete zakládat různé další služby.
Freemaily aneb e-mail zdarma
Prakticky všechny freemaily, neboli služby poskytující e-mail zdarma, fungují tak, že vám poskytnou e-mailovou schránku na doméně patřící služba (jako například @gmail.com), e-mailovou schránku určité velikost, přístup přes webové rozhraní a přes POP3/IMAP. Platí různorodá omezení, stejně jako je možné si často pořídit řadu další služeb a funkci, někdy za příplatek, někdy jsou součástí zdarma poskytované nabídky.
Pamatujte na to, že e-mailové účty se kradou, zejména pokud je hodně používáte a měli byste dbát na silná hesla (viz správce hesel) a pokud je to možné, tak na dvoufaktorové ověření přihlašování.
TIP: První věc, co musíte ochránit dvoufaktorovým ověřením, je váš e-mail. Smrtelně. Vážně. A tohle opravdu nepodceňujte.
Zahraniční řešení
Gmail – www.gmail.com . je zdarma dostupné řešení e-mailu od Google (placení řešení je v Google Apps). A mnou osobně preferovaná varianta. Byť dříve nebo později narazíte na to, že v rámci všech těch ochran proti zneužití budete muset zadávat čísla mobilních telefonů a podstupovat další různorodá harakiri.
Outlook.com – www.outlook.com – je to co dříve byl Hotmail a je to jedno z několika řešení, které má Microsoft. Než se jedničkou mezi freemaily stal Gmail, tohle byla dlouho jednička. Tedy až do roku 2012, kdy se na první příčku dostal právě Google.
Yandex.Mail – mail.yandex.com – patří Yandexu, největší ruské vyhledávací službě a jako každý „portál“ i zde je e-mailové řešení.
Zoho Mail – www.zoho.com/mail – patří k Zoho Corporation a jejich Zoho Office Suite (zdarma dostupná alternativa pro Microsoft Office).
Yahoo! Mail – mail.yahoo.com – je opět klasika, navíc letitá. Yahoo! coby portál vám k tamnímu účtu poskytne mailovou schránku. Osobně bych do Yahoo! moc času a úsilí neinvestoval, těžko říct co s nimi bude. A pozor, jsou poměrně agresivní v rušení nepoužívaných účtů (na tohle téma viz Může Twitter smazat můj účet pro neaktivitu? A jak je to u dalších internetových služeb?). Byť na druhou stranu mají docela velmi slušnou nabídku kapacity (1 TB).
TIP: Jak přenést kontakty mezi poštovními programy? Například z Outlook Express do Gmailu se bude hodit i pro přenosy kamkoliv jinam. Magická slova jsou … export … import.
ProtonMail – protonmail.com – je zajímavý tím, že nabízí end-to-end šifrování a tím něco zcela jiného než ostatní řešení. Vaše e-maily u ProtonMailu nejsou uloženy v někým cizím čitelné podobě. Lze používat jak zdarma, tak v placených programech. Další bezpečné šifrované e-maily najdete v Jak si pořídit šifrovaný bezpečný e-mail
GMX Mail – www.gmx.com – zná málokdo, ale jde o jednu z těch opravdu letitých služeb na Internetu.
AOL Mail – mail.aol.com – je taky prastará záležitost, nakonec AOL tady bylo ještě předtím, než Internet ovládl svět.
Co v Česku?
Seznam Email – email.seznam.cz – sice patří jedničce českého Internetu, ale stejně jako u vyhledávání, je i zde vidět, že nic pokročilého se nekoná. Pokud se rozhodnete využívat, tak zásadní pozor na absenci zabezpečení účtu a praktickou nemožnost účet jakkoliv získat zpět, pokud vám ho někdo hackne. Hodí se velmi dobře na jednorázové účty u kterých je vám jedno, zda přežijí či nikoliv. A taky jestli bude či nebude něco doručeno včas, protože tohle je jeden z častých problémů, moc rychle to prostě fungovat nebude.
Centrum.cz mail – mail.centrum.cz – patříval druhému největšímu portálu v Česku, dnes je součástí vydavatelství Economia a stále jedním z nejpoužívanějších freemailů v Česku. Do Economie nakonec patří i Volný.cz mail.
TIP: Co dělat, když mi lidé nemohou posílat e-maily a vrací se jim s „over quota“? řeší situaci, kdy se vám váš freemail povede zaplnit.
Co dalšího?
Pokud si myslíte, že nějaká vhodná freemailová služba chybí, dejte vědět. Ale není až tak v plánu tenhle přehled rozšiřovat závratně, příliš mnoho možností … uživatelova smrt.
Pokud nechcete používat e-mail přes web, tak pokračujte do Jaké aplikace pro e-mail si pořidit? V čem pracovat s elektronickou poštou?
TIP: Pokračovat můžete do Jak zabezpečit a bezpečně pracovat s e-mailem?