Mac Mini M4 má dvojici USB-C (na čelní straně. USB 3) a na zadní straně tři Thunderbolt 4 porty (což znamená i podporu USB 3). Takže máte v zásadě k dispozici pět USB-C a budete-li potřebovat víc, tak USB-C hub je snadné řešení.
Co budete nutně potřebovat
Displej je na přímo přes HDMI a další dva lze připojit přes USB-C (zadní trojice Thunderbolt je zároveň USB_C) (podporuje 2x 6K a 1x 5K). Pro verze má stejné počty portů, ale poněkud pokročilejších. Tady tedy nezapomeňte pořídit HDMI kabel odpovídající vašemu displeji, případně USB-C kabel také odpovídající vašemu displeji.
Nebo redukci USB-C > HDMI. Alza 500Kč vyšší parametry (tuhle jsem si pořídil) nebo můžete risknout Ali 80Kč, takový spíš základ na cesty ale na běžný 1920×1080 displej by stačit mohla.

Klávesnice je to, co budete samozřejmě potřebovat, stejně jako myš (případně trackpad). Ideální je jít do bezdrátového, tedy Bluetooth – může to být cokoliv od Apple, ale také třeba bezdrátové Logitech. Drátově bude málo těch co jsou přímo USB-C, takže nezapomeňte na konverzi USB-C<>USB-A. Já využil to co už mám, Logitech MX Mechanical a Logitech MX Master 3 a obě mají tři přepínatelné BT profily (připojení), takže snadno přepnutelné mezi Windows strojem a Mac.
Připojení k sítí snadno pomocí Ethernet 1 Gbps (Pro má rychlejší) nebo Wi-Fi. K sítí přes Ethernet budete potřebovat kabel.
POZNÁMKA: Koupil jsem Mac Mini M4 s 512 GB SSD a 24 GB paměti. Tedy tak nějak o stupínek nad základním modelem. Bral bych něco ještě líp vybavené, ale na to nejsou finance.
Co se bude hodit

USB-C hub je dle mého dost zásadní příslušenství, protože vám zpravidla nabídne dostatek USB-A portů, pár USB-C a některé mají i další vychytávky. Ty co mají video výstup(y) tady asi můžete vynechat (byť další HDMI se hodit může). Já měl neco před měsíci koupené z Temu a používané u Windows stroje (na obrázku).
Sluchátka opět ideálně bezdrátová, ale na čelní straně je sluchátkový konektor, pokud máte rádi drátovou klasiku. V mém případě už dříve pořízené Sony WH-CH720N
Externí úložiště buď síťový NAS nebo přes USB-C/USB-A/Thunderbolt připojitelné externí HDD či SSD (v roce 2024 a dále asi ideálně právě to druhé). Moc nešetřete kapacitou, 1 TB a výše zcela určitě. Tady sice nějaké externí disky mám, ale většina je čistě USB-A a navíc už k něčemu slouží, takže tohle budu ještě řešit.
Webkamera musí také být samostatná, pro klasickou USB-A budete potřebovat buď zapojovat do USB-C hubu nebo mít konverzi (USB-C na USB-A). Už dlouhé roky mám něco od Logitechu, takže stačilo přepojit.
Externí reproduktor pokud byste potřebovali, tak buď připojitelný do audio konektoru, USB-C portů, nebo bezdrátově. Samozřejmě ideální doplněk jsou chytré reproduktory od Apple (k těm tu jsou kupy tipů v Jak na Apple HomePod).
Podložka pro chlazení se může časem u náročných procesů se stoupající letní teplotou kázat jako užitečný doplněk, případně pro stárnoucí Mac Mini za čtyři a více let. Hned ale určitě ne, ta věc drží neuvěřitelně nízkou teplotu i při hraní her „na plný koule“ aniž by nějak extra točila větráčkem.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#2077: Mám si pořídit placený antivir? Stačí ty zdarma?
Antivir je povinná výbava pro Windows a rozhodně neuškodí to takto brát i pro Mac OS. Pro Linux je to s otazníky, ale když už ne povinně, tak se tam alespoň hodí.…
-
TIP#2076: Trápí vás změny jasu na Mac/MacBooku? Vypněte si to a nastavujte si jas ručně
Pokud máte MacBook vybavený světelným čidlem, tak při změně světelných podmínek dochází k automatické změně jasu. Velmi často k takové, kterou vůbec nechcete, jak už to tak u automatických věcí tohoto druhu…
-
TIP#2071: Jak na Mac OS maximalizovat okno
Ovládání oken jsme tu už probírali v Jak je to s ovládacími prvky a ovládáním oken na Mac OS a o zeleném ovládacím prvku vlevo nahoře už tam řeč byla. Slouží k…
-
TIP#2066: Proč nejde Mac/MacBook uspat?
Nejde vám uspat Mac? Brání se zavření víka nebo volby Sleep/Uspat? Mrkněte do Activity Monitor/Monitor aktivity na CPU a v menu Zobrazení s vyberte Sloupce a úplně dole je Zabránit uspání. Související…
-
TIP#2065: Jak na Mac OS vypnout Spotlight a čím (a jak) ho nahradit
Spotlight je velmi užitečný pomocník, osobně ho používám prakticky vždy, když chci spustit nějakou aplikaci, kterou nemám v Docku. Stačí si pamatovat její jméno a cmd+mezera vyvolá Spotlight (vyhledávací políčko) kde prostě…
-
TIP#2062: Jak na Apple AirTag: Pokročilejší věci a otázka soukromí
Apple Watch původně nepodporovaly AirTagy. Najít/Find My na hodinkách ale byla doplněno o Find Items/Najít předměty a můžete je tedy používat pro hledání. Související příspěvky TIP#2061: Jak na Apple AirTag: Jak najít…
-
TIP#2061: Jak na Apple AirTag: Jak najít AirTag (předmět s AirTagem)
Spustíte si Najít/Find My a vyberte si záložku Předměty/Items – tam uvidíte všechny vaše AirTagy a jejich polohu. Ten který chcete hledat si můžete otevřít (kliknutím na ikonku nebo ze seznamu). Související…
-
TIP#2060: Jak na Apple AirTag: Zprovoznění nového AirTagu a k čemu to slouží
Apple AirTag je malý disk, který je možné vyhledávat s pomocí dalších zařízení od Apple, tedy zejména iPhone, iPadu a Mac/MacBook počítačů. Můžete si ho koupit jednotlivě nebo v balení po čtyřech…
-
TIP#2059: Jak na Mac OS nainstalovat font/fonty
Nainstalovat jeden font na Mac OS je snadné – zobrazte si soubor ve Finderu a prostě ho otevřete. Nebo Vyvolejte kontextové menu (cmd+pravé tlačítko) a vyberte Otevřít v aplikaci -> Kniha písem.…
-
TIP#2054: V MacOS Monterey je nově pomůcka pro měření kvality sítě
V Mac OS 12 Monterey se objevila v příkazové řádce pomůcka networkQuality – umožňuje měřit rychlost síťového připojení (stahování a odesílání) a také něco, čemu Apple říká Responsivess/responzivnost (RPM). Související příspěvky TIP#1357:…
-
TIP#2049: Jak najít hesla uložená na Macu. Novinka od Mac OS 12 Monterey
Už jsme to tu probírali v Kde a jak v iPhone, iPadu a Mac/MacBooku najdu uložená hesla? ale s příchodem Mac OS 12 Monterey je tu malá změna. Hesla jsou sice nadále…
-
TIP#2044: Co to na Mac OS znamená “Přemístěné položky/Relocated Items” a co s nimi?
Možná jste na to narazili při aktualizaci na Mac OS 12 Monterey (nebo při jiné předchozí aktualizaci). Na ploše se vám objevily Přemístěné položky/Relocated Items – složka (respektive shortcut/odkaz na složku), ve…
-
TIP#2039: Jak na Mac OS (Linuxu i Windows) převést QuickTime (MOV) na MP4?
Tyhle věci stále Apple strašně neochotně řeší. Záznam obrazovky ukládá video jako QuickTime, takže pokud ho chcete použít kdekoliv jinde, tak ho musíte převést na MP4. Což QuickTime aplikace prostě neumí. Uměla…
-
TIP#2037: Jak z (nejen) Windows přistupovat vzdáleně na Mac/MacBook
Mohlo by se hodit, ať už opravdu na dálku (tedy někde přes síť či Internet) nebo jenom doma kdy používáte Windows i MacBook. Související příspěvky TIP#2824: NoMachine znáte? Pro vzdálený přístup na…
-
Převod mezi JPG/PNG/HEIC je od Mac OS 12 Monterey přímo v menu souboru
Nenápadná novinka v Mac OS 12 Monterey se skrývá v kontextovém (control+kliknutí) menu pro obrázky – v Rychlé akce/Quick Actions najdete Převést obrázek/Convert mage. Související příspěvky TIP#1680: Jak na iPhone či iPadu…