@365tipu

TIP#2037: Jak z Windows přistupovat vzdáleně na Mac/MacBook

Mohlo by se hodit, ať už opravdu na dálku (tedy někde přes síť či Internet) nebo jenom doma kdy používáte Windows i MacBook. 

Na Mac/MacBooku musíte v Předvolby systému/System Preferences -> Sdílení/Sharing najít položku Sdílení obrazovky/Screen Sharing a tam pokračovat do Nastavení počítače/Computer Settings.

První volbu (Kdokoliv může požádat o ovládání obrazovky) nechte neaktivní, ale druhou volbu (Uživatelé VNC mohou ovládat obrazovku po zadání hesla) aktivujte a vyberte si nějaké heslo – nemusí být nijak extra komplikované (má maximálně osm znaků). Pak už jen klikněte na OK a váš Mac/Macbook je připraven.

TIP: Sdílení obrazovky nebo Screen sharing je k dispozici na Mac OS pro připojení k dalším Mac OS. Najdete snadno přes Spotlight protože na disku je to beznadějně utopené kdesi hluboko

VNC Viewer

Pro přístup potřebujete VNC Viewer – zdarma dostupný program, stáhnutelný z www.realvnc.com/en/connect/download/viewer . Je tam mimochodem dostupný pro Windows, Mac OS, Linux, iOS, Android a řadu dalších systémů a znamená to, že na Mac/MacBook může vzdáleně přistupovat stejným způsobem. VNC Viewer si můžete do Windows nainstalovat nebo jen spouštět samostatnou aplikaci bez instalace.

Jak z Mac/MacBooku přistupovat vzdáleně na Windows? Znáte Chrome Remote Desktop? Hodně se hodí

Pro připojení k Mac/MacBooku budete potřebovat znát jeho IP adresu nebo síťové/DNS jméno.  To jak se váš Mac/Macbook jmenuje si můžete upravit na výše uvedeném místě – v záhlaví je Název počítače/Computer name a Upravit/Change umožní nastavit síťové jméno. 

Po připojení k Mac/Macbooku se VNC zeptá na přihlašovací údaje. Tam musíte zadat jméno uživatele na vašem Mac/Macbooku a jeho heslo – můžete používat své obvyklé (nezapomeňte, že přihlašovací jména jsou běžně něco jako “Daniel Docekal” a případně mají i zkrácenou podobu, ale ta není běžně vidět) nebo si založte extra uživatele pro podobné věci. 

Nezapomeňte, že ve výchozí podobě mají vzdálený přístup povolení pouze Správci/Administrators a další uživatele tak musíte povolit. Opět na stejném místě, viz screenshot výše.

TIP: Aplikace a programy pro sdílení obrazovky na dálku

Mac/MacBook nijak extra neupozorňuje, že došlo ke vzdálenému připojení – pouze se objeví bublina “Vaše obrazovka je sledována” a k té patří v menu liště ikonka (dvě “obrazovky” na sobě), kde je možné vzdáleně připojeného odpojit (nebo prostě zavřít okno ve Windows). Pokud jste ale přihlášení na Macu/MacBooku a někdo/vy se přihlásí vzdáleně k jinému účtu, tak žádné upozornění ani ikonka k dispozici není. 

Na Mac/MacBooku může být přihlášen jiný uživatel, než ten který se připojuje vzdáleně. Pokud se ale připojíte s účtem co už je přihlášený, tak se připojíte na aktivní desktop i se všemi programy, okny, atd. Připojení k jinému uživateli nechává vše tam otevřené aktivní i po odpojení, takže se při pozdějším připojení ocitnete tam kde jste byli. 

TIP: Jak z Windows/Mac OS přistupovat vzdáleně na Ubuntu

Nezapomeňte, že nebudete mít k dispozici obvyklá gesta a ovládání bude mírně ztížené. Ukončení spojení hledejte pod výše zmíněnou ikonkou v liště. S novým připojením pár sekund počkejte, nejde to udělat příliš brzy. Počítejte s tím, že jde o vzdálený přístup přes síť a má to dopad na překreslování oken a rychlost odezvy.

Poslední důležitá věc, na kterou vás ostatně VNC Client bude upozorňovat – vaše připojení z Windows na Mac skrz Apple Screen Sharing přenáší přihlašovací údaje v nešifrované podobě. Řešitelné je to přes VNC Connect a instalaci VNC Serveru na Mac/MacBook a přechodem na placenou podobu. 

S ohledem na výše napsané asi není od věci vzdálený přístup nenechávat neustále povolený a aktivovat ho jen když je potřeba. Případně jít jinou cestou (Chrome Remote Desktop nebo další samostatné aplikace pro vzdálený přístup jako Zoom či například Screens).

TIP: V  Jak na Mac OS najdete další tipy pro Mac/Mac Book

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky