@365tipu

TIP#2013: Jak z Mac/MacBooku přistupovat vzdáleně na Windows? Znáte Chrome Remote Desktop? Hodně se hodí

Potřebujete se z Mac OS dostat na plochu počítače s Windows? Vlastně by to nebylo až nic tako složitého, kdyby to Microsoft nekomplikovat tím, že domácí (Windows Home) počítače neumožňují vzdálený přístup pomoci Microsoft Remote Desktop aplikace/protokolu. 

Microsoft Remote Desktop

Na Mac OS si tuto aplikaci můžete pořídit (je v Mac App Store) a pak už stačí jen použít (podobně jako pro přístup z iPadu či Androidu kde je k dispozici také). 

Na Windows musíte vzdálený přístup povolit – ve Windows 11 hledejte v Systém/System -> Vzdálená Plocha/Remote Desktop. Nezapomeňte konkrétním uživatelům přidat možnost se přihlásit a tak použít Remote Desktop na dálku. 

Pokud máte Windows Home tak nezbývá než jít cestou některých jiných pomůcek pro “sdílení obrazovky” – Zoom, TeamViewer, Chrome Remote Desktop, AeroAdmin, AnyDesk a čistě teoreticky byste se mohli vydat i cestou VNC Serveru

Microsoft Remote Desktop je ale svižnější než VNC Client, byť při přístupu z Mac OS budete narážet na nepříliš jasné mapování klávesnice (což ale platí prakticky všude). Vhodné připomenout je, že tímto způsobem nemůžete přistupovat na Windows Home. 

TIP: Jak z Windows/Mac OS přistupovat vzdáleně na Ubuntu

Chrome Remote Desktop jako snadné řešení

Chrome Remote Desktop je jedna z těch snadných a zajímavých možnosti – ve Windows si otevřete Chrome a adresu remotedesktop.google.com/access kde zvolíte Set up remote acess – do Chrome přidat Chrome Remote Desktop z Chrome web store a budete pokračovat v pokynech k aktivaci. Po zvolení jména stroje je třeba zadat PIN (alespoň 6 čísel) co bude používán pro přístup na dálku. 

Na Mac/MacBooku si také otevřete Chrome a půjdete na  remotedesktop.google.com a vyberete si Access my computer – pokud toto děláte v Chrome pod stejným účtem jako předchozí aktivaci, tak přímo uvidíte váš aktivovaný stroj s Windows. Zadáte PIN a na MacMacBooku budete mít plochu z Windows – opravdu plochu, nikoliv jenom okno Chrome.

Pokud máte víc displejů, tak se vám objeví něco dost nepoužitelného – v pruhu vpravo si odrolujte o trochu dolů a vyberte si jenom jeden z displejů.

TIP: Chrome Remote Desktop můžete využít i opačně, tedy z Windows na Mac OS. Aktivace probíhá stejným způsobem. Bude potřebovat přidělit práva Zpřístupnění a Záznam obrazovky, nezapomeňte. Obvyklý komplikovaný uživatelsky nepřívětivý opruz.

Pro jinou cestu jak ovládat vzdáleně Mac OS viz Jak z Windows přistupovat vzdáleně na Mac/MacBook

Pamatujte na to, že přístup přes Chrome Remote Desktop je chráněn jen PIN kódem, který jste si nastavili. 

Spustit Chrome Remote Desktop pro připojení k dalšímu počítači je možné pomocí ikonky pro rozšíření (pokud vám ji Chrome nezviditelnilo, tak si ji zapněte). 

V Remote Support se dá využití i jednorázového propojení mezi dvěma počítači – na prvním nasdílíte obrazovku – získáte 12 místný kód – a na druhém tento kód v Connect to another computer zadáte. Při připojení musí uživatel sdíleného počítače potvrdit sdílení. Hodí se, když potřebuje pomoci někomu “cizímu”. 

Chrome Remote Desktop je k dispozici i v App Store pro iPad či iPhone. Funguje to svižněji než VNC Client. Pokud máte více displejů, tak při připojení z iOSu/iPadOSu ale není možné vybrat jeden z nich, jako u připojení z Mac OS/ Windows. Připojit se z Windows/Mac OS na iPad/iPhone možné není.

TIP: Další tipy a triky pro Mac/MacBooky najdete v  Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky