@365tipu

TIP#2049: Jak najít hesla uložená na Macu. Novinka od Mac OS 12 Monterey

Už jsme to tu probírali v Kde a jak v iPhone, iPadu a Mac/MacBooku najdu uložená hesla? ale s příchodem Mac OS 12 Monterey je tu malá změna. Hesla jsou sice nadále v Klíčence (Keychain),ale nově se mezi Předvolby systému/System Preferences dostalao Hesla/Passwords. Už se ani nepočítá s tím, že byste pro hesla chodili do Safari, jak tomu bylo v minulosti, byť tam je v zásadě dostupné totéž (komplikované v Předvolbách).

Hesla/Passwords by ideálně měla zobrazovat všechna uložená hesla setříděná podle abecedy, ale Apple se tradičně něco nepovedlo a neplatí to – tak jako tak nejspíš budete používat vyhledávací políčko, pro nalezení odpovídajícího webu/služby (jen pozor, není to to vpravo nahoře, ale to vlevo). 

Třídění navíc není možné vyvolat, natož změnit, nenechte se mást menu – to se totiž týká aplikace Předvolby systému/System Preferences

V Hesla/Password ale nenajdete například hesla k Wi-Fi – k tomu je třeba využít klasických cest, včetně stále funkční aplikace Klíčenka/Keychacin. 

V Hesla/Password je ve spodní části vyvolatelné (…) menu s možnosti pro Import a Export. “+” umožní přidat heslo a “-” uložené heslo smazat.

Užitečné je upozorňování na uniklá či jinak problematická hesla – bohužel problematická hesla se míchají s těmi bez problémů a není žádná cesta jak se dostat k přehlednějšímu pohledu.

Detekci odhalených hesel je možné vypnout/zapnout. Původně se tato funkčnost nacházela také v Safari, viz Safari umí hlídat, jestli nedošlo ke kompromitaci hesel. Využijte to pro zlepšení bezpečnosti. Můžete i přímo v iPhone/iPadu

Ve změně můžete změnit přihlašovací ID (“uživatel/user”),  heslo a pokud služba používá dvoufaktorové ověření tak ho aktivovat. 

DOPORUČENÍ? Pořiďte si něco pořádného, tedy plného Správce hesel, jako je třeba Bitwarden a další (viz Co používat pro správu hesel? Jaké jsou alternativy pro LastPass?). Ale možná když vydržíte pár let, tak se Apple konečně poučí.

TIP: Další tipy a triky pro Mac/MacBooky najdete v  Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky