@365tipu

TIP#1856: Safari umí hlídat, jestli nedošlo ke kompromitaci hesel. Využijte to pro zlepšení bezpečnosti. Můžete i přímo v iPhone/iPadu

Safari (na Mac OS) umí hlídat zda vaše heslo nebylo kompromitováno – zapíná se v Předvolby/Preferences v Safari kde přejdete na Hesla/Passwords a tam je volba Detekovat hesla odhalená ve známých uniklých datech/Detect passwords compromised by known data leaks.

Safari umí upozornit nejenom na kompromitovaná hesla, ale varuje i u slabých hesel nebo u opakovaně použitých hesel.

Čas od času je dobré se podívat co se objevilo za upozornění a projít si je, ta podstatná napravit. Ideální stav by samozřejmě byl, že žádná upozornění nemáte. Byť například slabá hesla musíte posuzovat podle toho, kde je to heslo použité – na hlouposti slabá hesla mít můžete. Opakovaně použitá hesla jsou nebezpečí při úniku takového hesla, útočník se pak dostane i do jiných služeb. Uniklé heslo je největší problém, takové by mělo být neprodleně změněno.

V iPhone či iPadu je kontrola hesel v Nastavení/Settings -> Hesla/Passwords. Nemusíte tedy mít Mac ani Safari, abyste čas od času napravovali rizika.

V Jak ověřím, jestli můj e-mail a heslo není v nějakém úniku hesel? najdete návod jak si ověřit, jestli váš e-mail není v některé ze známých úniků.

Hesla je vhodná svěřit správci hesel. V Apple světě je svěřujete Klíčence, ale tak neumí řadu věcí, kterou správci hesel umějí (viz Správce hesel vám pomůže nejenom si hesla pamatovat, ale také zlepší bezpečí). Právě kontrola hesel na únik a na kvalitu, nedávno doplněná do Klíčenky, je jedna z takových pokročilých funkcích.

Klíčenka, stejně jako správci hesel, vám ale umožní mít bezpečně uložena hesla a mít je dostupná na všem co od Apple máte – počítači, notebook, telefonu i tabletu (Kde a jak v iPhone, iPadu a Mac/MacBooku najdu uložená hesla?).

Novější podoba tipu je v Jak na iPhone zjistit kompromitovaná (uniklá) hesla? Jak odhalit slabá hesla či ta co používáte opakovaně?

TIP:  Jak na Mac OS obsahuje množství dalších tipů a triků pro Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky