Xiaomi Flora je poněkud dražší ale zajímavější varianta – v klasické podobě je pro MiHome, ale existuje i provedení pro Tuya. Najdete na Ali jako HHCC Flora Monitor v různo-barevných provedeních. Kusově je to dost drahé, i když na Ali je to vždy se slevami, takže spíš berte více najednou, dost se to zlevní. A pozor na to aby to byla “global version”
- Černý není chytrý (má LED indikující potřebu zásahu)
- Bílý/Zelený je Mi Home (či HHCC appka, tedy Flower Care appka)
- Růžový je Tuya
Tenhle sensor není ani tak obrovský, takže se hodí i do menších květináčů – co navíc, umí světlo, vlhkost, živiny i teplotu. Napájené to je CR 2032 (je součástí, stačí vytáhnout pojistku) a klasická Mi Home podoba používá Bluetooth/BLE.
Výhodou může být i to, že Mi Flora umí nechat i zvolit jakou že kytku to máte a podle toho přizpůsobit doporučované hodnoty – ty si získává z velmi rozsáhlé databáze květin.

V Česku například SunnySoft měl bílý model za 439 Kč (a i tam je označení HHCC Smart Flower Monitor). S touto cenou víceméně na úrovni nakupování z Ali s výhodou rychlosti, záruky, atd). Což mimochodem znamená i to, že jsem jich tam nakonec pár koupil (už jsem někde psal, že tohle hobby leze do peněz, že ano?).
Aplikace je “Flower Care” (Životní styl) a neděste se čínských znaků – samotná aplikace je v angličtině. Vytvořte si účet nebo se přihlaste přes Apple/Google a jde i přes Xiaomi účet. Vyberte si EU jako místo kde jste. Můžete ale použít i klasickou Mi Home – a pozor. Flower Care i přes volbu EU ty senzory dává na „cn“ servery.

Samotný senzor vyjmout z papírového a plastového obalu (to balení je mimochodem moc povedené) a poté na zadní části otevřít (jde to těžko) a aktivovat baterii. Tady ale pozor, je tam oranžové gumové “těsnění” a to odstraňovat nechcete. Baterii je oddělená průhledným igelitovým kouskem. A je dost jisté, že se vám podaří právě tu gumu dát pryč a nepodaří dát zpět.
V Aplikaci pak “+” nebo Click to add device – symbol čidla – najde ho, chvíli to trvá a poté přidá, takže můžete pokračovat přes Add Plant – dostanete se k seznamu, takže musíte najít tu svoji – tím se vám předvyplní ideální parametry.
Hledejte v políčku nahoře, protože to co vidíte je jenom předvýběr – názvy jsou takové nějaké latinské, takže to nebude jednoduché. Můžete si na pomoc vzít Google (umí poznávat kytky) nebo ChatGPT (také umí). Ale občas to moc úspěšné nebude. Případně v aplikaci je průvodce podle typu listů. Zkoušel jsem, výsledky rozpačité.


Až tam jednotlivé kytky budete mít, tak je lze otevřít a dostat se k parametrům – můžete si nastavit vlastní rozsahy hodnot. A můžete je také přejmenovat, abyste věděli, kde je vlastně máte. Jen pozor, názvy jsou dost krátké. A můžete si ji i vyfotit a nahradí se tím fotka z databáze.
V Nastavení aplikace si nezapomeňte přepnout na stupně Celsia, výchozí jsou Fahrenheita. Česky to mimochodem neumí, takže musíte zůstat u něčeho jako Angličtiny, Němčina, atd. A výběr moc velký není.-
Senzory jsou Bluetoot/BLEh, což je dost důležité i s ohledem na aktualizace – v přehledu senzorů máte Sync All a jednotlivý senzor se bude aktualizovat když ho otevřete – dosah vypadá docela rozumně, funguje to napříč celým bytem, ale protože je to Bluetooth tak to prostě občas nebude fungovat, dokud nedojdete blíž k senzoru.
A pokud máte aplikaci na iPhone/iPadu, tak to bude ještě horší, protože jakmile nebude na popředí, tak ji Apple zabije a máte po žížalkách. Takže aktualizace čekejte až proběhne.


Nepraktické je i to, že se údaje neaktualizují samostatně, jde to jenom ručně – byť se natáhnou historická data ze senzoru, takže o nic nepřijdet.e
Osobně bych uvítal přehled všech hodnot rovnou v seznamu, ne nutnost chodit se na jednotlivé senzory dívat. Ke každému senzoru můžete sledovat i vývoj v čase.
A pozor, tohle je indoor tedy vnitřní senzor, do záhonku ven bych s tím nechodil.

Jak na Home Assistant
Do Home Assistant jdou tyhle senzory dostat nakonec snadno – musíte mít samozřejmě podporu Bluetooth. Home Assistant pak bude odchytávat údaje ze všech senzorů tak jak je posílají do étéru a bude to tak nakonec fungovat podstatně lépe, než originální aplikace.

Postačí přidat Xiaomi BLE integraci a poté postupně přidávat jednotlivé senzory. Musíte ale zjistit který z těch co jste si možná nastavili už ve Flower Care odpovídá kterému kódu. Což je komplikace, protože v Flower kódy prostě dostupné nejsou – ale můžete to zkusit odvodit postupně od hodnot v aplikaci vs. těch co se objeví v HA. Jenže ani to moc nepomůže, hodnoty v HA se budou od těch v Flower Care lišit. Případně můžete jeden po druhém například zakrýt (tyto mají senzor na světlo) nebo vyjmout z hlíny (změna vlhkosti na nulu).
Budete potřebovat token extractor tool, protože umí najít Plant Sensory, ale moc vám nepomůže v identifikaci co že a jak že to máte v aplikaci. Ale nakonec si nějak poradíte a téhle pomůcky získáte dešifrovací klíč (BLE KEY) nutný pro přidání do Home Assistant.
Pokud některé senzory máte daleko od Home Assistant krabičky/instalace, nebo nemáte Bluetooth/BLE s anténou či zarušený, tak vám to může některé ze senzorů nabrat částečně, tedy nebudou tam všechny hodnoty – čase se vám objeví všechny, ale chce to něco udělat s kvalitou vašeho BT/BLE. Tady klasicky viz Pomůže USB prodlužovací kabel s kvalitou Bluetooth signálu a ideálně si kupte pořádné Bluetooth dongle s pořádnou anténou (je v tipu).
Tři půdní senzory odzkoušeny
Po pár týdnech praktického zkoušení MiFlora a dvou dalších senzorů je výsledek dost jasný, právě tohle je aktuálně nejlepší vnitřní půdní senzor. Popsaný už tu mimochodem je Menší Tuya/MOES Bluetooth senzor pro vaše květinky, ale tam zůstávají stále stejné otazníky, které jsou popsané na konci tipu.
A další varianta, GMX-01, popsaný v Chytrý venkovní (i vnitřní) ZigBee senzor pro vaše plantáže. Pardon. Květinky má stejný problém, teplotu měří, vlhkost tvrdohlavě ukazuje 100%. Ale tam je to asi dost ovlivněné umístěním ve velkých truhlících, opravdu velkých.
Tipy týkající se Chytré domácnosti
-
Jak na Google Home? Přehrávání hudby na Google Home (6)
Dobré na Google Home je, že jde připojit Spotify a co navíc, používat i v neplacené podobě. Abyste ale mohli Google Home hlasem požádat o hraní hudby, „OK, Google, Play Music“, tak…
-
Jak na Google Home? Připojování chytrých zařízení k Google Home (5)
Přes Google Home můžete ovládat chytrá zařízení – žárovky, zásuvky i pokročilejší. Podstatné je, jestli je Google podporuje. Přidat je musíte opět v aplikaci na mobilu. Související příspěvky Jak na Google Home?…
-
TIP#1029: Co je to Wi-Fi Mesh? Mám si něco takového koupit?
U bezdrátových sítí (a hlavně u Wi-Fi) se můžete setkat s termínem Mesh. Označuje topologii, tedy uspořádání zařízení zprostředkovávajících připojení k (Wi-Fi) síti a propojení mezi jednotlivými zařízeními. Poněkud delší označení je…
-
TIP#1031: Jak funguje Wi-Fi Mesh? V praxi s TP-Link Deco M5 (recenze)
TP-Link Deco M5 je jedna z možností jak si domů pořídit Mesh – termín se kterým jsme se setkali už v jednom z dřívějších tipů (Co je to WiFi Extender a WiFi…
-
Jak na Google Home? Google Home v mobilu je důležité pro nastavování (4)
Aplikace Google Home v mobilu je velmi důležitá. Všechno nastavování, změny, připojování zařízení se bude dít právě tam. Je dobré se s ní postupně dobře seznámit. Nutno dodat, že je místy dost…
-
Jak na Google Home? Ovládací prvky na Google Home a jak resetovat (tovární nastavení) (3)
Ač to tak nevypadá, na Google Home Mini jsou ovládací prvky, tlačítka – liší se podle provedení (Google Home, Google Home Mini, atd) a případná nápověda je v Control Google Home by touch.…
-
Jak na Google Home? Zprovoznění a základní nastavení (1)
Google Home je osobní asistent ovládaný hlasem – ten základní, nejrozířenější a cenově dostupný (od 1600 do 2000 Kč podle toho kde koupíte) je malá krabička velikosti puku – má jediný ovládací…
-
TIP#1018: Jak funguje chytrá žárovka od Xiaomi. Včetně Alexa, Google Home a IFTTT
Začali jsme v Jak je to s chytrými žárovkami. Jak fungují, co můžete čekat a je čas se podívat na konkrétní příklad – tím je snadno dostupná Xiaomi Yeelight AC220V RGBW E27 Smart LED Bulb…
-
TIP#1017: Jak je to s chytrými žárovkami. Jak fungují, co můžete čekat.
Do chytré domácnosti patří řada věcí. Některé z nich jsou složitější, některé extrémně jednoduché, celkově v tom všem ale panuje poněkud džungle. Daná hlavně tím, že je řada velmi různorodých výrobců, kteří…
-
TIP#991: Xiaomi chytrá váha, Smart Weight Scale (V2) aneb jak chytře na měření váhy
Nový rok dorazil, podzim, zima, blíží se jaro, přes Vánoce jste určitě nabrali, pohybu je málo. Dobrý čas rozšířit chytrou domácnost a „fitness“ vybavení o pořádnou váhu. Takovou co bude vážit, to…
-
TIP#985: Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo
TP-Link HS-100 je jedna z cenově přístupných a v Česku snadno po říditelných chytrých (na dálku ovladatelných) zásuvek. Ovládá se přes Wi-Fi a TP-Link má vlastní aplikaci, ale tím se nemusíte nechat…
-
TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)
Které Amazon Echo si koupit? Dost zapeklitá otázka, protože na výběr jich je několik (a pouze některé jsou v International podobě, tedy přímo koupitelné do Česka) a navíc existuje první a druhá…