Jedna taková typická ukázka toho, jak Apple nemyslí na uživatele. Po aktualizace/restartu Mac/MacBooku na vás vyběhne varování o Starší verzi rozšíření systému, které nebude do budoucna kompatibilní. A můžete to odkliknout OK nebo chtít Další informace.
Jenže Další informace vás nenavedou na ono konkrétní rozšíření a jediné co (a to ještě někdy) určuje o co jde, je určení vývojáře, který ho podepsal. Což někdy pomůže, ale třeba u “Oracle” nebudete vůbec tušit která bije,.
TIP: Starší verze tipu Proč se na Macu objevuje hláška o “Starší verzi rozšíření systému” (Legacy System Extension) neřešila jak se pokusit dohledat původce.
Co s tím?
Můžete čekat, jestli se časem neobjeví aktualizace onoho rozšíření, která ho uvede do kompatibility a tím odstraní problém.
Jenže, co když je to aplikace, která už není udržovaná? Pokud nic nebudete dělat, tak časem prostě MacOS toto rozšíření zablokuje, přestane tedy fungovat. Jestli se tím něco rozbije? Těžko říct.
Čistě teoreticky byste v Nastavení Systému -> Software -> Soukromí a zabezpečení -> Rozšíření -> Přidaná rozšíření měli být schopní předmětné rozšíření najít – jenže spíš ne, protože jediné co máte je “kdo podepsal” a v přehledu rozšíření jsou prostě názvy aplikací.
Hledat pomoc můžete v O tomto Macu -> Další informace -> Systémový profil a vlevo jít do Software kde zkoumat Deaktivovaný software (tam bude ale vidět až po deaktivaci), Starší software (kde nejspíš stejně nebude) a Rozšíření.
Tam vás bude zajímat sloupec Obdrženo od, ale pomůže jen částečně. Musíte totiž ručně projít vše s Známý vývojář a v detailu se dívat na Podepsáno.
Nakonec, budete-li mít štěstí tak najdete co hledáte – v mém případě je Oracle tím kdo podepsal části Oracle VM VirtualBox. Takže vlastně není divu, že nová verze není instalovaná – VirtualBox totiž musíte ručně spouštět abyste jej ručně aktualizovali – až tak ručně, že je nutné stáhnout z webu a znovu instalovat.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#1800: Jak v prezentaci v PowerPointu změnit písmo (font) na všech snímcích
Taková ta věc, kterou čas od času sám řeším. Doplním či opravím nějakou starší prezentaci v PowerPointu a zjistím, že se mi tam místo fontu co doposud byl všude, najednou objevil nějaký…
-
TIP#1797: Co je to na Macu Spinning Wheel of Death/Kolečko smrti? Jak řešit otáčející se barevné kolečko?
Windows mají přesýpací hodiny, Mac má otáčející se barevné (duhové) kolečko. Říká se mu též Spinning Wheel of Death/Kolečko smrti (podobně jako mají Windows Modrou obrazovku smrti/Bluescreen of death, byť to není…
-
TIP#1795: Jak v Mac OS smazat systémové tapety (wallpapers)?
Věděli jste, že tapety na plochu (wallpapers) v Mac OS zabírají přes 1 GB diskového prostoru? Apple jich nadělilo vrchovatě a možná by se vám mohlo hodit je odstranit pokud máte málo…
-
TIP#1789: Jak na MacOS dostat více obrázků do jednoho PDF
Jedna věc na začátek je dost nutná říci. Obrázky v podobě fotografií můžete posílat samostatně a vůbec je nemusíte (a neměli byste) dávat do PDF. Bohužel ale občas na něco takového narazíte…
-
TIP#1783: Jak je s to údaji o ochraně soukromí (‚Nutrition Label‘) u aplikací v App Store od Apple?
14. prosince Apple uvolnilo iOS/iPadOS 14.3 a Mac OS Big Sure 11 a jednou z novinek bylo iu zprovoznění slibovaných údajů o tom jak aplikace používají naše osobní i neosobní údaje. U…
-
TIP#1782: Jak přenést hesla z (nejen) LastPass do Klíčenky na iPhone/Mac (iOSu)
Pokud jste dlouholetým uživatelem LastPass, tak možná časem (po pořízení iPhone, iPad a MacBooku) dorazíte do momentu, kdy si říkáte, že by nebylo marné mít hesla z LastPass i v Klíčence u…
-
TIP#1780: Nerušit (DND) na Mac OS. Jak zapnout a vypnout
Nerušit (Do Not Disturb, DND) je na počítači či notebooku s Mac OS užitečná věc, pokud chcete mít klid na práci bez vyrušování upozorněními a zvuky nebo třeba když prezentujete a nechcete…
-
TIP#1773: Jak ve Finderu/Fotky na Mac OS vidět velikost souborů, složek a rozměry obrázků?
Jedna věc je na Mac OS komplikovaná ve srovnání s Windows. Velmi důsledně skrývá velikosti souborů a vede to k tomu, že uživatelé z Maců běžně posílají přílohy (hlavně fotky kde to…
-
TIP#1770: Jak na Mac OS najít všechny snímky obrazovky (screenshot)
Malá vychytávka co využívá to, že v Mac OS je možné soborům přidávat štítky (tags) a Mac OS ke každému snímku obrazovky přidá konkrétní štítek. Ale protože jsme u Apple, tak to…
-
TIP#1768: Jak screenshot na Mac OS pořídit bez stínů a v jiném formátu než PNG
Tohle je jedna z věcí co je na Mac OS problém. A problémem to zůstane. Výchozí nastavení screenshotování je ukládání v PNG a se stínem. Vypadá to sice fantasticky (okna se stínem…
-
TIP#1765: Jak na Macu najít složku Library/Knihovna a čím je důležitá?
Složka Library je jedna z těch co před vámi Mac OS schovává a má k tomu důvod v tom, že do téhle složky míří nastavení pro všechny aplikace a případné zásahy tak…
-
TIP#1762: Monitorování provozu na síti a (aplikační) firewally na Mac OS
Jakkoliv je Mac OS založený na BSD, tak to na něm není s *nixovými věcmi až tak jednoduché – pokud jde o sledování toho co se děje na síťových rozhraních je to…
-
TIP#1759: Jak zálohovat Mac OS pomoci Time Machine
Mac OS přímo obsahuje nástroj pro zálohovaní jménem Time Machine a na rozdíl od Windows je to nástroj co funguje – zálohuje a umožňuje obnovení. Najdete ho v Předvolby Systému/System Preferences ->…
-
Co vás čeká po aktualizaci Mac OS na Big Sur a jaké problémy se objevily (průběžná aktualizace)
Nový Mac OS se vám podařilo stáhnout i nainstalovat a MacBook či Mac se vám spustil v nové podobě barevných omalovánek. Jsou tam porůznu nezvyklé ikonky (budete se prostě muset naučit nové)…