Sdělení sériového čísla, IMEI a IMEI2 vašeho iPhone někomu může představovat riziko, zejména pokud nemáte důvěru v danou osobu nebo organizaci, které tyto informace poskytujete. Zde jsou hlavní obavy:
Zneužití v reklamaci: S IMEI a sériovým číslem se může někdo pokusit uplatnit reklamaci na váš telefon nebo se pokusit manipulovat s jeho zárukou. Může to také zkomplikovat vaše vlastní pokusy o reklamaci, pokud se něco stane s vaším telefonem.
Blokování telefonu: Pokud má někdo přístup k vašemu IMEI, může se pokusit zablokovat váš telefon. Ačkoli je k tomu zpravidla zapotřebí dalších informací a přístupu k operátorovi, je to stále možné riziko.
Zneužití k identifikaci: Pokud má někdo vaše IMEI a sériové číslo, může je v některých případech použít k ověření totožnosti telefonu, což by mohlo být použito v různých podvodech.
Ochrana soukromí: Pokud někdo má IMEI číslo, může být snazší sledovat zařízení nebo získat další informace.
Prodej padělků: V minulosti byly zaznamenány případy, kdy byla IMEI čísla klonována a používána na padělaných telefonech. IMEI lze ale generovat automaticky, takže zrovna pro tento účel je sbírat od náhodných lidí asi není nejpraktičtější.
TIP: Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení?
Pokud jste již tyto informace někomu sdělili, sledujte aktivitu účtu u mobilního operátora a mějte se na pozoru před jakýmkoli podezřelým chováním.
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#1258: Jak v jednom mobilním telefonu oddělit osobní a pracovní věci?
V Jak ve jednom počítači oddělit osobní a pracovní věci? je vlastně naznačeno pár řešení, která se mohou hodit i pro mobilní telefon (a samozřejmě i tablet) – nebudete si sice moci…
-
TIP#1181: Jak se bezpečně chovat v prohlížeči při brouzdání po Internetu?
Víte, že dlouhodobě je prohlížeč nejčastější cestou, jak můžete do počítače získat virus, malware, ransomware či něco dalšího škodlivého? A také nejčastějším místem, kde přijdete o hesla a následně o nějaký účet.…
-
TIP#1177: Jak nastavit soukromí a bezpečně se chovat na notebooku
V Jak nastavit soukromí a bezpečně se chovat na počítači je souhrn tipů na bezpečné chování na počítači. Všechny tam uvedené platí i pro notebooky, ale přeci jenom je pár dalších, které se…
-
TIP#1171: Jak nastavit soukromí a bezpečně se chovat na počítači
Je tu další díl série „Jak nastavit soukromí“. Vlastně měl možná být napsaný jako první, protože bezpečné chování na počítači (a dnes i bezpečné chování na mobilu) jsou ty nejzákladnější věci. Skutečnost…
-
TIP#1170: Jak zabezpečit a bezpečně pracovat s e-mailem?
Málokdo to tuší, ale e-mail (elektronická pošta) je jedna z těch věcí, které musíte mít nejlépe zabezpečené. Hlavní důvod je ten, že na váš e-mail je navázána řada dalších služeb. Takže pokud…
-
TIP#1166: Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení?
Když už jsme u té série tipů „jak nastavit soukromí“, tak je čas na body týkající se mobilních zařízení – zejména telefonů, ale platí i pro tablety (Android a iOS jsou v…
-
TIP#1160: Jak je to se soukromím v Dropboxu či One Drive? Může být šifrované online úložiště opravdu bezpečné?
Chcete používat nějaké bezpečné úložiště v online podobě, cloudové úložiště (viz Velký přehled cloudových úložišť aneb Dropbox, OneDrive, Box.net a ti další) a jde vám o bezpečnost? Měli byste vědět několik poměrně zásadních…