TIP#963: Yi Dome Camera (recenze a praktické zkušenosti) aneb jak na domácí IP kameru

Yi Dome Camera je „bezpečnostní“ kamera pro domácnost. Něco co snadno doma umístíte, zapnete a po připojení a nastavení budete moci sledovat co se u vás doma děje. Umí to hlídání na pohyb, přístup na dálku a věci u těchto zařízení obvyklé. V tomto případě za příznivou cenu

yi-dome-camera-720p (1).jpg

Zprovoznění po zapnutí

První co budete potřebovat je Yi Home Camera aplikace – pořízení je usnadněno QR kódem na obalu nebo stáhněte z Google Play či App Store. A jak už to tak s Xiaomi rodinu věcí chodí, není to Mi Home, opravdu potřebujete Yi Home. Po instalaci aplikace si musíte založit YI účet u kterého narazíte na povinnou délku 16 znaků a nutnost čísel, symbolů i písmen. Divoké, ale s ohledem na možnost přístupu do případného připojeného cloudu to není až tak zbytečný požadavek.

Párování s kamerou má originální a dobře vymyšlené řešení, poněkud nezvyklé s ohledem na většinové řešení připojením na WiFi hotspot tvořený zařízením a teprve poté nastavením na vlastní síť.

Po výběru WiFi sítě v aplikaci telefonu (a zadání hesla) se vám na mobilu ukáže QR kód, který ukážete kameře, ta si ho načte a na WiFi se připojí. Abyste věděli co se děje, stačí poslouchat, kamera (anglicky) říká na co čeká a co dělá. Šikovné, pokud se připojení nepovede, zkuste reset – ten jde udělat poměrně snadno, vedle napájecího konektoru stačí stisknout miniaturní knoflík.  Jediná drobná vada, neumí to 5 GHz sítě.

Po spárování si kameru můžete pojmenovat, můžete si koupit cloudové neomezené úložiště a pak prostě začít používat. Tedy až poté co klasicky dojde k detekci nového firmware a aktualizaci – rychlé a snadné stažení, kamerka bude průběžně informovat o tom co dělá, pár minut trvá, než se firmware nahraje.

YI Dome Camera 4.jpg

Slušně fungující domácí IP kamera

Mobilní aplikace slouží k všemu co můžete s kamerou (či více, protože nemusíte mít připojenu jenom jednu) dělat. Můžete se skrz kameru dívat, otáčet všemi směry, “zoomovat” byť nikoliv opticky, snímat video, udělat fotku, zapnout detekci pohybu, zapnout automatické otáčení i definovat jak to má probíhat.

Pěkné je ukládání „oblíbených“, které vám později umožní se na stejné místo podívat znovu a využít je i pro nastavení monitorovacího pohybu kamery. Po zapnutí automatické detekce se hodí i nastavit časy kdy to má být aktivní.

Co se úložiště týče, tak máte možnost (nutné to ale není) si pořídit cloud (prvních sedm dní zdarma, poté něco jako 10 USD za měsíc) nebo koupit slušnější microSD kartu a to do kamery dát, mimochodem poměrně málokdy dostupná užitečná možnost, která samozřejmě nepomůže v případě zlodějů – tam budete online úložiště potřebovat, pokud budete chtít mít z případného incidentu delší záznam, než krátké video vyvolané detekcí pohybu.

Obraz z kamery je slušný, byť zázraky nečekejte a při přímém sledování už vůbec ne (přeci jen to jde přes WiFi a pak přes Internet). Počítejte se zhruba jednosekundovým zpožděním a vlivem komprese na ostrost a čistotu obrazu. Nepokoušejte se zapnout zvuk pokud jste blízko, dorazí nezapomenutelné nikdy nekončící echo. Infračervené LED se zapínají automaticky, jakmile není dostatek světla a uvidíte s nimi bezpečně do tří metrů. V příznivém případě do šesti metrů.

Nechybí ani použití coby interkom, tedy že můžete skrz kameru mluvit i poslouchat co říkají lidé v její blízkosti. A to jak v klasické „push-to-talk“ a „handsfree“ podobě.

2017-12-09 15.18.31.pngJak je to s přístupem na dálku

Z téhle kamerky si klasickou webkameru neuděláte, to je první co je potřeba zdůraznit, tenhle režim k dispozici není – je to domácí dohledová kamera, kterou ale můžete bez obav sledovat i pokud jste mimo domov. Nepotřebuje to veřejnou IP adresu, s vaší mobilní aplikací to komunikuje přes servery Yi.

Odkudkoliv se přes mobilní aplikací můžete napojit na kameru a sledovat, poslouchat i komunikovat. Pokud si zapnete detekci pohybu, tak vám v mobilní aplikaci přijde upozornění doplněné šesti sekundovým videem.

Nebudete potřebovat řešit žádné porty, průchodnost skrz váš router, prostě to funguje. Tedy, to je potřeba zdůraznit, za předpokladu, že je k dispozici internetové připojení, protože to je potřeba pro komunikace se servery.

Něco co se nebude občas líbit?

Nehodí se ven, ale to je s ohledem na cenu a provedení poměrně pochopitelné. Mohla by mít širší úhel záběru (112 stupňů). Pohyb kamery horizontálně je slušný (345 stupňů), vertikálně ale pouze vzhůru  115 stupňů, trochu „dolů“ to nicméně vidí), takže budete případně potřebovat vhodně přizpůsobovat umístění, ideálně využit přiložený montážní prvek pro zavěšení “vzhůru nohama”.

x-yi-dome-camera-720p (2).jpg

Čas od času vám nejspíš bude chybět i to, že nemá žádné baterie, takže musí být setrvale připojena na napájení (řešitelné power bankou). Chybět bude podpora 5 GHz WiFi.

Možná budou chybět i upozornění na zvuk, detekci dětského pláče mimochodem získáte po zaplacení cloudového úložiště. U upozornění určitě může chybět možnost posílat varování přes SMS či e-mail. Vše se děje v mobilní aplikaci. U detekce pohybu nepočítejte s tím, že to bude fungovat na rychle se pohybující lidi či  zvířata. Pomalý pohyb ale sleduje dobře.

Paměťová karta je fajn, cloudové úložiště od výrobce možná také, ale bohužel chybí možnost ukládat někam do vlastního cloudu – ať už Dropbox nebo cokoliv jiného. V některých materiálech se zmiňuje, že by snad mělo být možné ukládat krátká videa z detekcí pohybu do YI cloudu na týden bez placení a pravděpodobně i v nějaké omezené podobě pořízené fotky, ale jak přesně to je mi není jasné ani po snaze to zjistit. Respektive ona krátká šestisekundová videa přes cloud zcela určitě procházejí a nejspíš se jich bude týkat ono smazání po týdnu.

Technické parametry

  • Kamera: 720/20fpsp (je i 1080p verze),, 112 stupňů, noční infra vidění, 1280×720, snímač 1.4″
  • Noční kamera: 8 IR LED, 940nm
  • Pohyblivost kamery: 115 stupňů vertikálně, 345 stupňů horizontálně, efektivně tedy 360 stupňů pohled
  • Audio: Mikrofon, dva reproduktory
  • Napájení: microUSB, není na baterie
  • Připojení: WiFI, pouze 2.4 GHz
  • Paměť. microSD karta (32GB, alespoň Class 4), až 80 hodin videa (po zaplnění maže nejstarší záznam), vlastní paměť nemá
  • Rozměry 110x64x93 mm, 230g
  • Obsah balení: Kamera, držák na zeď i se šrouby, USB-microUSB kabel, 220V USB zdroj

Zhodnocení a kde pořidit

Přeci jen … dám těch 5/5. Byť tam trochu váhám, jestli něco malinko nestrhnout. Na jednu stranu umí tahle IP kamera slušné věci a má slušnou cenu, ale trochu chybí to, že nemá provoz na baterie (pořiďte si slušnou powerbanku, konektor to má), hodil by se vertikální pohyb dolů (montáž na strop to sice řeší, ale přeci jen by to trochu větší sklon mít mohlo, byť dolů to přeci jen vidí). Cena je ale odpovídající tomu, že tohle není drahé a profi zařízení.

Takže pokud hledáte cenově dostupnou dohledovou kamerku pro domácnost či pro firmu, tak tohle bude dobrá volba.

Koupit můžete na XiaomiMobile.cz ve dvou podobách: YI Dome Camera 720p za 1751 Kč (začátek prosince 2017) nebo YI Dome Camera 1080p za 2789 Kč (začátek prosince 2017). microSD kartu musíte pořídit samostatně.