Někdy před týdnem jsem otázku z titulku řešil s někým na Facebooku. U případu člověka, co ochotně předal údaje z platební karty podvodníkovi a ten mu vybílil účet. Milion korun, prý, v háji. Argument diskutujícího zněl, že by přece nikomu nedal CVV kód. Nejen že ho lidé ochotně dají, ale on není potřeba.
CVV (Card Verification Value) či CVC (Card Verification Code) je třímístný číselný kód. Najdete ho na zadní straně karty, zpravidla vedle podpisového proužku. Existuje v několika provedeních, včetně třeba i CVV2/CVC2, CSC (Card Security Code), CID (Card Identification Number). American Express má čtyřmístné CVV a najdete ho na přední straně (na zadní straně je mimochodem schválně, aby na první dobrou nebyl vidět, ale to u AmExu nepochopili).
Zatímco PIN se používá výhradně při použití karty v bankomatu nebo při platbě terminálem u obchodníka (offline využití), CVV/CVC se používá u internetových plateb (online). A zatímco PIN nikdy nikde na Internetu ani jinde používat (zadávat) nebudete, CVV (bohužel) někdy zadávat musíte. Zato ho ale nikdy nebudete nikomu dávat pro offline platbu.
TIP: Jak bezpečně nakupovat na zahraničních serverech? A na e-shopech vůbec?
CVV Musíte zadávat tam, kde “platební karta není fyzicky přítomna a kde nelze požadovat PIN platební karty”. Čili, chcete-li, je CVV online PIN.
První háček je v tom, že pokud někdo má číslo karty, platnost a CVV (ne, jméno držitele nutně nepotřebuje, ale pokud má předchozí, tak bude mít i to), tak mu nic nebrání (pokud nemáte něco víc než kartu a CVV, viz dále) v tom, aby z vaší karty na Internetu začal utrácet.
Zásadní háček ale je, že i když nemá CVV, tak mu stejně stačí číslo karty, platnost a (ne nutně) jméno držitele. Stačí najít místo, kde se dá online platba uskutečnit bez CVV – nemělo by tomu tak být, ale jsou jich mraky.
Stejně tak platí, že pokud někde platíte online, tak by si platební brána, web či obchodník neměl CVV ukládat. Jenže jak už to tak bývá, zaručit to nejde. A ověřit to není jak. U známých platebních bran není vcelku důvod k obavám, ale to je asi tak všechno, co k tomu lze dodat.
Získání údajů platební karty je bohužel dost snadné, lidé velmi snadno naletí na phishing/rhybaření, využívají se i keyloggery (software v počítači co zaznamenává co píšete na klávesnici), rozšíření do prohlížečů či obecně jakékoliv malware. Nebezpečné jsou i hacknuté e-shopy.
Takže teď už víte, že CVV vlastně až tak moc ochranou už dávno není, víte i kam či komu ho nedávat. Pokud ale chcete lepší ochranu, tak začněte zjišťovat, jestli vaše banka umí 3D Secure. Což by dnes, tedy v roce 2022, měla a velmi pravděpodobně to už používáte. Zásadně to zvyšuje bezpečnost, ale stoprocentně nikoliv.
Pokud budete chtít ještě něco lepší, nastudujte OTP (One Time Password) při placení kartami. Nebo si pořiďte takovou banku (a takové karty) kde můžete použít virtuální platební karty v “generovatelné” podobě. Umožní vám to vytvořit si “kartu” jen pro určitou platbu. Šikovné jsou i karty, kde platbu musíte pokaždé schválit v aplikaci (třeba Revolut).
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#2325: Jak bezpečně hledat na Google? Ochrana soukromí při vyhledávání
“Bezpečně” hledat na Google? Téma posledních dnů, které má ale několik samostatných (ale zároveň i souvisejících) aspektů. Prakticky všechny jsou již v jiných tipech, ale s ohledem na množící se dotazy a…
-
TIP#2322: Jak nenaletět podvodníkům, když něco prodáváte přes Internet. Co nikdy nedělat
Věnoval jsem tomu v září podcast Phishing, rhybaření a jak lidé přicházejí o peníze z účtu či účty na Facebooku, takže pokud máte chuť si poslechnout zhruba čtvrt hodiny, můžete začít tím.…
-
TIP#2230: Ochrání vaši platební kartou CVV (CVC)? Kde ho ke kartě najdete?
Někdy před týdnem jsem otázku z titulku řešil s někým na Facebooku. U případu člověka, co ochotně předal údaje z platební karty podvodníkovi a ten mu vybílil účet. Milion korun, prý, v…
-
TIP#2189: Nasadit Meta (Facebook) Pixel? Opatrně, můžete ohrozit soukromí uživatelů
Meta Pixel (dříve Facebook Pixel) je marketingový nástroj od Facebooku sloužící pro remarketing/retargeting. Nasadíte ho na web, Facebook pomocí něj poznává kdo váš web navštívil a vy můžete na Facebooku v reklamě…
-
TIP#2137: Software pro vzdálený přístup. Je bezpečné si to pustit do počítače?
Jsou toho plné noviny. Lidé co jim někdo zavolal, představil se, například, jako že je z Microsoftu a chtěl řešit “problém v počítači” nebo “propadlé licence Office”. Nebo to je “finanční poradce”…
-
TIP#2127: Jak bezpečné je poslat pro ověření někomu kopii občanky či jiného obdobného dokladu?
Pokud budete chtít kupovat reklamu na Facebooku, budete muset v určitý moment prokázat totožnost. Stejně tak pokud budete chtít ověřený účet na Twitteru. Totéž vás může čekat při snaze získat zpět ukradený/napadený…
-
TIP#2087: Jak na “záložní” e-maily pro obnovení účtu? Hlídáte si je? Nehrozí vám riziko?
Když si založíte (například) GMail či Protonmail (foto v záhlaví), tak můžete vyplnit i záložní e-mail použitelný pro obnovení účtu. Podobnou funkčnost nabízí i další online služby a zrovna u e-mailu je…
-
TIP#2077: Mám si pořídit placený antivir? Stačí ty zdarma?
Antivir je povinná výbava pro Windows a rozhodně neuškodí to takto brát i pro Mac OS. Pro Linux je to s otazníky, ale když už ne povinně, tak se tam alespoň hodí.…
-
TIP#2041: Je bezpečné používat veřejné nabíječky? Co je to “juice jacking”
Jedna z věcí, na které upozorňují na školení bezpečnosti, je ta, že na neznámý USB kabel se nikdy telefon (a další zařízení) nevyplatí připojit. Nakonec už o tom byla řeč před pár…
-
TIP#1952: Jak se bránit šmírování v e-mailu? Jak to vůbec funguje?
Apple chystá zvýšenou ochranu soukromí v e-mailech, bude řešit různé druhy vkládaných šmírovacích nástrojů jejich stažením (aktivováním) z vlastních serverů. Ti co chtějí sbírat data o e-mailech tak dostanou jen záplavu bezcenných…
-
TIP#1884: Jsou QR kódy bezpečné? Co hrozí při používání?
Pokud si nejste jisti co to vlastně ten QR kód je, tak si nejprve přečtěte Jak číst a vytvářet QR kódy a co to vlastně ten QR kód je. Není tam ale řešena…
-
TIP#1828: Oslovil vás na seznamce muž či žena vašich snů? Ověřte si zda nejde o podvodníka či podvodnici
Známá před několika týdny začala na Tinderu hledat partnera. Než se do toho pustila, dával jsem ji zdejší návod jak se tam bezpečně chovat (Jak bezpečně používat internetové seznamky a Jak se bezpečně…
-
TIP#1494: Jak na bezpečně používání iPhone?
Na iPhone platí klasické zásady bezpečného chování jako na každém mobilním zařízení. Řeč o tom už byla například v Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení? Velmi…