Nový WordPress 5.0 (v září 2020) přinesl blokový editor (Gutenberg) a během příštích měsíců dojde k odstranění klasického editoru. Na novinku se dá se skřípáním zubů a nadáváním zvyknout za předpokladu, že se naučíte zcela nové postupy editace (některé zcela nesmyslné) a že se přizpůsobíte tomu, jak zásadně omezené jsou možnosti formátování i ovládání. A také se naučíte co všechno nefunguje a kde jsou chyby, které vám komplikují život.
Pokud máte na vašem webu staré příspěvky či stránky tak se budou otevírat v klasickém (classic) editoru a můžete ho stále používat nebo je převést do nového blokového editoru. Popravdě je lepší převést, protože klasický editor dost komplikuje práci – překrývají se tam ovládací prvky, čas od času vám bude skákat někam kam jste vůbec nechtěli (zejména při copy/paste).
K převodu stačí když umístíte kurzor do některého odstavce a pak kliknete na Převést na bloky. Tato volba se neobjeví dokud skutečně kurzor neumístíte do nějakého odstavce, takže čerstvě po otevření tam prostě není.
Pokud tuhle volbu nevidíte, tak si musíte rozšířit okno nebo vypnout panel vpravo. Pro WordPress v roce 2020 je typické, že GUI vytvářejí lidé, kteří ho nepoužívají.
Konverze málokdy dopadne dobře
Pak můžete příspěvek či stránku uložit, ale má to jeden háček. Rozhodně byste před uložením měli projít celý text a podívat se, jestli tam nevznikly nějaké problémy. Je totiž běžné, že se některé odstavce nepřevedou a musíte je ručně napravit.
Typicky se vám kdesi v textu objeví blok v HTML kódu a musíte ho uvést do čitelného stavu. Nejlepší postup je ten, že si v jiném okně či záložce otevřete předmětný příspěvek či stránku v čitelné podobě (jako čtenář/návštěvník) a najdete si předmětný text a zkopírujete si ho do schránky (clipboardu).
Pak v editoru smažete zmatený výsledek konverze (vyvoláte smazání bloku v menu) a poté vložíte text co máte ve schránce.
Něco je jen špatně vidět v editor, dobře na webu
Některé „pokažené“ věcí jsou jenom zdánlivě pokažené – v řadě šablon jsou totiž chyby a třeba v té co používá 365tipu jsou při editaci špatně nastylované odrážky – při zobrazení návštěvníkem jsou ale v pořádku. To opravovat nebudete (a ani nemůžete).
Některé špatně vypadají v editoru i na webu
Častá chyba po konverzi je i výskyt odstavců vypadajících jako nadpisy – tohle je řešitelné tak, že v menu pro změnu typu bloku je převede opravdu na nadpis a vzápětí je převede zpět na odstavec.
Něco vypadá dobře v editoru, ale špatně na webu
Pozor i na obrázky pokud je chcete mít vystředěné – v blokovém editoru se objevují vystředěné i když ve výsledku nebudou. Musíte je skutečně ručně vystředit. Volba pro zarovnání musí být aktivní, tedy začerněná.
Pracujte s otevřeným původním příspěvkem
Vždy si ponechte otevřený předmětný příspěvek či stránku otevřenou v původní podobě na webu (tak jak ji vidí návštěvník) v samostatném okně či záložce. Usnadní vám to případnou nápravu něčeho, co třeba objevíte až po uložení konvertované podoby. Po uložení si opět otevřete příspěvek či Stránku a projděte od začátku do konce, zda se někde neobjevilo ještě něco dalšího podivného.
Jakmile budete mít jistotu, že převáděný příspěvek/stránka je v pořádku, můžete si extra otevřený pohled na původní i novou podobu zavřít. A pokračovat případnou další konverzí.
Osobně konverzi provádím v okamžiku, kdy se vracím k opravě nějakého staršího příspěvku/stránky. Zcela určitě není důvod se vydat konvertovat vše co na webu máte. U 365tipů by to ostatně znamenalo převést přes dvě tisícovky příspěvků. Nové už budete psát v novém blokovém editoru a zápasit s jinými věcmi.
PS: Ano, blokový editor je katastrofální nedodělek. Bohužel autoři WordPressu se ho prostě rozhodli spustit aniž by řešili chyby.
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#1194: Jak pracovat se štítky u článků? Kompletní návod jak na štítky u obsahového webu (1)
O štítcích tu byla řeč někdy dávno před třemi lety v Štítky (i hashtagy) jsou dobrá cesta k zprostředkování obsahu i dalším věcem. Je to dost obecné, a i když k tomu přidáte…
-
TIP#1176: Je WordPress zadarmo? Budu za něco platit?
Když už před pár dny vzniklo Jak na WordPress pro blogování i vytvoření webu, tak je možná čas postupně trochu zapracovat na dalších tipech právě pro WordPress. Sice nebudou hojně vyhledávané, nezajistí…
-
TIP#1136: Prověřujte čas od času 404 chyby na webu či blogu
Chyba 404 je označení chyby „neexistující URL“, objeví se v okamžiku, kdy si vyžádáte nějakou internetovou adresu, která nevede na existující obsah. Může jít o chybu v URL, ale také obsah, který…
-
TIP#1065: Jak je to s „ochranou“ proti kopírování textu na webových stránkách?
Možná jste se s tím již setkali, jste ně nějakém webu, chcete zkopírovat nějaký text do e-mailu nebo na sociální sítě. A k tomu co jste si označili a důvěřivě kopírujete se…
-
TIP#1000: Jak můžete na vlastní web dostat vyhledávání?
V Jak mohu mít vyhledávání od Google na svém webu? Přes Google Custom Search Engine byla řeč o tom, jak můžete využít služby Google pro doplnění vyhledávání přímo na vlastní webové stránky.…
-
TIP#928: Jak se bránit proti komentářovému spamu na blogu/webu?
Pamatujte si, jakmile kamkoliv na Internet pověsíte možnost vkládat nekontrolovaně obsah, tak dříve nebo později se dostaví „komentářový spam“. Nejprve se vám tam objeví něco ručně zadávaného – reklama, odkazy na zavirované…
-
TIP#855: Mám texty pro blog psát přímo na blogu nebo si je připravovat v počítači (mimo blog)?
Tenhle problém je takový zapeklitý, týkající se toho, že máte nějaký blog (ale obecně, jakýkoliv web na který věšíte texty, články) a tvoříte pro něj obsah. A otázka, zásadní, je, zda ty…
-
TIP#835: Co se stane, když 365tipu.wordpress.com přesunete na 365tipu.cz
Možná jste si už všimli, že @365tipu je už do spuštění (což bylo 1. ledna 2015) jeden velký experiment. Slouží k ověření i zjištění řady věcí. Proto také dlouhou dobu tenhle web…
-
TIP#804: Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com? Krok 7: Co získáte použitím WordPress.com místo vlastního hostingu
Poněkud delší série mimořádných tipů vychází z toho, že se stěhovalo několik webů (www.justit.cz, www.feedit.cz, www.bookz.cz a www.bradbury.cz) z vlastního WordPressu (na virtuálním privátním serveru, VPS) na WordPress.com. Mezitím se tam ještě…
-
TIP#801: Jak zjistit návštěvnost nějakého (cizího) webu
Sice by asi bylo vhodnější začít něčím takovým jako co je to návštěvy/návštěvník, zhlédnutá stránka, uživatel, unikátní uživatel, reálný uživatel a tak podobně, ale začneme troch odzadu a k termínům a způsobům měření návštěvnosti…
-
TIP#798: Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com? Krok 6: Kontrola a náprava odkazů a obrázků
Pokud jste svůj původní WordPress provozovali „normálně“, tak by po importu měly zůstat zachovány odkazy – čili po zprovoznění na původní doméně by vše mělo být v pořádku. WordPress.com přesměruje i původní…
-
TIP#792: Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com? Krok 5: Přidání domény
Pokračujeme v migraci webu z vlastního WordPressu na ten co je hostovaný přímo na WordPress.com. V dubnu tohle potkalo čtyři weby (www.feedit.cz, www.justit.cz, www.bradbury.cz a www.bookz.cz) a tato série obsahuje všechny ty…
-
TIP#787: Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com? Krok 4: Věci, které byste měli změnit v Nastavení
V Nastavení/Settings je řada věcí, které budete tak jako tak muset (nebo byste alespoň měli) změnit. V General si musíte vyplnit Site Title (Název webu) a Site Tagline (Popis webu, to můžete…
-
TIP#781: Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com? Krok 3: Najít šablonu
Předchozí díly řeší Export starého webu s přípravou a následný import do nově vytvořeného webu na WordPress.com. Nepodceňujte nic, protože při tomhle můžete občas narazit na něco obtížného či nepříjemného. V třetím…