Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na zadní straně (prostřední z tamní trojice). Nemá žádný USB-A port, takže je dost pravděpodobné že tak jako tak budete potřebovat právě to (případně redukci USB-C na USB-A)..
Rozšíření je věc pořízení USB-C hubu. Můžete jít do Thunderbolt hubu, ale těch je stále poměrně málo a mají dost vysokou cenu. Nic tedy nezkazíte, pokud půjdete do USB-C hubu, a je vhodné hledat rychlé, tedy 40 Gb/s pro klasický M4 i M4 Pro (kde Thunderbolt je výhodnější s ohledem na podporu až 120 Gb/s).

USB-C Hub/Dock
Než sáhnete po něčem víc “na míru” tak prostě stačí sáhnout po USB-C hubech. Těch existuje množství s různorodým složením portů – zapojíte ho do USB-C na zadní straně. Většina z nich bude mít USB-A, takže to vyřeší i tuto potřebu. Některé budou mít HDMI (což moc nepotřebujete, máte jedno na zadní straně), některé čtečky karet (záleží, pokud potřebujete hodí se, jinak škoda kupovat).
Tyhle běžné USB-C huby nemívají možnost M.2 SSD, ale řešitelné to je přes dražší a šikovnější do kterých jde M.2 SSD vložit – lišit se budou podle toho jak velké disky, většinou bude místo pro jeden.
- Hodně toho jde koupit na Alze, viz Dokovací stanice, USB huby a replikátory portů a můžete jít po AlzaPower, Axagon, atd.
- Na Aliexpressu hledejte “usb-c hub” nebo “usb-c docking station” a něco i tak běžného jako 10 in 1 USB C HUB 4K30Hz Docking Station pro začátek poslouží dostatečně
- Před měsíci jsem na Temu koupil obyčejný 8v1 a fungoval dobře jak pro Windows stroj, tak teď chvíli pro Mac Mini M4
Mac Mini M4 tyhle věci utáhne přímo, nemusíte hledat něco co má vlastní napájení.
Externí disky
Externí disky ale můžete připojovat jak do USB-A (v hubu), tak do USB-C portů. Stačí mít buď přímo nějaký (ideálně) SSD s USB-A/C kabelem nebo pořídít krabičku “enclosure”do které si přidáte M.2 SSD dle potřeby. A tady jen pozor, Mini M4 nepodporuje USB 3.2 Gen 2×2 (20Gb/s), takže USB připojené disky co to umí pojedou jem USB 3.2 Gen 1 (10Gb/s). Klidně třeba to popsané v nedávném tipu Praktické pouzdro UGREEN pro M.2 SSD: SATA i NVMe, kompaktní a rychlé řešení
K externím diskům viz Jaké externí disky pro (nejen) Time Machine zálohování? A jak je na tom síťové zálohování na NAS? Najdete tam i přehled konkrétních modelů i s cenami. A to jak již hotové (kdyby Mac Mini M4 uměl 3.2 Gen 2×2 tak by skvělá volba byl Kingston XS 2000) tak krabičky.
POZNÁMKA: Výše popsané se hodí nejen pro Mac Mini, pro jakékoliv počítače či notebooky, které potřebujete rozšířit.

USB-C Hub/Stojánek přímo pro M4 Mini
Na míru bývá výhodnější v tom, že už velmi často je možné osadit M.2 SSD a velikostně jsou buď jako “podložka” stejné velikosti jako Mac Mini M4 nebo podstavec, do kterého Mini dát nastojato. Některé dokonce s “vykousnutým” rohem, aby bylo nmožé se snadno dostat k vypínači co je na spodní straně Mini.
Hodně se dá koupit na Aliexpressu (pokud věříte, že dodají slíbené), ale bezpečnější může Amazon, ale narazíte na klasický cenový skok.
- Hagibis USB C Hub with M.2 SSD Enclosure for Mac Mini M4/M4 Pro Stand (1700 Kč, Aliexpress)
- ORICO MiniDock Storage Expansion Dock for Mac Mini M4&M4 Pro Stand (1480 Kč, Aliexpress)
- Mac Mini M4 Dock, USB C rozbočovač hliník Mac mini stojan a HDMI rozbočovač pro Mac Mini M4 a M4 Pro 2024 (2787 Kč, Amazon)
Značkové je tu například Satechi, které už konečně má i M4 Mini hub (měli M4 Hub pro předchozí model, ten je ale větší ale použitelný je také). Ale je tu trochu zklamání v malém počtu portů. A také pozor, že nedodávají z EU, takže musíte připočítat clo a opruz s dodávkou i placením.
- Mac Mini M4 Stand & Hub with SSD Enclosure (99 USD, Satechi)
Značkové můžete brát i RayCue, mají RayCue New M4/2024 Mac Mini Hub & Stand with NVMe/ M.2 co vypadá prakticky skoro stejně jako výše uvedený Hagibis/GIISMO. A oproti Satechi má podstatně víc portů. Včetně toho, že má i různá provedení, to nejlevnější “10-in-1”) aktuálně nabízí za 2 325 Kč.
S tím výše uvedeným z Amazonu vs. RayCue je to takové zajímavé. Ten z Amazonu jsem pořídil (viz RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení) a balení uvádí RayCue.
POZNÁMKA: Jakkoliv jsou tyhle věci na míru pro Mac Mini, tak vlastně jenom rozměrově. Jsou připojitelné k čemukoliv jako USB HUB.
Nepostradatelná drobnost
A poslední co je dobré mít je USB-C /M) na USB-A (F) redukci ať už jenom dongle nebo kabel (na obrázku vpravo). Tam si případně jen hlídejte, ať je to 3.2 Gen 1 minimálně (ale jsou i 3.2 Gen 2). Tady opět můžete jít do AlzaPower, Vention, Axagon…. A dodám, že tohle se prostě hodí mít jen tak v zásobě pro případ potřeby, včetně opačné redukce z USB-A na USB-C.

Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#2229: Jak získat zpět peníze za (nejen) aplikaci koupenou v App Store?
Před pár dny jsem (opět) hledal nějakou tu aplikaci co by Připomínky/Reminders dokázala doplnit o lidské, použitelné a opravdu funkční rozhraní. Po zkoumání řady recenzi jsem našel Memento. Placená hned na první…
-
TIP#2226: Logitech MX Keys Mechanical? Jednoznačně koupit (recenze)
Chtěl jsem se stát bezdrátovým. Z Logitech USB myši a Microsoft USB klávesnice jsem chtěl přejít na obé bezdrátové. Nakonec jsem to risknul a šel do Logitech MX Master 3 myši (bez…
-
TIP#2224: Logitech Flow. Jedna myš (i klávesnice) pro až tři zařízení. Beznadějně cool vychytávka
Pokud si pořídíte bezdrátovou myš (a také bezdrátovou klávesnici) od Logitech (třeba jak MX Master 3 a k tomu MX Mechanical) tak v Logitech Options+ najdete možnost zapnout Flow. Je to neuvěřitelně…
-
TIP#2202: Jak exportovat Apple Připomínky (Reminders)?
Připomínky (Reminders) od Apple jsou typický příklad ekosystému od Apple. Aplikace se zmateným ovládání (na Mac OS neuvěřitelně) co je uzavřená – až tak, že v ní nenajdete žádnou možnosti exportu (natož…
-
TIP#2176: Jak na Mac OS a hlasové ovládání
Diktování (o tom je řeč v Jak na Mac OS používat diktování (převod hlasu na psaný text)) není totéž jako Ovládání hlasem (Voice Control). Související příspěvky TIP#1660: Jak na Mac OS používat…
-
TIP#2171: Mac OS a nastavení hlasitosti reproduktorů či sluchátek
Vadí vám, že nastavování hlasitosti nemá dostatečnou jemnost při použití kláves pro nastavení hlasitostí (F10/F11 pro snížení zvýšení, F12 pro vypnutí)? Držte při jejich používání Option+Shift. Související příspěvky Zprovoznění MacBooku aneb vždy…
-
TIP#2169: K čemu slouží příkaz ping, co je to ping plotter a k čemu se to hodí?
Co je to ping už jsme tu řešili trochu v Jak si hlídat rychlost internetového připojení? A proč to dělat? a padla tam i zmínka o PingChart pro Rainmeter. Případně v Jak…
-
TIP#2161: Máte na MAC počítači víc Ethernet portů? Můžete je spojit a mít rychlejší připojení k sítí
Pokud máte v MAC počítači víc Ethernet portů (můžete mít teoreticky i na na Mac Booku při použití dvou Ethernet USB-C adapterů) tak je můžete spojit (Apple tomu říká aggregovat) a získat…
-
TIP#2159: Co je to sideloading?
Když už se teď hodně píše a mluví o tom, že EU přinutí Apple k “sideloading”, tak je vhodný čas si tento termín vysvětlit. Týká se to zejména Apple, protože sideloading blokuje,…
-
TIP#2156: Jak se na Mac OS odpojit od Wi-Fi bez vypnutí WiFi? Jak zobrazit více možnosti k aktuální síti?
Možná to tak děláte pokaždé, když se chcete odpojit od nějaké Wi-Fi. Prostě Wi-Fi vypnete a tím se odpojíte. Ve skutečnosti to vypnutí ale můžete vynechat. Související příspěvky Zprovoznění MacBooku aneb vždy…
-
TIP#2141: Jak si pro Mac OS pořídit (zpět) nano editor a Python
Možná jste to zaregistrovali. Po aktualizaci (od 12.3 výše) se místo nano spouští pico. Apple neznámo proč nano dali pryč a přes symlink v /usr/bin/nano spouštějí pico. Související příspěvky TIP#951: Pomohou mi…
-
TIP#2136: Zapněte si zobrazování ikon v záhlaví oken na Mac OS
Window title Icons neboli Ikony v záhlaví oken je poměrně neznámá funkčnost Mac OS – ve výchozí podobě je neaktivní. Po zapnutí se v záhlaví oken, vedle názvu okna či souboru, bude…
-
TIP#2133: Vkládat (nejen) obrázky můžete i přes Copy/paste (Ctrl+C/Ctrl+V). Naučte se to
Nosit dříví do lesa, to 365tipů občas dělá. Vysvětlováním něčeho co “přece ví každý”. Jenže, letitá zkušenost je, že je spousta věcí, které lidé neví. A tohle je právě ta jedna z…
-
TIP#2132: Návod pro Apple Reminders (Připomínky). Plus pokročilejší tipy a triky
Připomínky/Reminders je aplikace přímo pro Apple hodící se jako středně pokročilý úkolník (TODO). Za předpokladu, že nechcete nic sofistikovaného, nevadí vám některá omezení a nedotažené věci. A také si nechcete platit něco…
-
TIP#2131: Jak na MacOS nechat zobrazenou pouze jednu aktivní aplikaci
Chcete mít tak trochu méně vyrušující pracovní prostor (plochu), kde je vidět pouze jedna aktivní aplikace a vše ostatní se schovává na pozadí? V Mac OS si můžete zapnout single app režim…