Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je nějak obcházet. Ale zrovna u těch jablečných je podivný zvyk dělat, že žádné nejsou. Takže…. tady jsou. Ve třech dílech.
TIP: Předchozí dil najdete v 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 2/3
V listopadu jsem si pořídil Mac Mini M4 a vypnul Windows a prostě přešel na Mac. Naučil se kupy věcí, zjistil kupy věcí a je to skvělá zkušenost. Windows jsem od té doby nezapnul a jsem rád, že jsem to udělal. Mac Mini M4 je skvělé hardware, jen ten operační systém by potřeboval víc pozornosti. Ale to už delší dobu u Apple není co bývalo. Ale tak už to se software, aplikacemi a operačním systémy je.
20) Pokud se vám omylem podaří použít klávesovou zkratku pro skrytí okna, tak se připravte na to, že neexistuje klávesová zkratka pro opak, tedy vrácení zpět.
21) Widgety jsou ve výchozí podobě šedivé (Apple tvrdí, že to dělá pro dobro uživatelů aby nebyli rušeni), ale i když si to vypnete, tak hodně z nich má podivné barevně nečitelné kombinace komplikované ještě navíc průhledností. Nemůžete jim měnit volně velikost, hodně z nich není ani aktivní a jsou vlastně jen tlačítkem pro spuštění jejich aplikace. Některé nepřežijí uspání. U některých ani nepoznáte od čeho vlastně jsou. Viz Proč se mi na Macu Widgety zobrazují šedivé a obarví se až poté, co skryji okna?
22) Dock kliknutím ochotně aktivuje aplikaci (rozbalí na plochu) ale nové kliknutí ji už nedeaktivuje (nezmizí z plochy). Přitom logické by bylo aby Dock umožňoval zobrazit i skrýt kliknutím. Viz Přechod z Windows na Mac: Okna a Dock
23) Uspání je loterie, povede se běžně tak na dva až tři pokusy a problém to byl už u MacBooku (ten ochotně v batohu zůstal běžet i po zavření víka) a nově je to komplikace u Mac Mini M4. Časem si zvyknete, prostě tak dlouho žádáte o uspání, až se to povede.
24) Dost odmítavý vztah k velkým displejům co nejsou od Apple a také k více displejům. Stejně jako v řadě jiných případů je tohle ale řešitelné užitečnými aplikacemi. Nejzásadnější problém je v absenci lidsky použitelného škálování pro velké displeje. Viz Přechod z Windows na Mac: Displej a rozlišení. A více displejů
25) Pokud přecházíte z Windows tak nejen že jsou zcela jiné klávesové zkratky, ale i chování takových věcí jako Home/End (a něco+Home/End) je zcela jiné. Prostě se to musíte přeučit a předělat i takové postupy jako je běžná navigace kurzorem v textu. A bohužel i stejné aplikace na Win a Mac mají rozdílné zkratky i chování, dokonce i ty základní. Nebo, viz Co s tím Mac a Windows klávesnicí? Jak na jiné pozice ovládacích kláves? Zkuste Karabiner-Elements
TIP: Jsou i věci, které jsou zásadně fajn. Řeč je o nich v To nejlepší na přechodu z Windows na Mac (po třech měsících)
26) Chybějící clipboard history, tedy historie copy/paste. Opět řešitelné aplikacemi, ale tohle by měl umět operační systém. Viz Historie schránky? K čemu se to hodí a jak na to ve Windows, Mac OS, iPhone/iPadu, Androidu, Linuxu, Chrome OS
27) Pokud se vašem Macu podaří zaplnit disk (což je zcela běžné jeho vlastní vinou , včetně neustále rostoucích log souborů) tak se o tom dozvíte jenom tak, že vám přestane fungovat. A je velmi komplikované najít důvod zaplnění. Viz Co dělat, když na Mac OS dojde místo na disku. Jak vyčistit disk na Mac/MacBook-u
28) Připojování síťových disků je stále stejně komplikované (nemluvě o tom, že linuxový souborový systém není moc uživatelsky přívětivý, ale to se naučíte) a bohužel nestabilní. Připojení mizí, nastavit jejich připojení po restartu je magie, je zmatek v protokolech, atd.
29) Dock neumí uživatelsky snadným způsobem vytvářet složky ve kterých byste si soustředili více věcí stejného druhu (typicky například složku Hry se všemi co v Macu máte). Jde to přes symlinky, ale to fakt není pro lidi. Ale pokud to chcete, tak viz Jak do Docku na Macu dostat složku a v ní více aplikací?
Je to všechno?
Rozhodně ne, osobně například nemám potřebu používat Mac OS jako slabozraký, nevidomý nebo s jinými komplikacemi. A tam jsem si jist, že by se toho našlo hodně. Nepoužívám ani virtualizaci a řadu dalších věcí, takže tamní nedostatky jsem ani neobjevil, nebo mi nevadí.
Máte nějaké vlastní věci, které na Mac OS nesnášíte? Vadí vám? Dejte vědět. Případně i jak je překonáváte a řešíte.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#1875: Co na Mac OS dělat když nejde vysunout (eject) externí disk z důvodu používání
Máte k Mac/MacBooku připojená externí (USB například) disk a chcete ho vysunout(eject). Ve Finderu Control+kliknete a vyberete vysunutí, chvilku to něco dělá aby vám to řeklo „Disk „jméno disku“ nebyl vysunut, protože…
-
TIP#1869: Jak na Mac/MacBooku změnit profilovou fotku k Apple ID
Možná jste na to už zapomněli, ale na Macu/MacBooku v Předvolby systému/System Preferences je vlevo nahoře profilová fotka k vašemu Apple ID (opravdu k Apple ID, ne pouze pro váš Mac). Související…
-
TIP#1868: Jak na iPhone/iPadu udržet pořádek ve Fotky/Photos?
Po zhruba dvou letech se mi v Photos/Fotky usídlilo 14 tisíc fotek a videí. Většina screenshoty, věcí co přišly přes WhatsApp nebo je tam uložil Instagram při vkládání Příběhů. Původně jsem si…
-
TIP#1865: Co je to fleeceware a jak nenaletět
Fleeceware je termín pro aplikace, které nějakým trikem či vychytralostí připraví uživatele o stovky až tisíce dolarů ročně – ti si aplikaci původně instalují, protože nabízí (základní) funkčnost zdarma nebo za počáteční…
-
TIP#1864: Jak kopírovat a vkládat (copy & paste) mezi iPhone/iPadem a Mac/MacBookem
Clipboard neboli schránka je na jablečných zařízení sdílena na všechna zařízení se shodným přihlášením Apple ID. Což v praxi znamená, že to co na Mac OS vložíte do schránky budete mít k…
-
TIP#1863: Jak na Mac OS zobrazovat/nezobrazovat přípony souborů
Mac OS je na tom s příponami u souborů podobně jako Windows. Většinu z nich skrývá. Což, jak už roky víme z Windows, není vůbec dobrý nápad. Můžete to ale změnit. Související…
-
TIP#1862: Jak si přizpůsobit Předvolby systému/System Preference na Mac OS
Předvolby systému vlastně dost nenávidím. Záhadně uspořádaná kolekce ikonek, třídění není podle abecedy, neznámo proč rozdělené navíc do dvou (či více) skupin. Když mám najít určitou věc, tak projedu většinu ikonek, než…
-
TIP#1861: Jak smazat všechny fotky a videa z Knihovny na Mac OS, iPhone či iPadu. Na jaké problémy narazíte?
V Knihovně fotek (a videí) se mi na iPhone nashromáždilo 14 000 kousků. Většina z nich je vlastně dost odpad – screenshoty, kopie z Příběhů, fotky co prošly skrz WhatsApp. Ukládá se…
-
TIP#1858: Jak se na Mac OS dostat do obsahu Knihovny fotek a jak ji přesunout jinam
Je to s těmi Fotkami/Photos od Apple potíž. Nejsou v souborovém systému, místo toho jsou uložené ve vlastní složce do které není normálně přístup (pro běžného smrtelníka). Dostat se k ním ale…
-
TIP#1857: Jak skrýt Mac před dalšími počítači v síti? Kde se v Mac OS vypínají/zapínají síťové služby
Mohlo by se vám hodit tam, kde se připojujete do nějaké neznámé sítě. V každé takové mohou další počítače zkoušet připojení k vašemu počítači pro přístup k souborům (diskům), tisku nebo posílat…
-
TIP#1857: Nastavte si na MacOS priority připojování k Wi-Fi sítím
Užitečná věc pokud máte doma (či v práci) více Wi-Fi sítí ke kterým se připojujete. Nebo máte router s 2.4 GHz a 5 GHz sítěmi a chcete mít jistotu, že automatické připojení…
-
TIP#1856: Safari umí hlídat, jestli nedošlo ke kompromitaci hesel. Využijte to pro zlepšení bezpečnosti. Můžete i přímo v iPhone/iPadu
Safari (na Mac OS) umí hlídat zda vaše heslo nebylo kompromitováno – zapíná se v Předvolby/Preferences v Safari kde přejdete na Hesla/Passwords a tam je volba Detekovat hesla odhalená ve známých uniklých…
-
TIP#1844: Jak Safari na Mac OS nastavit, aby se otevíralo se záložkami otevřenými při zavření
Jedno z nejvíce užitečných nastavení v Chrome je dostupné i v Safari na Macu. Tedy to, že otevření Safari zajistí i otevření všech záložek, které byly otevřené okamžiku, kdy jste ho zavřeli.…
-
TIP#1842: Jak na iPhone, iPadu a Macu organizovat fotografie a videa. Knihovna, složky, alba
K jedné věci se musím přiznat. Nevyhovuje mi koncept fotografií od Apple kde je vynuceno oddělení fotografií (Photos) od souborů (Files). Je to velmi nepraktické a komplikuje to zbytečně život. A má…
-
TIP#1849: Užitečné balíčky, které si můžete na MacOS pořídit přes Homebrew
V K čemu je na Mac OS dobrý homebrew. Jak to nainstalovat, používat i aktualizovat se dozvíte vše potřebné k používání správce balíčků, jedné z nejdůležitějších věcí v Linuxu. A abyste si toho…