@365tipu

TIP#1865: Co je to fleeceware a jak nenaletět

Fleeceware je termín pro aplikace, které nějakým trikem či vychytralostí připraví uživatele o stovky až tisíce dolarů ročně – ti si aplikaci původně instalují, protože nabízí (základní) funkčnost zdarma nebo za počáteční nízkou částku.

Aplikace ale později přejde na předplatné a pravidelně strhává uživateli peníze – nejčastěji to udělá tak, že na počátku nabídne zkušební (trial) verzi a pak automaticky přejde na předplatné. Uživatel totiž zpravidla zapomene, že zkušební období musí ukončit. V extrémních případech se podobné aplikace promění na měsíční placení stovek až tisíců dolarů.

Fleeceware najdete v App Store (Mac App Store) i Google Play a nutno dodat, že by Apple i Google měly proti něčemu takovému nejen lépe chránit, ale typicky podvodné a zavádějící praktiky více postihovat. Je navíc běžné, že autoři takovýchto aplikací je dostanou do čela žebříčků, masivně propagují reklamou, kupují si falešné recenze a nachytají tak zásadní množství lidí.

Pro fleeceware je typické i to, že totožnou funkčnost můžete mít skutečně zadarmo – řada z takovýchto aplikací je prostě jenom kopie jinak běžně zdarma dostupných aplikací. Časté je fleeceware v podobě různorodého předplatného pro fotografie, filtry či horoskopy, prakticky vždy jde navíc o věci volně dostupné jinde.

Termín fleeceware je mimochodem dílem antivirové společnosti Sophos. V minulosti tyto aplikace dokonce využívaly na iPhone trik, kdy jste o schválení předplatného ani nevěděli – chybu tehdy Apple muselo opravit přímo v systému.

Typický trik. Vypadá to, že musíte zaplatit, ale vlevo nahoře je křížek pro zavření a vstup do aplikace použitelné zdarma.

Dříve bylo běžné, že šlo o předplatné roční, ale většina z nich přešla na týdenní či měsíční. Kratší předplatné jim umožňuje nevyvolat pozornost příliš vysokou částkou. Přes opakování nakonec ale může jít opravdu až o tisíce dolarů ročně.

Nemyslete si, že by to snad bylo něco malého. V březnu 2021 Avast objevil v Google Play a App Store více než 200 fleeceware aplikací. Ty jen v Česku byly staženy 3.5 milionkrát a jejich tvůrci si celosvětově přišli na až jeden milion dolarů.

Jak nenaletět?

Dávejte si pozor při pořizování aplikace na podmínky. V okamžiku kdy nabízí zkušební verzi (trial) a navíc je období extrémně krátké, je to důvod k zvýšené pozornosti. Nebo, ještě lépe, důvod k tomu si takovouto aplikaci nepořizovat. V případě fleeceware je navíc prakticky jisté, že tutéž funkčnost získáte někde jinde zdarma nebo za malé jednorázové peníze.

Charakteristické pro skutečně nebezpečné fleeceware je, že zkušební doba je extrémně krátká, běžné jsou například tři dny. Pokud na něco takového narazíte, v žádném případě do toho nejděte.

Pokud si už pořídíte nějakou zkušební verzi, tak si nezapomeňte ohlídat podmínky ukončení a včas aplikaci znemožnit, aby přešla na model předplatného. U App Store to uděláte v Settings/Nastavení -> vaše jméno -> Předplatné/Subscriptions. V Google Play je to možné v otevřené Play Store a v menu musíte najít Předplat/Subscriptions.

Pozor na to, že fleeceware mohou snadno pořídit děti nebo někdo další z rodiny – nenechávejte možnosti nákupu z App Store/Google Play volné.

Pokud už naletíte, nahlaste předmětnou aplikace Apple/Google.

TIP: Další *ware věci: malware, ransomware, adware, bloatware, stalkerware a vaporware jsou příklady těch nevhodných až nebezpečných. Freeware a shareware těch pozitivních a užitečných.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky