V Jak otestovat, jestli mi (správně) funguje mikrofon? před pár lety jsou tipy jak tohle udělat ve Windows a případně také na webové služby, které k tomu můžete použít. Ale je dobré vědět, že to jde udělat i přímo v Mac OS.

V System Settings/Nastavení Systému se vydejte dou Sound/Zvuk a tam je možné se přepnout na Output/výstup a pokud zrovna nemáte puštěné něco do sluchátek (třeba jako Spotify či Apple Music) tak jde popotahovat za Alert Volume posuvník – pokud funguje výstup správně, tak uslyšíte pípnutí.

V druhé tamní záložce, tedy Input/Vstup je dole ukazatel Input level a když budete mluvit, nebo prostě vydávat nějaký ten zvuk, tak uvidíte, jestli přes mikrofon něco jde do počítač. A případně také zvolit jaký vstup je používán – v mém případě (a obrázku) je to třetí USB kamera Logitech, kterou ale jako vstup nepoužívám.
TIP: Ještě existuje Audio MIDI setup, nejsnáze spustitelné přes Spotlight, ale tam je možné jenom nastavovat a volit co je vstup a výstup, není tam nijak vidět co funguje a co ne.

Důležité je, že problémy s mikrofonem/zvukem mohou být způsobeny tím, že aplikace ve které vám to nefunguje možná nemá přístup – takže zkontrolujte věci jako Nastavení systému/System Settings -> Soukromí a zabezpečení/Privacy & Security -> Mikrofon/Microphone.
Pokud tedy zjistíte, že mikrofon i sluchátka/zvuk fungují přímo v počítači či jiné aplikaci, tak problém může být v konkrétní aplikací, ať už z důvodů v předchozím odstavci, nebo v nějakém nastavení, které tato aplikace má. Často mívají volbu vstupu/výstupu zvuku samostatně.
Dlouhodobá zkušenost mimochodem je, že Google Chrome má občas nápady, že přestane fungovat tak mikrofon tak reproduktor, velmi často pro restartu Macu. Takže osobně první co dělám je, že napíšu chrome://restart a spustím ho znovu. Což je vhodné zkusit i u jiné aplikace, která stávkuje.

Užitečné na případné vyzkoušení je mít i jakoukoliv aplikaci pro záznam zvuku – takže například Audacity, ale přímo v MacOS jsou Voice Memos. Tam můžete něco nahrát (a vidíte i hned jestli funguje mikrofon) a poté si to přehrát, takže otestuje i zvuk a také jak dobře mikrofon funguje. Tuhle appku najdete mimochodem i na iPhone, včetně synchronizace přes iCloud.
V App Store hledejte “Mic test” či “microphone test”, jsou tam další aplikace, ale je vcelku zbytečné je instalovat.
Jako vždy tady prostě platí, že je dobré restartnout aplikaci ve které něco nefunguje. Případně restartnout i Mac jako takový.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#2077: Mám si pořídit placený antivir? Stačí ty zdarma?
Antivir je povinná výbava pro Windows a rozhodně neuškodí to takto brát i pro Mac OS. Pro Linux je to s otazníky, ale když už ne povinně, tak se tam alespoň hodí.…
-
TIP#2076: Trápí vás změny jasu na Mac/MacBooku? Vypněte si to a nastavujte si jas ručně
Pokud máte MacBook vybavený světelným čidlem, tak při změně světelných podmínek dochází k automatické změně jasu. Velmi často k takové, kterou vůbec nechcete, jak už to tak u automatických věcí tohoto druhu…
-
TIP#2071: Jak na Mac OS maximalizovat okno
Ovládání oken jsme tu už probírali v Jak je to s ovládacími prvky a ovládáním oken na Mac OS a o zeleném ovládacím prvku vlevo nahoře už tam řeč byla. Slouží k…
-
TIP#2066: Proč nejde Mac/MacBook uspat?
Nejde vám uspat Mac? Brání se zavření víka nebo volby Sleep/Uspat? Mrkněte do Activity Monitor/Monitor aktivity na CPU a v menu Zobrazení s vyberte Sloupce a úplně dole je Zabránit uspání. Související…
-
TIP#2065: Jak na Mac OS vypnout Spotlight a čím (a jak) ho nahradit
Spotlight je velmi užitečný pomocník, osobně ho používám prakticky vždy, když chci spustit nějakou aplikaci, kterou nemám v Docku. Stačí si pamatovat její jméno a cmd+mezera vyvolá Spotlight (vyhledávací políčko) kde prostě…
-
TIP#2062: Jak na Apple AirTag: Pokročilejší věci a otázka soukromí
Apple Watch původně nepodporovaly AirTagy. Najít/Find My na hodinkách ale byla doplněno o Find Items/Najít předměty a můžete je tedy používat pro hledání. Související příspěvky TIP#2061: Jak na Apple AirTag: Jak najít…
-
TIP#2061: Jak na Apple AirTag: Jak najít AirTag (předmět s AirTagem)
Spustíte si Najít/Find My a vyberte si záložku Předměty/Items – tam uvidíte všechny vaše AirTagy a jejich polohu. Ten který chcete hledat si můžete otevřít (kliknutím na ikonku nebo ze seznamu). Související…
-
TIP#2060: Jak na Apple AirTag: Zprovoznění nového AirTagu a k čemu to slouží
Apple AirTag je malý disk, který je možné vyhledávat s pomocí dalších zařízení od Apple, tedy zejména iPhone, iPadu a Mac/MacBook počítačů. Můžete si ho koupit jednotlivě nebo v balení po čtyřech…
-
TIP#2059: Jak na Mac OS nainstalovat font/fonty
Nainstalovat jeden font na Mac OS je snadné – zobrazte si soubor ve Finderu a prostě ho otevřete. Nebo Vyvolejte kontextové menu (cmd+pravé tlačítko) a vyberte Otevřít v aplikaci -> Kniha písem.…
-
TIP#2054: V MacOS Monterey je nově pomůcka pro měření kvality sítě
V Mac OS 12 Monterey se objevila v příkazové řádce pomůcka networkQuality – umožňuje měřit rychlost síťového připojení (stahování a odesílání) a také něco, čemu Apple říká Responsivess/responzivnost (RPM). Související příspěvky TIP#1357:…
-
TIP#2049: Jak najít hesla uložená na Macu. Novinka od Mac OS 12 Monterey
Už jsme to tu probírali v Kde a jak v iPhone, iPadu a Mac/MacBooku najdu uložená hesla? ale s příchodem Mac OS 12 Monterey je tu malá změna. Hesla jsou sice nadále…
-
TIP#2044: Co to na Mac OS znamená “Přemístěné položky/Relocated Items” a co s nimi?
Možná jste na to narazili při aktualizaci na Mac OS 12 Monterey (nebo při jiné předchozí aktualizaci). Na ploše se vám objevily Přemístěné položky/Relocated Items – složka (respektive shortcut/odkaz na složku), ve…
-
TIP#2039: Jak na Mac OS (Linuxu i Windows) převést QuickTime (MOV) na MP4?
Tyhle věci stále Apple strašně neochotně řeší. Záznam obrazovky ukládá video jako QuickTime, takže pokud ho chcete použít kdekoliv jinde, tak ho musíte převést na MP4. Což QuickTime aplikace prostě neumí. Uměla…
-
TIP#2037: Jak z (nejen) Windows přistupovat vzdáleně na Mac/MacBook
Mohlo by se hodit, ať už opravdu na dálku (tedy někde přes síť či Internet) nebo jenom doma kdy používáte Windows i MacBook. Související příspěvky TIP#2824: NoMachine znáte? Pro vzdálený přístup na…
-
Převod mezi JPG/PNG/HEIC je od Mac OS 12 Monterey přímo v menu souboru
Nenápadná novinka v Mac OS 12 Monterey se skrývá v kontextovém (control+kliknutí) menu pro obrázky – v Rychlé akce/Quick Actions najdete Převést obrázek/Convert mage. Související příspěvky TIP#1680: Jak na iPhone či iPadu…