Jedna věc, kterou Mac OS neznámo proč skoro vůbec neumí. Barevná schémata, tak je to možné třeba ve Windows. Nebo alespoň nějak lépe zvýraznit okna.

Jediné co můžete, je jít cestou světlého/tmavého režimu a režimu kontrastu, který je mimochodem zcela příšerný (najdete v Accesibility/Zpřístupnění).
Lze změnit barevný akcent (accent color) a barvu zvýraznění ( Highlight color), což je dost k ničemu. Najdete v System Settings > Appearance. A bohužel nelze ukládat zvolené kombinace a rovnou upozorním, že když se vám to povede nastavit nevhodně, tak je dost těžké to dostat do původní podoby. Navíc to nezmění onu nevýraznost rozhraní jako takové.
- Accent color je barva, která se používá pro různé prvky uživatelského rozhraní, jako jsou tlačítka, výběrové rámečky a další interaktivní prvky. Což může dost pomoci i v tom, že budete lépe vidět aktivní prvky, které ve výchozí podobě jsou stejně nevýrazné jako většina rozhraní.
- Highlight color se používá k označení vybraného textu nebo položek. Tedy toho co “vyberete do bloku”
Zkuste si pohrát s Povolit zabarvování tapet v oknech/Allow Wallpaper Tinting in Window, uvidíte co vám bude víc vyhovovat.
Mimochodem, ty výše uvedené možnost “přizpůsobení” se objevily jako velká novinka v roce 2020. A od té doby se nic nezměnilo.
Trochu si lze pohrát s průhledností, ale to je také bída. Viz konec tohoto tipu.
Malá užitečná aplikace je HazeOver – ztmavuje neaktivní okna, což dost pomůže. Na velkém displeji velmi, stačí nastavit jen něco okolo 15 % ztmavení, nejsou nutné příliš velké hodnoty.
POZNÁMKA: Chrome umožňuje měnit barvu okna a změní tím i barvu záhlaví s taby. Dost užitečné, protože tím lze snadno vizuálně odlišit různé profily Chrome. Některé další aplikace také mohou mít vlastní barvová a vzhledová schémata.
“Semafor” (traffic lights), tedy ony tři barevné prvky pro zavírání/minimalizaci/umístění oken nejde mít jinde než vlevo nahoře. A podle všeho opravdu neexistuje cesta, jak to změnit.
Můžete měnit ikonky, ale nemůžete to udělat pro předinstalované aplikace. A občas budete narážet na to, že to prostě někde funguje a někde nefunguje.

Je možné mít vlastní pozadí plochy (Wallpaper) ale také pozadí složek ve Finderu. Ale opět je to omezené, jedině pokud je v pohledu s ikonami.

Lze přizpůsobit mírně přihlašovací/zamknutou obrazovku (login screen), ale to vám s přehledností a použitelností rozhraní nijak nepomůže.

Dock je přizpůsobitelný co se velikosti ikon týče, toho zda se zvětší při najetí kurzorem. Lze ho schovávat a umístit dolů, vlevo nebo vpravo. Nahoru ovšem ne. Pokud byste chtěli více přizpůsobitelný Dock, tak zahodit ten od Apple a pořídit si nějaký lepší. Pro přizpůsobení toho od Apple třeba viz již zmíněný DockDoor. A něco více v Přechod z Windows na Mac: Okna a Dock
Menu nahoře je rozhodně vhodné uvést do použitelnějšícho stavu. Dříve byl vhodný Bartender, aktuálně bych doporučil spíše Ice. Tady více v Přechod z Windows na Mac: Menu, řádek nabídek nahoře

Poslední kde můžete něco zkusit něco Accesibility/Přístupnost kde v Display/Displej jsou různé možnosti přizpůsobení pro zobrazování pro uživatele se specifickými potřebami. Je zde i výše zmíněné nastavení průhlednosti.
PS: Otvírákový obrázek vytvořil Copilot. ChatGPT zrovna pár hodin nejela, takže se mi nechtělo čekat.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#2077: Mám si pořídit placený antivir? Stačí ty zdarma?
Antivir je povinná výbava pro Windows a rozhodně neuškodí to takto brát i pro Mac OS. Pro Linux je to s otazníky, ale když už ne povinně, tak se tam alespoň hodí.…
-
TIP#2076: Trápí vás změny jasu na Mac/MacBooku? Vypněte si to a nastavujte si jas ručně
Pokud máte MacBook vybavený světelným čidlem, tak při změně světelných podmínek dochází k automatické změně jasu. Velmi často k takové, kterou vůbec nechcete, jak už to tak u automatických věcí tohoto druhu…
-
TIP#2071: Jak na Mac OS maximalizovat okno
Ovládání oken jsme tu už probírali v Jak je to s ovládacími prvky a ovládáním oken na Mac OS a o zeleném ovládacím prvku vlevo nahoře už tam řeč byla. Slouží k…
-
TIP#2066: Proč nejde Mac/MacBook uspat?
Nejde vám uspat Mac? Brání se zavření víka nebo volby Sleep/Uspat? Mrkněte do Activity Monitor/Monitor aktivity na CPU a v menu Zobrazení s vyberte Sloupce a úplně dole je Zabránit uspání. Související…
-
TIP#2065: Jak na Mac OS vypnout Spotlight a čím (a jak) ho nahradit
Spotlight je velmi užitečný pomocník, osobně ho používám prakticky vždy, když chci spustit nějakou aplikaci, kterou nemám v Docku. Stačí si pamatovat její jméno a cmd+mezera vyvolá Spotlight (vyhledávací políčko) kde prostě…
-
TIP#2062: Jak na Apple AirTag: Pokročilejší věci a otázka soukromí
Apple Watch původně nepodporovaly AirTagy. Najít/Find My na hodinkách ale byla doplněno o Find Items/Najít předměty a můžete je tedy používat pro hledání. Související příspěvky TIP#2061: Jak na Apple AirTag: Jak najít…
-
TIP#2061: Jak na Apple AirTag: Jak najít AirTag (předmět s AirTagem)
Spustíte si Najít/Find My a vyberte si záložku Předměty/Items – tam uvidíte všechny vaše AirTagy a jejich polohu. Ten který chcete hledat si můžete otevřít (kliknutím na ikonku nebo ze seznamu). Související…
-
TIP#2060: Jak na Apple AirTag: Zprovoznění nového AirTagu a k čemu to slouží
Apple AirTag je malý disk, který je možné vyhledávat s pomocí dalších zařízení od Apple, tedy zejména iPhone, iPadu a Mac/MacBook počítačů. Můžete si ho koupit jednotlivě nebo v balení po čtyřech…
-
TIP#2059: Jak na Mac OS nainstalovat font/fonty
Nainstalovat jeden font na Mac OS je snadné – zobrazte si soubor ve Finderu a prostě ho otevřete. Nebo Vyvolejte kontextové menu (cmd+pravé tlačítko) a vyberte Otevřít v aplikaci -> Kniha písem.…
-
TIP#2054: V MacOS Monterey je nově pomůcka pro měření kvality sítě
V Mac OS 12 Monterey se objevila v příkazové řádce pomůcka networkQuality – umožňuje měřit rychlost síťového připojení (stahování a odesílání) a také něco, čemu Apple říká Responsivess/responzivnost (RPM). Související příspěvky TIP#1357:…
-
TIP#2049: Jak najít hesla uložená na Macu. Novinka od Mac OS 12 Monterey
Už jsme to tu probírali v Kde a jak v iPhone, iPadu a Mac/MacBooku najdu uložená hesla? ale s příchodem Mac OS 12 Monterey je tu malá změna. Hesla jsou sice nadále…
-
TIP#2044: Co to na Mac OS znamená “Přemístěné položky/Relocated Items” a co s nimi?
Možná jste na to narazili při aktualizaci na Mac OS 12 Monterey (nebo při jiné předchozí aktualizaci). Na ploše se vám objevily Přemístěné položky/Relocated Items – složka (respektive shortcut/odkaz na složku), ve…
-
TIP#2039: Jak na Mac OS (Linuxu i Windows) převést QuickTime (MOV) na MP4?
Tyhle věci stále Apple strašně neochotně řeší. Záznam obrazovky ukládá video jako QuickTime, takže pokud ho chcete použít kdekoliv jinde, tak ho musíte převést na MP4. Což QuickTime aplikace prostě neumí. Uměla…
-
TIP#2037: Jak z (nejen) Windows přistupovat vzdáleně na Mac/MacBook
Mohlo by se hodit, ať už opravdu na dálku (tedy někde přes síť či Internet) nebo jenom doma kdy používáte Windows i MacBook. Související příspěvky TIP#2824: NoMachine znáte? Pro vzdálený přístup na…
-
Převod mezi JPG/PNG/HEIC je od Mac OS 12 Monterey přímo v menu souboru
Nenápadná novinka v Mac OS 12 Monterey se skrývá v kontextovém (control+kliknutí) menu pro obrázky – v Rychlé akce/Quick Actions najdete Převést obrázek/Convert mage. Související příspěvky TIP#1680: Jak na iPhone či iPadu…