Přeskočit na obsah
@365tipu
  • Domů
    • Práce na dálku
    • Twitter for dummies
    • Jak na Mastodon
    • Facebook a marketing
    • Návod pro Instagram
    • Jak na LinkedIn
    • Bezpečný Internet
    • Bezpečnost pro novináře
    • Soukromí na Facebooku
    • Pomocník webdesignera
    • Jak na WordPress
    • Nepostradatelné software
      • Jak na Windows 11
      • Jak na Windows 10
      • Jak na iPhone/iPad
      • Jak na Mac OS
      • Jak na Apple TV/TV+
      • Jak na Apple Watch
      • Jak na Apple AirTag
      • Microsoft Office
      • Linux
    • Jazykový koutek
    • GTD
    • Filmy a TV seriály
    • Recenze
    • Chytrá domácnost
      • Chytrá domácnost
      • Jak na Google Home
      • Amazon Echo a Alexa
      • Apple HomePod
      • Jak na Raspberry Pi
      • Jak na QNAP NAS
      • Netatmo
    • Jak na Home Assistant
  • Všechny štítky
  • Odběr e-mailem
  • RSS/XML
  • Kontakt
    • Kontakt
    • Twitter
    • Facebook
    • BlueSky
    • Mastodon
      • Threads
    • Zásady Cookies (EU)
26. 11. 2024 podle 365tipů
Nezařazené

TIP#2854: Přechod z Windows na Mac: Klávesnice

V listopadu 2024 jsem pořídil Mac Mini M4, dva dny ho instaloval a nastavoval a současně pracoval na Windows stroji. A pak Windows stroj vypnul a přešel čistě na Mac. Což bylo nejlepší, protože mě to přinutilo postupně dořešit spoustu malých i velkých věcí. A také psát průběžně nový seriál. 

Klávesnice je komplikace

Ctrl je prostě o pár pozic jinde než ve Windows, takže i tak obyčejná věc jako Ctrl+C/V (Cmd+C/V na Windows klávesnici bude jako Alt+C/V) na kterou je naučená hlava nefunguje.

Řešitelné přemapováním kláves (přímo v Nastavení pro Mac OS). Nebo přesvědčením hlavy. To druhé asi bude lepší, protože ono to není 100% shodné a přemapováním se rozbijí některé jiné kombinace. 

Klávesové zkratky co nefungují. Prostě i tak obyčejná věci jako Ctrl a End (viz dále) nefunguje. Naučené Ctrl+Backspace nesmaže slovo vlevo ale celý kus odstavce vlevo. Tahle komplikace má navíc dvě složky, jedna jsou Ctrl/Alt pozice vs ekvivalenty pro Apple, druhá jsou samotné aplikace, které nemají konzistentní klávesové zkratky mezi Win a Mac. 

TIP: Před pár lety napsané Jak používat Mac OS s klasickou PC klávesnicí? se věnuje zprovoznění klasické Windows klávesnice a případnému přemapování.

Specificky česká klávesnice a psaní # a @ a dalších je velký nezvyk. Není to na pravém altu a už vůbec ne na písmenech, ale na číselné řadě.  

O posedlosti Apple uvádět klávesy pomoci ⌃ | ⌥ | ⌘ raději nemluvě, čtyři roky používám MacBook a dodnes si nepamatuji co znamenají. A nejspíš nikdy nebudu.

  • Řešení: Karabiner-Elements po některé úpravy (Home/End zejména, viz dále) a pak prostě pár dní trpělivě cvičit hlavu. Nedoporučím prohazovat Ctrl a Alt. 

Klávesová zkratka pro emoji je také velmi velmi jinak Control + Command + Space (ctrl+alt). Našeptávač umí česky i anglicky, ale jsou tam jiné názvy, než ve Windows. A pozor, jde to změnit na jednu klávesu, viz Jak na Mac OS vyvolat emoji klávesnici jednou klávesou. Tedy pokud takovou klávesu na klávesnici vůbec máte.

Pozor na Home/End, tyhle klávesy v pojetí Apple jsou začátek/konec dokumentu a dokonce jen zobrazení, bez přemístění kurzoru, nikoliv začátek a konec odstavce či snad řádku. V některých aplikacích se to bude chovat “jako na Windows”, ale někde vůbec (Substack například). 

Absence F kláves (jde to přepnout) je nezvyk. Ale dnes už moc nejsou nutné. U Apple jsou tam ovládání různých věcí. Takže prostě naučit.

Screenshot neuděláte přes PrintScreen, ale to je jenom o zvyku a změně postupů. A také nezapomeňte na změnu kam se ukládají, protože to všechno dává na plochu. Logitech klávesnice co mám tak jako tak nemá screenshot klávesu.  Tady viz Jak na Mac OS udělat screenshot a (hlavně) jak změnit kam se ukládá

Pokud jste zvyklí na numerické klávesnici zadávat znaky přes číselnou hodnotu, tak tohle Mac dělá přes Alt/Option a poté +unicode_hex_kód (ano včetně toho +). A nebude to fungovat, dokud to v System Preferences > Keyboard > Input Sources nezapnete (a nezapnete to, pokud nepřidáte klávesnici Other -> Unicode Hex Input). Ano, opět, prostě Apple. JInými slovy, na tohle spíš zapomeňte. Třeba i proto, že pak budete mít další klávesnici v systému a při přepínání bude překážet.

Chybějící Del(ete) bude realitou pokud si nenecháte Windows klávesnici, tam bude Del fungovat. Na té od Apple je jenom Backspace. Opět o tom se naučit/přeučit postupy, protože Delete je fn+Backspace.

Capslock je možné deaktivovat tam, kde je možné prohodit všechny ty ctrl/alt/start a podobně. Rozhodně doporučim.

Další tipy týkající se Mac OS

  • TIP#1949: Jak na Mac OS rozmazat ve fotce obsah co nemá být vidět

    TIP#1949: Jak na Mac OS rozmazat ve fotce obsah co nemá být vidět

    Čas od času tohle budete potřebovat – pořídíte screenshot či fotografii pro sdílení či odeslání. Některé zachycené věci ale potřebujete rozmazat tak, aby nebyly čitelné.  Ukážeme si to na příkladu volebního plakátu,…

  • TIP#1946: Je možné mít MacOS Dock na jiném displeji? Nebo na více displejích současně?

    TIP#1946: Je možné mít MacOS Dock na jiném displeji? Nebo na více displejích současně?

    Pokud máte k Mac OS počítači/notebooku připojených více displejů (obrazovek), tak jste možná zjistili, že Dock je pouze na jednom z displejů.  Související příspěvky TIP#2131: Jak na MacOS nechat zobrazenou pouze jednu…

  • TIP#1938: Jak na ploše v Mac OS vidět ikonky zařízení (disků, CD/DVD a síťových disků)

    TIP#1938: Jak na ploše v Mac OS vidět ikonky zařízení (disků, CD/DVD a síťových disků)

    Mohlo by se hodit, protože ve výchozí podobě Mac OS nezobrazuje na ploše ikonky pro síťové disky, externí disky, CD/DVD ani pevné disky v počítači. Pokud máte ve zvyku pracovní plochu používat,…

  • TIP#1937: Jak si v Safari na Mac OS přizpůsobit Panel nástrojů/Toolbar

    TIP#1937: Jak si v Safari na Mac OS přizpůsobit Panel nástrojů/Toolbar

    Používáte-li na Macu/Macbooku Safari, tak byste možná chtěli vědět, že panel nástrojů (tedy toolbar) si můžete přizpůsobit.  Související příspěvky TIP#1965: Jak na Mac OS na obnovení (refresh/reload) stránky v prohlížeči? TIP#1923: Safari…

  • TIP#1936: Jak v Mac počítači uvolnit paměť?

    TIP#1936: Jak v Mac počítači uvolnit paměť?

    Skočte do Terminalu a použijte „sudo purge„. Chvíli to bude něco dělat a rázem bude paměť volnější. Samozřejmě můžete restartovat, ale to je příliš komplikované a trvá dlouho. Související příspěvky TIP#3184: Jak…

  • TIP#1935: Co je to Activity Monitor a jak na sledování dění v Mac OS. Včetně alternativ pro Monitor aktivity.

    TIP#1935: Co je to Activity Monitor a jak na sledování dění v Mac OS. Včetně alternativ pro Monitor aktivity.

    Monitor Aktivity (Activity monitor) je v Mac OS ekvivalent Task Manageru (Správce úloh) z Windows.  Neumí toho tolik, některé podstatné věci v něm zcela chybí a má zvláštní chybu, kdy si nepamatuje…

  • TIP#1930: Co to v Mac OS znamená adoptovat aplikaci?

    TIP#1930: Co to v Mac OS znamená adoptovat aplikaci?

    Pokud si pořídíte Mac OS a spustíte App Store, tak je velmi pravděpodobné, že se vám tam objeví výzva k adopci některých aplikací. Nejspíš to budou ty co Apple dodává zdarma (Pages,…

  • TIP#1929: Přidejte si na Mac účet hosta (Guest)

    TIP#1929: Přidejte si na Mac účet hosta (Guest)

    Pokud občas potřebujete na svůj Mac pustit někoho dalšího (a nechcete aby používal váš účet)  tak je možné založit účet Guest. Ten se na přihlašovací obrazovce nabídne pro použití. A je možné…

  • TIP#1925: Co je to Seznam četby/Reading list v Chrome a jak se zbavit zbytečné položky v liště

    TIP#1925: Co je to Seznam četby/Reading list v Chrome a jak se zbavit zbytečné položky v liště

    Možná jste si všimli, že se vám v liště záložek v Chrome náhle zcela vpravo objevil Seznam četby. Nadělila vám to tam některá z posledních aktualizací, co se neptala, jestli něco takového…

  • TIP#1923: Safari od Mac OS 11.3 umožňuje přizpůsobit úvodní stránku (start page)

    TIP#1923: Safari od Mac OS 11.3 umožňuje přizpůsobit úvodní stránku (start page)

    Úvodní stránka Safari od Mac OS 11.3 poněkud více přizpůsobitelná. Stačí po vyvolání Úvodní stránky klikout vpravo dole na ikonku pro Nastavení a zobrazí se vám dialog ve kterém lze Související příspěvky…

  • TIP#1919: Jak na Mac OS a iPhone nahrávat volání přes (nejen) FaceTime

    TIP#1919: Jak na Mac OS a iPhone nahrávat volání přes (nejen) FaceTime

    Ne, že by tedy FaceTime bylo nějak hodně používané, bohužel, ale i tak se může hodit možnost zaznamená si hovor. Žádný přímo podporovaným způsobem to nejde, tohle od Apple neočekávejte (nezapomeňte, nedovoluje…

  • TIP#1914: Jak se na Mac OS přihlásit pod jiným účtem. Jak přepínat přihlášené uživatele

    TIP#1914: Jak se na Mac OS přihlásit pod jiným účtem. Jak přepínat přihlášené uživatele

    Přihlášení na jiný než aktuální účet je jednoduché. Jablíčko -> Odhlásit uživatele. Tímto způsobem ale není možné nechat původního uživatele přihlášeného a přihlásit se s dalším uživatelem – znamená to i to,…

  • TIP#1909: Jak na Mac OS udělat screenshot/snímek obrazovky do Schránky (Clipboard)

    TIP#1909: Jak na Mac OS udělat screenshot/snímek obrazovky do Schránky (Clipboard)

    Někdy se při pořízení screenshotu může hodit ho udělat do schránky místo uložení na disk. Udělat to je přitom snadné, klávesovou zkratku pro pořízení screenshotu (tedy například Command+Shift+4, více v Jak na…

  • TIP#1908: Jak synchronizovat otevřené záložky mezi různými prohlížeči (a počítači)

    TIP#1908: Jak synchronizovat otevřené záložky mezi různými prohlížeči (a počítači)

    Používám Chrome hlavně pro možnost používat desítky samostatných profilů a běžně mám otevřených pět Chrome, každý z nich „nad“ jiným projektem. Stejné profily mám na počítači i na notebooku a každý z…

  • TIP#1904: Jak na MacBooku vypnout či zapnout optimalizaci baterie (a nabíjet na 100 procent)

    TIP#1904: Jak na MacBooku vypnout či zapnout optimalizaci baterie (a nabíjet na 100 procent)

    Za normálních okolností (výchozí nastavení) se dnes notebooky a mobilní zařízení vůbec nenabíjejí na 100 procent. Proces je nastaven tak, že končí na osmdesáti procentech – důvod je ten, že každá baterie…

«Předchozí stránka
1 … 13 14 15 16 17 … 25
Další stránka»
Předchozí článekTipy pro Docker (3): Užitečné kontejnery pro Knihy, audioknihy, Fotografie, TorrentyDalší článek Tipy pro Docker (4): Užitečné kontejnery pro Správu hesel, bezpečnost, správu kontaktů

Nejnovější příspěvky

  • TIP#3260: Vrací WordPress na spoustu kliknutí chybu “Not a Valid JSON Response”? Jak to napravit
  • TIP#3259: Jak přesně měří CGM senzory na cukr? Co vlastně zjišťují a jaké jsou zkušenosti?
  • TIP#3258: Windows 11 a zálohování? Zlepšilo se něco, nebo je to stále stejná bída?
  • TIP#3257: GeForce Now: Tarify, limity, platit či neplatit? A co si pořídit
  • TIP#3256: Postřehy k hernímu AlzaPC GameBox Elite – R7 / RTX5070Ti / 48GB RAM / 2TB SSD

Nejčtenější

Přispět na provoz můžete

Přispějte. 500 Kč můžete změnit dle vlastního uvážení. Z částky zaplatíme DPH a pochopitelně daně platbou na účet 331049001/5500, spec. symbol 365. Částku si můžete změnit. Z platby odvádíme DPH a daníme ji.

Zdejší tipy na zajímavé/užitečné věci obsahují affialiate odkazy na Alzu/Aliexpres

... nebo placeným odběrem

Staňte se platícím odběratelem newsletteru. 5 USD/měsíc, 50 USD/rok nebo dle vlastního uvážení od 100 USD/rok. Každou středu a neděli nálož informací.

Kontakt a tak

Kontakt: 365tipu@gmail.com

Veškerý obsah zde uveřejněný je CC-BY-NC-SA

Oznámení